New York poloviny 19. století má hodně daleko do oné země zaslíbené, v jakou věří tisíce uprchlíků ze všech koutů starého kontinentu. Na ty tady totiž čeká jen bída, hlad, utrpení, prostituce nebo smrt. Zákonodárci se o vládu nad městem dělí se silnějšími gangy, zkorumpovaná policie nadržuje tomu, kdo dá víc a Smrťák, nájemný zabiják, bezhlavě pronásleduje démony svázané s jeho vlastní minulostí.

Masasumi Kakizaki je japonský kreslíř a scénárista mnoha úspěšných manga sérií. Jako jeho debut je označovaná třídílná série Two Top. Roku 2005 vyhrál Kakizaki za dvaadvacetidílnou mangu Rainbow cenu udílenou nejprestižnějším manga nakladatelstvím Shogakukan. U nás je Kakizaki známý především hororovou mangou Skrýš, v níž se inspiroval povídkami Stephena Kinga, kterého si v mládí velmi oblíbil.

Five points je místo, kterému se přezdívá „nejhorší slum světa“. Uprostřed špíny, děvek a násilí tu své štěstí hledají dva bratři. Luke Burns, mladší z nich, sní o farmě, kterou si společně se starším Bradem koupí. Neštítí se vzít za žádnou práci, aby našetřil dost pro oba, a zároveň si statečně před každodenní krutou realitu uchovává slušnou tvář. Co však Luke netuší, je, že se bratr Brad, kterého má za líného budižkničemu, nechává najímat jako zabiják Smrťák patřící ke gangu Grave Diggers.

Zelená krev (Green Blood) patří mezi tzv. seinen mangu. Ta se zaměřuje převážně na mužské publikum a nezdráhá se pracovat s prvky jako třeba násilí a pornografie. Ani jedno se Kakizaki nebojí do příběhu zapracovat a drsných, krutých pasáží tu najdete opravdu hodně, díky čemuž manga získává na historické uvěřitelnosti. Přece jen se odehrává v roce 1865, kdy mrzačení a vraždění lidí za účelem okrást, zneuctít, potrestat nebo odklidit ze světa bylo denní realitou.

Zelená krev v prvním dílu vychází z jednoduchého scénáře a jedná se jen o úvod k celé sérii. Kakizaki nejdříve seznamuje s okolím, postavami a jejich motivací, načrtává zatím nenápadnou budoucí linku. Nejvýraznějším zvratem je tu scéna z nevěstince, která tříští jinak pomalé tempo příběhu.

Co Zelené krvi chybí na scénáři, bohatě vynahrazuje kresba. Kakizaki v kresbách předvádí výjimečný cit pro detail. Precizně jsou tu vyvedeny látky, knoflíky, policejní přezky; dokonce je možné si všimnout i špíny na oděvech protagonistů. Díky dechberoucímu zpracování má příběh akční a svižné tempo. Během čtení mě nejvíce potěšily panely, kdy se komplexní scéna během několika obrazů dostane k hlavnímu detailu, čímž provedení připomíná filmové sekvence. Mnohdy díky zpracování přeběhne až mráz po zádech nebo se očekáváním zastaví dech. Kakizaki pracuje se zajímavou technikou, kdy pro akční scény používá jednoduchou kresbu a pro ty ostatní volí uměleckou techniku podobnou malbě. Z těchto zejména celostránkových panelů dýchá napětí a očekávání nepříjemného zvratu. Kakizaki samozřejmě velmi dobře pracuje s mimikou i celkovou vizáží postav. Dalo by se říct, čím zápornější je postava, tím ošklivěji vypadá.

Masasumi Kakizaki v první dílu Zelené krve představil příběh s pomalu se rozbíhající dějovou linkou vzdávající poctu klasickým westernovým zápletkám o odplatě, která však v dalších dílech může velmi překvapit. Co zaujme okamžitě, jsou precizní dechberoucí ilustrace, které by jako obrazy obstály samy o sobě. A nejenom to dělá ze Zelené krve výjimečný počin, jehož druhý díl nakladatelství Crew představí v květnu.

Název: Zelená krev

Autor: Masasumi Kakizaki

Překladatel: Marek Mikeš

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2020

Počet stran: 204

ISNB: 978-80-7449-839-8