Té noci spal Merenptah neklidným spánkem. Pronásledovaly ho divoké sny, svištěly kolem něj šípy a oštěpy Libyjců a nakonec se mu zjevil Sutech, který se na něj ďábelsky šklebil a kynul mu kostnatým prstem. A když se faraon probudil, pochopil, že smrt se blíží. Zavolal k sobě své dvořany a poručil jim, aby sehnali toho nejlepšího architekta celého Egypta. Protože on, Merenptah, nezemře nepřipravený; nechá vybudovat hrobku, jakou mu bude závidět celý svět…

Ve stínu pyramid
Autor Tom Cleaver
V ČR distribuuje BoardBros
Počet hráčů 2–4 hráči
Časová náročnost 45 minut
Vhodné od 12 let
Jazyková závislost Česká pravidla, české texty na komponentech
Rok vydání 2020
Pořadí na BoardGameGeeku 440. (strategické), 752. (celkově)
Mechanismy Karetní hra, deckbuilding, správa karet na ruce, sbírání sad, draftování karet

Tom Cleaver je zvláštním úkazem mezi designéry. Tvorbě her se věnoval v 70. letech (Swordplay, The Conquest of Space). Pak se vrhl na ty počítačové a teprve v tomto desetiletí se vrátil ke stolním hrám, a to rovnou ve velkém stylu – karetním deckbuildingem Ve stínu pyramid.

Pravda o Ve stínu pyramid

Pro začátek jedno drobné upozornění. Možná jste si všimli, že tuto hru vydává BoardBros, tedy vydavatelství spojené s redaktory Mfantasy.cz. Je tedy zřejmé, že tato recenze bude objektivní podobně jako příloha Mladé fronty DNES „Pravda o Agrofertu“. Jasně, mohli bychom hrát divadlo, ale to si radši zajděte k Bolkovi. Takže tenhle článek není tak úplně recenze. Spíš vám chceme říct, proč nás tato hra baví tak moc, že jsme se ji rozhodli vydat.

Ve stínu pyramid je v podstatě jednoduchým deckbuildingem. Na začátku každý hráč dostane základní balíček karet. Na stůl se vyloží šest dalších karet v podobě pyramidy a můžete začít. Každou kartu lze zahrát třemi způsoby. Za prvé, použijete její kapitál, tedy sumu peněz, kterou generuje, a pořídíte si nějakou novou kartu, kterou vezmete ze spodního patra pyramidy. Za druhé, použijete akci dané karty. Některé vám umožní dobrat si další karty, některé nakupovat z horních pater pyramidy, jiné třeba vzít si kartu zadarmo.

Do pekla na bílém koni

Třetí a nejdůležitější věc, kterou můžete udělat, je zapečetit kartu do vaší hrobky. O tom je celá hra Ve stínu pyramid – chcete mít tu nejhonosnější hrobku na světě! Na konci partie, až se budou počítat vítězné body, můžete totiž sečíst jen skóre z vašich zapečetěných karet. Každé kolo tak čelíte dilematu – použiju silnou kartu, nebo ji zapečetím? Pomohla by mi, ale co když se mi ji nepodaří dostat do hrobky? V zapečeťování vám naštěstí pomůžou efekty některých karet, ale kdy si uložíte je samotné? Situace je o to naléhavější, že karty tvoří různé sady, a právě ty jsou bodované nejtučněji. Čtvrtý kousek do sbírky má hodnotu zlata, a když se vám nepodaří zapečetit pátý, budete se proklínat až do horoucích pekel.

Samotné karty představují předměty, které si egyptští faraoni a šlechtici ukládali do svých hrobek. Najdete tu nádoby na orgány (tzv. kanopy) i celé sarkofágy, knihy mrtvých a posmrtné masky, vzácné artefakty i mumifikovanou kočku. Zkrátka, když do pekla, tak na bílém koni!

Deckbuilding, jaký jinde nenajdete

Teď, když tušíte, jak taková partička Ve stínu pyramid asi probíhá, si pojďme říct, proč jsme se rozhodli vydat právě ji. Především, milujeme deckbuildingy – a tenhle se dost vymyká. Není to kooperativní fantasy bitva ve stylu God of War ani přestřelka jako Star Realms. Není to ani klasický bodovací deckbuilding jako Dominion – nutnost zapečeťovat karty ho posouvá do úplně odlišné roviny. Oproti ostatním zkrátka nabízí něco navíc.

Co na nás ale zapůsobilo asi nejvíc, je množství strategií, které hra umí vytvářet. Karty na sebe neskutečně dobře navazují a reagují a tvoří brutální komba, ze kterých se vám protočí panenky. Když se vám nějaké takové podaří a soupeři zblednou závistí, pochopíte, proč jsme si Ve stínu pyramid zamilovali. Tohle není deckbuilding, kdy hodíte pět karet na stůl, koupíte šestou a máte hotovo; tady se kreativita, strategické myšlení a dobré nápady neskutečně hodí. Také musíte mít dlouhodobou vizi, jak svoji hrobku napěchujete. Když začnete zapečeťovat pozdě (což se zhusta stává začátečníkům), nebudete mít na konci nic. Když zapečeťujete hodně, můžou vám z balíku zmizet karty, které dávají kapitál, a najednou nebude co koupit.

Proč jsme rozbili prasátko

Z hry dýchá propojenost s tématem, ať už formou pyramidy, z níž kupujete karty, samotného principu zapečeťování nebo třeba flavour textů, jež doplňují všechny karty. Mimochodem, nechceme být povrchní, ale hra má za nás také moc pěknou grafiku!

Jasně, tenhle článek není recenze. Nebudu vás tedy otravovat shrnutím typu „určitě hru doporučuji“. Kdyby nám přišla mizerná, nevydáváme ji. To že jsme rozbili prasátka, sekli s cigaretami, manželce vysvětlili, že nebude dovolená, a dotáhli tenhle projekt až do konce, to je za nás ta nejlepší poklona, jakou můžeme Ve stínu pyramid složit. A věříme, že se hra bude líbit i vám.

VERDIKT
Hra tak skvělá, že jsme kvůli ní nejeli na dovolenou a přestali kouřit. Ehm. Aspoň na chvíli.