Selah, jediná dcera senešala Potomacu a zároveň jeho nástupkyně, má jediný úkol: Najít dokonalého partnera a zabezpečit budoucnost své země. Zdánlivě jednoduchý úkol se zamilované Selah zkomplikuje. Dočká se totiž odmítnutí svého vyvoleného, a kromě zlomeného srdce se musí potýkat i s nekalými plány těhotné macechy. Na jednu mladou dívku je to až příliš neblahých událostí naráz, ale co teprve, když se pro blaho říše musí přeplavit přes Oceán a vybrat si ženicha?

Anna Bright je mladá americká autorka. Pozorovatelka je jejím debutem. Jako většina young adult knih se i Pozorovatelka může pochlubit nádhernou obálkou, na níž je vyobrazena loď stejného jména. Nejenom tento motiv je příslibem dechberoucího dobrodružství, kapky romantiky i dvorských intrik.

Hned od prvních stránek může Pozorovatelka svádět k dojmu, že se jedná o další napodobeninu úspěšné Selekce. Mladá dívka si má vybrat toho pravého z několika urozených nápadníků. Na rozdíl od knih Kiery Cass tu však politika (zatím) nehraje až takovou roli.

Vypravěčkou příběhu je Selah, vicesenešalka Potomacu, naivní a nezkušená mladá dívka, která se potácí mezi smrtí matky, chorobou otce, těhotenstvím své macechy, zlomeným srdcem, a která svět zná jenom a pouze z pohádkových příběhů své matky. Selah je sympatická, přestože se navzdory svému věku chová neuměřeně hloupě. Autorka však, co se vývoje charakteru Selah týče, určitě překvapí, na což jsme docela zvědavá. Selah je totiž v průběhu děje velmi rychle konfrontovaná s realitou. Výběr pravého manžela se tak úplně nepodobá lehkosti a osudovosti, jakou popisují pohádky a co víc, vicesenešalka musí chtíc nechtíc čelit pomalu se vynořujícím nebezpečným úkladům nejen ze strany Potomacu, ale i vzdálené Impérije.

Charakteru Selah zdatně sekunduje posádka Pozorovatelky i její urození nápadníci. Co se posádky týče, chápu autorčin záměr proplést svůj příběh se světoznámými pohádkami vzdát jim hold. Jména jako Perrault, Homér nebo Grimm mi mnohdy přijdou zbytečná a jejich nositelé ničím nepřipomínají své předobrazy. Nejvýrazněji si Anna Bright pohrála s rádcem Perraultem a kapitánem Pozorovatelky, Langem, mezi nímž a Selah to příjemně jiskří. Předvoj budoucích událostí? Uvidíme.

Samotný autorčin fiktivní svět je postavený na prolínání fiktivních a reálných světů. Autorčin záměr postavit proti sobě Ameriku i Asgard, Winchester, Impériji a Deutschland působí možná novátorsky, ale pravdou je, že známé názvy skutečných zemí působí v kontrastu s těmi fiktivními jako pěst na oko. Je škoda, že Anna Bright pro Pozorovatelku nestvořila čistě svůj vlastní svět a podrobně ho nepropracovala. Podobně je na tom i blíže nespecifikovaná doba, v níž se Selah nachází. Podle drobných indicií jako je např. rádio, můžeme usuzovat na minulé století, což úplně nekoresponduje s fantastickým světem pohádek. Autorčin pokus o svéráznou originalitu se tu příliš nezdařil.

Co se knize však vůbec upřít nedá je její čtivost. Kapitoly jsou krátké, styl nenáročný, takže ideálně osloví mladšího čtenáře. Romantická linka navíc příjemně plyne a díky příjemným dialogům i sympatickým postavám není problém se do příběhu plně ponořit.

Pozorovatelka je knihou, která v záplavě young adult literatury příliš nevyčnívá, ale pokud vám chybí romantické a nenáročné příběhy, splní svůj účel velmi dobře. Putování Selah na palubě Pozorovatelky však ještě není úplně u konce a kam ji autorka dál zavede, kdo ví. Na druhý díl si budeme muset ještě chvíli počkat.

Vydal: CooBoo, 2019

Autor: Anna Bright

Překlad: Kateřina Stupková

ISBN: 978-80-7544-899-6

Počet stran: 392 str., váz.