Doba je pohnutá, možná i proto není na škodu sáhnout po kvalitní četbě, kterou se člověk aspoň na chvíli oprostí od reality. Potřebujeme čas od času vypnout a navštívit třebas dálnou budoucnost, hlubiny nekonečného vesmíru, nebo se vydat na putování za legendárním pokladem. Pravda, jeden by neřekl, že všechno tohle je možné nalézt v jedné knize, ovšem mohu vás ujistit o opaku. V pořadí již třetí díl Tří Kapitánů – Korzárská čtverylka totiž v sobě trefně spojuje všechny zmíněné faktory, a ještě něco navíc.

Na konci druhé knížky jsme opustili naše tři hlavní hrdiny v dosti prekérních situacích. Filip Fix se se svojí astrobiologickou posádkou dostal až na Třetí přestupní. Tedy k vesmírné Bráně, která pro ně znamená poslední zastávku před konečnou stanicí – planetou Tenochtitlán Otázkou ovšem zůstává, zda bude výprava vůbec schopna pokračovat, zdá se, že se všechny okolnosti spikly proti vědcům. Nejdříve nehoda v docích, pak ztracené spojení s lodí, co dalšího záludného je ještě čeká? A pokud budou mít štěstí a dorazí k cíli, kde by se měli pustit do lovu ochemulí, zvláštního mimozemského tvora, pro něž je poslal samotný Koordinátor, stále ještě není jisté, zda se úkol podaří splnit.

Když už je řeč o Arnoštu Kodexovi – všemocném Koordinátorovi, ten si pro samé běhání a řešení úkolů, jimž se neustále plní svůj denní rozvrh jakožto „vládce“ nad celou Republikou, není s to najít špetku času na sebe sama. Čeká jej totiž důležité jednání se zástupci všech válečných jednotek, které má Republika k dispozici. Upřímně ani samotný Koordinátor, byť jistým způsobem též vojenského smýšlení, nebývá příliš nadšen mnohdy vysilující diskusí s paličatými „zelenými mozky“. Navíc jej neustále zaměstnává otázka úniku informací z nejvyšších míst, a co hůře, stále se zahušťující politická atmosféra. Znamená tohle nad nadcházející válku? Třetí galaktickou?

Poslední ze zmíněných hrdinů, Petr Askorta, vyjednavač a šarmantní a poctivý muž v jedné a téže osobě, se plaví s korzárskou posádkou vesmírné lodi Srdce k místu, kde by se údajně měl nacházet pravý poklad. Ovšem ani jeho postavení jakožto člověka poslaného Koordinátorem není zcela příjemné mezi vším tím nabroušeným ostřím i ostrovtipem korzárů. Jeho společník a jistým způsobem přítel komodor Ramiréz se navíc stává terčem útoků Kultu, tajemného společenství, o němž takřka nikdo neví zhola nic. Otevřené stále zůstává, zda se bude moci Petr účastnit jako zástupce druhé strany vyzvednutí pokladu i jestli korzáry náhodou nepředběhne několikrát zmíněný tajný spolek.

Pochopitelně jméno autora se od posledně nezměnilo, tudíž můžu říci, že majitel nakladatelství a zároveň spisovatel Michael Bronec se činí. A to nejen v pomoci jiným autorům převést jejich díla do fyzické podoby, ale také ve vlastní tvorbě. Kromě této zatím třídílné série má na kontě ještě například několik povídku ve sbírce Praga caput regni, či několikerou účast v CKČ. Za další podstatné dílo můžeme označit například Dračí doupě nebo Ve službách krále Reginalda

Již při minulé recenzi jsem zmiňovala zvláštní směs svérázného humoru, která čtení příjemně okořenila. Jinak tomu nebylo ani u třetího dílu, kde bych snad řekla, že došlo ještě ke gradaci, což jsem si já osobně jen ještě víc užila. Nicméně nejen humor zde nabírá svéráznějších obrátek, nýbrž i celkový děj, což čtenáře pochopitelně nutí odložit knihu pouze v případech, kdy neexistuje jiná možnost.

Jednoduše řečeno, já jsem se u četby bavila opravdu velmi příjemně, jednak se zasmějete a na druhou stranu se vám otevře i zajímavý pohled na různé situace, které se mohou stát i nám obyčejným smrtelníkům. Pokud se vám líbil předchozí díl, tak není nejmenší důvod váhat. Pokud jste se k sérii zatím nedostali, tak vřele doporučuji. Kdo má rád dobrodružství, zajímavé a často velmi charismatické postavy, svérázný humor a okamžiky napětí, kdy je čas od času i o život, bezpochyby ocení tento příjemný příběh. Tak vzhůru do čtení a přeji příjemný literární zážitek.

Nakladatelství: Straky na vrbě

Autor: Michael Bronec

Autor obálky: Tomáš Kučerovský

Vnitřní ilustrace: Jan Pekárek

EAN: 9788087364857

INSB: 978 – 80 – 87364 – 85 – 7

Počet stran: 390