Jestliže máte chuť na pořádně krvavý horor, který ovšem nabízí i velice zajímavou zápletku, určitě by vám nemělo uniknout Dítě tmy od českého autora Miroslava Pecha. Chvílemi se při něm budete bát a následující noci možná neusnete, ale za tu parádní atmosféru v příběhu to rozhodně stojí.

Tohoto tvůrce jsem poznal již díky jeho předchozí hororové knize Mainstream, která rozhodně nebyla vůbec špatná. I přesto musím s lehkým srdcem říct, že ve své novince se významně posunul do vyšších pater a zařadil se mezi nejzajímavější autory extrémnějšího hororu u nás.

V hlavních rolích tohoto příběhu je zejména partička dětí, která si prožívá svůj téměř bezstarostný školní věk. Jasně zažívají dramata teenagerovského mládí jako jsou zhrzená láska nebo nedostatek svobody od rodičů, ale jinak je zase příliš tolik věcí netrápí. Jednoho dne se ovšem objeví v městečku zlo, které je připraví o jejich iluze i nejbližší. A příští obětí se může stát kdokoliv z nich.

Tento popis trochu může připomínat slavný román Stephena Kinga o klaunovi, který láká děti do svých pracek. Nenechte se tím ovšem zmást. Společným faktorem je vlastně je ona partička dětí, ale copak si na to vzal mistr hororu patent?

Českému tvůrci se navíc podařilo všechny postavy vykreslit opravdu parádně, a přestože se vám dané porovnání do hlavy prostě dostane, musíte jeho ztvárnění charakterů ocenit. Jedním z ústředních hrdinů je Kryštof, který vás bude provázet vlastně celým příběhem a v konečném hodnocení je asi i nejsympatičtější. Celkový počet postav je ovšem až nečekaně velký, přestože kniha má jen něco málo přes dvěstě stránek.

Velkou pochvalu si zaslouží i prostředí devadesátek, ve kterých jsem stejně jako autor vyrůstal a díky tomu na mě působí značně nostalgicky. Na světlo se dostane i několik popkulturních odkazů a někteří jedinci v knize mi vlastně připomínají vlastní prožitky z těchto let.

Vedle této příjemné části je tu ovšem i daleko temnější atmosféra, která samozřejmě u hororu nemůže chybět. Některé momenty postupně budují strach ve čtenářově duši, aby potom plnou silou zaútočily. Mrtvol, násilí a celkově brutálních scén je zde opravdu dostatek, proto se kniha řadí k těm výrazně extrémnějším.

Přesto celý příběh není pouze o tom, kolik postav skončí roztrhaných na kusy. Najdou se i takřka romantické chvilky, okamžiky jak ze středoškolských komedií nebo prostě běžné rodinné příhody. S jednotlivými figurami děje se blízce seznámíte, vcítíte se do jejich běžných problémů, abyste posléze sledovali smrt většiny z nich. No musím říct, že u některých mi to bylo docela líto.

Samotné zlo je potom opravdu bestiální a nabízí kombinaci upírů, zombie i čarodějů. Dokáže udělat prakticky cokoliv, takže se není čemu divit, že je počet obětí poměrně vysoký. I přesto se budete moci záporákům trochu podívat pod kůži, protože se nejedná o žádné nemyslící vraždící stroje.

Pochválit musíme i úžasnou obálku, která čtenáře musí v knihkupectví hned trknout. Jejím tvůrcem je zkušený Michal Březina, který už s nakladatelství Golden Dog spolupracoval na knihách Mízožravci, Kazatel nebo Vostrá krása.

Dítě tmy je na české poměry opravdu zajímavý horor, který vás svou čtivostí určitě chytí a nepustí až do závěrečného bestiálního finále. Právě na samotný konec si totiž Miroslav Pech přichystal opravdu neskutečnou podívanou, po které vám zůstanou hrůzou vytřeštěné oči a z koutku úst vám budou do konce života odkapávat sliny.

Autor: Miroslav Pech

Nakladatelství: Golden Dog

Počet stran: 216

Vazba: Měkká – Paperback

Autoři obálky: Dawid Boldys, Michal Březina

ISBN: 978-80-88067-16-0