Rok se s rokem sešel a 30. května se konal další ročník Albi Game Day. Bohužel kvůli koronakrizi se tento sváteční den neuskutečnil v prostorách, na které jsme byli doposud zvyklí, nýbrž proběhl výživný 12hodinový stream s Davidem Rozsívalem.

David oznámil spoustu nových projektů a zahrál několik let’s playů s českými autory deskových her. Oznámení bylo tolik, že jsme shrnutí raději rozdělili na dva články.

A aby toho nebylo málo, tak nám kromě oznámení nových her nám David představil i návrh nového projektu s názvem „Chléb a Hry“Tento dvoupatrový objekt bude novým pražským klubem od Albi, kde se budou odehrávat různé akce – od prezentace nových her, turnajů až po spoustu akcí pro školy, rodiče s dětmi apod. Mnohé z vás zklamu, protože momentálně je v plánu udělat hernu jen na pár dní v měsíci. Co se týče prvního patra, to bude patřit občerstvení skrze Antonínovo Pekařství, což nám udělá pěkný symbiotický svazek. Při hraní tedy určitě trpět hlady nebudete. Realizace je plánovaná na podzim 2020.

Teď už pojďme na to, co vás bude asi zajímat nejvíce, a to jsou novinky, představené hry na letošní rok a rok 2021.

Uprostřed letních prázdnin bude rušno u milovníků RPG her a dobrých příběhů. Vyjde totiž rozšíření k monstrózní hře, u které mnozí z nás strávili či ještě stráví několik desítek hodin a stále si drží vedoucí pozici na světovém žebříčku deskových her. Ke Gloomhavenu přibudou Zapomenuté kruhy! Na hráče čeká mnoho nových dobrodružství, rozličných potvor i lokací. Samozřejmostí je i várka nových předmětů a to nejdůležitější nakonec, nová hratelná postava, kterou budou moct rozehrát i nováčci série.

Dalším velkým lákadlem pro milovníky výše zmíněných žánrů, kteří navíc oplývají láskou k historii a mytologii keltského národa, je výborně vypadající hra Tainted Grail – Pád Avalonu (preview)Obrovská krabice s mnoha figurkami a skvělými menhiry vyjde taktéž v létě tohoto roku a bude se jednat hlavně o příběhovou RPG hru, u které by měl být důraz na dějovou linku skutečně velký. Každé vaše rozhodnutí by mělo mít velký zásah do hry i vliv na samotnou hratelnost. Co ještě musím zmínit, je, že pokud se bude Tainted Grailu dařit, tak Albi přeloží i 3 rozšíření, které ke hře vyjdou (Věk legend, Poslední rytíř, Rudá smrt). Při ukázce této hry musím ještě poukázat na to, že vývojáři si opravdu dali práci s inserty samotných hrdinů i samostatné krabice.

Výše zmíněné hry patří do kategorie větších deskových her. Albi však oznámilo i mnoho menších projektů, které si na následujících řádcích také představíme.

Jako první mám na seznamu menší projekt Trosečníků. Jedná se o kooperativní hru pro 3–12 hráčů, která se odehrává na opuštěném ostrově, kam se s družinou dostanete po ztroskotání výletní lodě. Vaším hlavním úkolem bude zajistit si dostatek jídla, vody, dřeva a hlavně postavit vor, na kterém se pak vydáte vstříc pomoci na širé moře. Datum vydání je plánováno na červenec 2020.

Pokud máte rádi Dixit, novou hru, která nese název Klub Detektivů, si určitě zamilujete taky. Detektivové budou karetka o přetvářce, předstírání a lhaní. Jeden z vás bude vždy informátor, který si vymyslí slovo a vyloží na ně dvě karty, ostatní budou detektivové. Informátor na bločky papíru napíše všem detektivům slovo, podle kterého vykládal karty, krom jednoho, ten na svém bločku nebude mít nic. Následuje vykládání karet ostatních hráčů. Po vyložení všech karet řekne informátor nahlas slovo, které si myslel, a hráči formou příběhu vysvětlí, proč vyložili na toto slovo své karty. Ten, kdo neznal slovo, musí dobře „okecat“, proč vyložil své karty na dané slovo, aby ostatní nepoznali, že on to slovo neznal. Cílem detektivů je pak najít toho spiklence, který detektivem nebyl. Termín vydání je naplánován na červenec 2020.

Oblíbené jsou také postřehové hry, těch má Albi v repertoáru taktéž dost a v tomto roce k nim přibudou další dvě. První vlaštovkou bude karetní hra, která má výborný název a bude se vám opravdu plést: Taco, kočka, koza, sýr, pizza. Na webu vydavatelství je možnost vyzkoušet krátkou demoverzi. Termín vydání je naplánován na přelom července a srpna letošního roku. Ve hře obracíte karty a říkáte přesně v pořadí výše uvedená slova, tedy taco, kočka, koza, sýr, pizza. Pokud se název shodne s tím, co obrátíte, plácnete na hromádku již otočených karet rukou. Ajajaj, to bude masakr! Vítězem se stane ten, kdo ve své hromádce nebude mít žádné karty.

Druhou takovou vlaštovkou bude hra s taktéž vtipným názvem Modrá kráva. Stejně jako u T, K, K, S, P se jedná o párty karetní postřehovku, kde budete otáčet karty a říkat, co na nich vidíte. Tedy až do chvíle, než přijdou na řadu speciální podmínky. Třeba že všechny zelené krávy jsou najednou modré pyramidy. Hra vás bude nutit říkat to, co není pravda, a bude vás schválně plést, aby vám nedala body zadarmo. Albi vydá hru v září letošního roku za přátelských 400 Kč.

Které hry ze seznamu výše vás zaujaly nejvíce?