Další zástupce rodiny LitRPG nenápadně vstoupil na český trh. První díl série Pouť mrtvého s podtitulem Mrtvý lotr od Pavla Korněva slibuje hodně zábavy všem čtenářům fantastiky, ale i počítačovým hráčům.

Jestliže jste ještě neslyšeli o LitRPG, v rychlosti vám ho představím. Jedná se o podžánr fantastiky, který spojuje literární svět fantasy nebo sci-fi s herní terminologií. Díky tomu můžete sledovat statistiky hlavního hrdiny, které se postupně vyvíjejí během získávání jeho zkušeností. Prostě jako v nějaké RPG pařbě. Zároveň ovšem nechybí ani napínavý příběh, v němž většinou není nouze o pořádnou akci a objevování všech možných zákoutí jednotlivých krajin.

Tentokrát před sebou máme oblíbeného ruského spisovatele Pavla Korněva, kterého fanoušci fantastiky znají zejména díky jeho sérii Příhraničí. Rozhodl se zabrousit do stále se rozvíjejícího žánru, jenž momentálně hodně získává na popularitě. A to i v Čechách, kde ho můžete znát z děl Vasilije Mahaněnka nebo Michaela Atamanova. Všechny vydává nakladatelství Fantom Print, a dokonce měli být součástí letošního Světa knihy. Ten byl bohužel zrušen, tak snad se s nimi potkáme třeba v příštím roce.

Ale nyní už k samotné zápletce Mrtvého lotra. Hlavní postavou je John, který je uvězněn ve hře a musí si v ní najít cestu zpátky do reálného života. Nebude to ovšem mít vůbec jednoduché, protože zůstal v těle nemrtvého – pomalého, nepříliš chytrého a nemotorného charakteru. Nezbývá mu než získávat zkušenosti, vylepšovat svou postavu a pokusit se najít Svitek vzkříšení, který by mu mohl pomoci k návratu do fyzického těla.

A dále už tu máme klasického zástupce tohoto oboru. Čtenář sleduje postupný vývoj jeho postavy, první nezdary i drobné úspěchy. LitRPG je jedním z mála žánrů, v němž může hlavní hrdina klidně zemřít. Narodí se totiž znovu.

Většina knih z této disciplíny je vlastně postavená na podobných základech. A to může být časem problém. Až příliš často se totiž objevuje motiv, kdy je člověk uvězněn ve hře a musí se z ní dostat. Prakticky většina knih, která se k nám dostala, to má vyřešeno tímto způsobem. Prozatím to tolik nevadí, protože jich není mnoho, ale do budoucna by to chtělo trochu více originality.

Nejdůležitějším rozdílem jsou potom samotné ústřední postavy. Tentokrát tu máme nepříliš vábivého nemrtvého. Ten není zrovna oblíbený, a navíc ani moc dobrý pro samotnou hru. Díky tomu je více vidět jeho vývoj a radost z postupného zlepšování.

Jestli ovšem něco Pavel Korněv umí, tak je to vytvoření pořádné akce a její vložení do příběhu. A nejinak je tomu i v tomto případě. Můžete se těšit na řadu soubojů, useknutých hlav i končetin a hordy mrtvol. Nechybějí ani nějací ti záporáci, sexy ženština nebo důležité questy (úkoly). Celá zápletka je dobře promyšlená a čtení vám opravdu rychle utíká.

Určitě budete stejně jako já napjatí, jak bude celá situace okolo nemrtvého lotra pokračovat. Naštěstí jsme na další vyprávění nemuseli čekat příliš dlouho. Druhý díl s názvem Království mrtvých je již v prodeji a brzy by snad měla vyjít i trojka.

Mrtvý lotr je rozhodně úctyhodným zástupcem žánru LitRPG, který mu nedělá ostudu. Jsou znát velké zkušenosti a vypsanost Pavla Korněva, který to prostě s perem (respektive s klávesnicí) umí. A jestliže vás tato kniha zaujme, stejně jako mě, určitě si nenechte ujít pokračování nebo některý z dalších titulů. Již brzy by se mělo objevit i další dílo Michaela Atamanova. Série Temný bylinkář a její první díl Herní tester má v hlavní roli goblina, takže to bude zase něco nového.

Autor: Pavel Korněv

Název: Mrtvý lotr

Série: Pouť mrtvého 1

Žánr: LitRPG

Překlad: Kateřina Niklová

Autor obálky: Vladimir Manyukhin

ISBN: 978-80-7594-056-8

Počet stran: 288

Vazba: Měkká, Paperback