Poslední díl naší minisérie článků o chystaných hrách pro rok 2020 si bere na paškál REXhry a TLAMA games. V prvním díle jsme si vypíchli tipy na hry od Albi a Blackfire, v tom druhém jsme nakoukli do kuchyní BoardBros, DINO a MINDOKu. Do třetice všeho dobrého, jdeme na to!

REXhry se letos plánují vydat do světa malého brýlatého kouzelníka, konečně totiž snad vyjde karetní hra Harry Potter: Bitva o Bradavice, se kterou si Brňáci užívají nepříjemnosti při lokalizaci (licencované hry jsou na to obzvlášť náročné), takže jim držíme pěsti!

V půlce roku by mohla dorazit i vesmírná verze Břinku, která je považována za ještě lepší než originál. Místo draka bude proti hráčům stát Lord Eradikus a hra se odehrává na palubě vesmírné lodi. Zasazení do ne úplně běžného prostředí (minimálně z pohledu do češtiny lokalizovaných her) zní hodně lákavě a svými mechanismy už Břink! kvalitu prokázal. No a pak by mohla přijít i Legacy verze, co?

Z karetních her by letos mohl dorazit i dlouho a opakovaně odkládaný kooperativní deckbuilding Aeon’s End, který vždy při dokončování překladu upozadil jiný projekt. Teď už by ale mělo být hotovo a nový termín zní polovina roku.

Další kousek od REXů je Near and Far od mladého tvůrce Ryana Laukata. Jedná se o kampaňovku, ve které se až ve čtyřech hráčích vydáte prozkoumávat různé mapy (podobný systém jako v minulém díle zmíněná Kolonie), najímat dobrodruhy do své družiny, hledat poklady a utkávat se s bandity a jinými nepřáteli. Cílem je stát se během deseti scénářů nejvěhlasnějším dobrodruhem.

Nejaktuálnější informací z dílny REXher je oznámení lokalizace rodinky Tiny Towns, která původně vyšla pod hlavičkou AEG. Abstraktní budování městečka je hra pro až šest hráčů, kteří se snaží zaplnit svoji destičku budovami. K tomu ale musí nejdříve získat stavební suroviny. Časově by jedna partie měla trvat maximálně hodinku.

TLAMA games nezahálí a nedávno vydali hru od Reinera Knizie jménem Babylonia. V té se dostaneme do období Novobabylonské říše a na překrásně ilustrované mapě budeme budovat svoji síť rolníků, knězů, šlechticů a řemeslníků a snažit se získat náklonnost bohatých a mocných měst. Úrodné údolí mezi řekami Eufrat a Tigris nás již vyzvalo ke hře na našem stole, recenzi přineseme už brzy (první dojmy jsou hodně dobré)!

Druhým kouskem pro letošek od TLAMy je nádherně vypadající euro Teotihuacan: City of Gods. Autorem hry je Daniele Tascini, který se nesmazatelně zapsal do srdcí příznivců eurovek vynikajícími hrami Tzolk’in a Marco Polo. A na Teotihuacan se zatím také snáší samá chvála, ke hře už stihlo v zahraničí vyjít i první rozšíření. Herně se jedná o hutné euro s modulární herní deskou, po které se pohybují dělníci hráčů. V celkem třech epochách se budeme snažit maximalizovat slávu aztécké civilizace, než ji dožene nevyhnutelný zánik.

Šanci na vydání má i nová verze hry od Vitala Lacerdy, Kanban EV, která právě velmi úspěšně završila svůj boj o přízeň hráčů na Kickstarteru. Pokud se na webu TLAMA games sejde 100 předobjednávek, hra vyjde s lokalizovanými pravidly, k dnešnímu dni je cíl splněn přibližně z 1/3. Ve hře, pojmenované po výrobním procesu, budeme řídit továrnu na elektromobily, klíčové aspekty tedy budou řízení zdrojů, času a efektivity. Hry bychom se posléze mohli dočkat v listopadu, netradiční, ale aktuální téma elektromobility by mohlo zaujmout hráče, znuděné fantasy tematikou.


Nedávno byla oznámena třetí hra trilogie …ze Západního království. K Architektům a Paladinům přibudou Viscounts (Vikomti). V TLAMě nemají očividně rádi neukončené příběhy, takže i třetí díl trilogie, i díky k tomu, že Architektům i Paladinům se prodejně daří, Vikomti dostanou českou verzi. Vikomti by se náročností měli zařadit někde mezi první dva díly, z hlediska mechanismů se dočkáme rondelu a deckbuildingu, minimálně z pohledu komponentů hra vypadá parádně. Hra dorazila na Kickstarter před pár dny a součástí KS projektu je i rozšíření Tomesaga, které umožní pospojovat všechny tři hry do jedné kampaně.