Z Albi Update na nás vyskočilo tolik novinek, že jsme je musel rozdělit na dva články. Už ten první byl sám o sobě výživný, ale máme tu ještě další díl!

Pokud máte rádi škodící hry jako třeba já, tak hra Trample Beasts – Divočina by určitě neměla chybět ve vaší sbírce. Hra bude pro 3–5 hráčů a spadá do kategorie set-collection her. Tedy to, co se ve vašem tahu stane, určí, kolik stejných karet vyložíte. Čím více karet stejného druhu vyložíte (max 3), tím lepší efekt uplatníte. Hra je od českého autora, který si sám dělal i veškeré arty karet. Obrázky jsou povedené a celoartové, což se mi opravdu líbí. Hra vyjde v září letošního roku.

Další vtipnou novinkou, kterou Albi představilo, je Sejmi jednorožce. Hra vyjde na podzim letošního roku a jedná se o škodící hru, ke které se přidává blafovací efekt. Ve hře se postavíte do role lovce a budete lovit škodnou, tedy různé typy jednorožců. Abyste to neměli tak lehké, tak právě při lovu vstupuje do hry další mechanika v podobě léček, které nastražili vaši soupeři. Jednorožci jsou bodováni dle barev, takže si ty nejlepší léčky, které koupíte na trhu u trpaslíků, nechte na tu nejcennější kořist. Hra má velice pěknou grafiku a tváří se jako třeskutě vtipná záležitost.

Pokud patříte k milovníkům motorových vozidel, nesmí vás minout hra Balíkáři. Pravda, sice nebudete mít modely autíček, dodávek a kamionů, ale určitě vás zaujme pěkné téma. Jedná se o rodinnou kompetitivní menší euro hru, při které budete plánovat a doručovat balíky skrze hráče, přes překladiště až k vám do skladu. Zajímavým mechanismem bude určitě to, že i když se jedná o kompetitivní hru, budete závislí i na pomoci od ostatních hráčů. Datum vydání bylo oznámeno na říjen 2020.

Jestli znáte karetní dvojkovku Siegestorm, tak byste měli zbystřit. Na přelomu září a října přijde na trh přeložený přídavek v podobě nového klanu Mrazivých obrů. Dle slov Davida Rozsívala se bude jednat o velice náročnou rasu na hraní, takže bude potřeba pořádně promýšlet tahy, které s touto rasou uděláte. Strategii zdar!

Marco Polo si u nás v redakci vysloužil skvělé hodnocení. Ti z vás, kterým také sedl do noty, se můžou těšit na nástupce. Do série přináší mnohem komplexnější euro prvky ze staré školy včetně grafického omlazení. Pro milovníky série a vyznavače prvních dílů Marco Polo 2 nabídne i několik možností, jak část hry přenést právě do prvního dílu. Herní doba, jak už je zvykem, nepřesáhne 3 hodiny.

Z našich luhů a hájů už vykouklo na světlo světa mnoho skvělých titulů. Dalším takovým přírůstkem by mohla být nová hra od dvou českých autorů s názvem Bossin’ Space. Jde o čistě kooperativní hru pro až 4 hráče. Společně nasednete do vesmírné rakety, vyletíte do vesmírných výšin a čeká na vás záchrana světa před mimozemskými civilizacemi v čele s jejich bossy. To, jak budete úspěšní nebo neúspěšní, rozhodnou vaše rozhodovací a domlouvací schopnosti. Vylepšíte dělo, nebo raději motory vašeho hvězdoletu? Hra má pěknou arkádovou grafiku a termín vydání je plánován na říjen tohoto roku. Autoři už mají za sebou dvě hry s názvem Velryby ničí svět (karetka a partyovka) a Bossin’ Space původně zkoušeli vydat prostřednictvím kampaně na Kickstarteru.

O Gloomhavenu a jeho novém rozšíření jsem mluvil již na začátku článku. Albi oznámilo, že následovník této velkolepé hry už na nás začíná vystrkovat růžky. Nový díl Gloomhavenu ponese název Frosthaven a zavede nás na vzdálený, mrazem ošlehaný sever. Čeká nás další dlouhá kampaň, již si budete moct prožít s reky, kteří vás provázeli původním Gloomhavenem či jeho rozšířením, ale taky mnoha novými postavami. Velkou novinkou bude nutnost starat se o město, jeho zdroje a celkový chod.

Pokud se už těšíte, tak ještě vydržte do druhé půlky roku 2021, to uteče. Beztak jste určitě ještě nedohráli klasiku, natož rozšíření. 

Nabít, zamířit a pak… BANG – Vlaková loupež se nám představí na podzim 2020. Přinese nové karty i postavy, velkým skokem do neznáma bude nová mechanika v podobě titulní vlakové loupeže. Vlak bude zastavovat ve stanicích, kde budou moct hráči za určitý poplatek vykonat akci přepadení jednoho z pěti vagónů. 

BANG celkově dostane tento rok mnohá vylepšení. Pokud jste jen dva a do cesty se vám připletl třetí člen rodiny, můžete s rozšířením BANG Duel – Odpadlíci zahrát i s ním. Odpadlíci budou moct totiž hrát 50:50, jednou pomůžou banditům, ale jindy pro ně bude lepší pomoct šerifovi. Takže kdo bude nakonec vítěz?

Posledním přídavkem, který přijde na pulty našich obchodů, bude BANG – nemrtví nebo živí. Toto rozšíření je určeno pro kostkový BANG, dojde v něm ke střetu se zombíky a vyjde v září. Zajímavým mechanismem tohoto BANGu bude možnost vyzvat soupeře na kostkové výzvy, které pak v případě neúspěchu můžou hráče poškodit.

Samostatnou kapitolou jsou únikové hry. Těch letos vyjde také několik (Prokletí sfingy + Alcatraz), ale velkou novinkou budou únikovky pro děti, respektive pro děti ve věku 9–12 let. Tyto únikovky budou využívat katalogovou formu a bude v nich obsaženo mnoho rébusů. Koncept je to velice pěkný a jsem zvědavý na ohlas, který budou mít. Na rozdíl od jiných časopisů, kde děti řeší různé hříčky apod., budou tyto únikovky obsahovat pěkný příběh, který je provede celou hrou. Termín vydání těchto dvou únikovek s názvem Operace Pizza a Uvězněni ve Vesmíru je naplánován na půlku června a cena činí cca 250 Kč.

Na milovníky detektivek Albi myslelo také a v červenci vyjdou dvě Detektivky do kapsy. Oproti jiným detektivkám se tyto liší herním mechanismem, který pracuje s časem. Jinak se jedná o klasickou kooperativní hru, kde se snažíte vyřešit dva případy. Hra je určena pro hráče 14+, můžeme se tedy těšit na složitější případy s herní dobou zhruba 45 minut.

Posledním, novým přírůstkem do knihovny her od Albi jsou vyprávěcí hry (mirioráma).Jedná se o dva příběhy Hluboké lesy a Tajemné sídlo. Tyto příběhy nabídnou velké a výborně udělané karty, které můžete k sobě v jakémkoliv směru přiložit – navzájem na sebe navazují. Každý hráč přidává kartu k vyloženému obrazci a doplní ji příběhem, ve kterém ostatní hráči pokračují.