A Lazar povstal. Ale už zrovna moc nevoněl.

Tak praví Chňapka.

Smith je lovec odměn, který má svou kořist raději mrtvou než živou, a to ze zcela jednoduchého důvodu. Vždycky je s tím spojeno méně komplikací. Jenže když si přijede do ospalého městečka Falling Rock, netuší, jak mu rutinní záležitost postaví život doslova vzhůru nohama. Kvůli potyčce s místním tyranem Quillem skončí Smith, rozložený na několik kousků, v pekle, kde se setká se samotným vládcem – Chňapkou. Protože peklo pro nové přivandrovalce pohostinstvím zrovna nepřetéká, dostane Smith nabídku. Buď se dobrovolně odevzdá mukám pekelným, nebo se, vyzbrojený Chňapkovými hračkami, vrátí zpět na zem a postaví Temnotě. Nejen Smith totiž uzavřel smlouvu. Stejně tak učinil i Quill a to rovnu s démonem, který se chystá na zem přivést jednoho z Prastarých. Boj o nadvládu nad světem na sebe nenechá dlouho čekat.

Americký autor Joe Lansdale je držitelem několika cen Brama Stokera a označuje se hlavně za tvůrce nového subžánru zombie westernu. Odměnu z pekla napsal společně se svým bratrem, geologem Johnem Lansdalem.

Co na Odměně z pekla poprvé zaujme, je samozřejmě magicky až lehce hororově laděná obálka, která se opravdu povedla. Kdo by si také nevšiml pistolníka, který má nejlepší léta života i život sám za sebou, jak drží lebku, připomínku pomíjivého života? Ne, tolik filozofie od Odměny z pekla čekat nemůžete. Žánr zombie westernu je sice méně vysokou literaturou, o to více zábavnou brakovou četbou.

Příběh sám je rozdělený do šesti kapitol a zpočátku je jeho vyprávění kostrbaté, takže trvá, než se čtenář zorientuje. Po několika stranách se však celá linka rozeběhne a nepustí až do úplného konce. Hned v úvod se čtenář seznámí s hlavními postavami. Je tu Quill, slaboch s krysí povahou, který za oživení dávno mrtvé manželky prodá nejenom svou duši, Smith, pistolník s chladnou hlavou i jakýmsi zvráceným smyslem pro správnou věc, Výplata, děvka ze saloonu pochybné pověsti, která to postupně vypracuje na pistolnici s myslí chladnější než ocel, a samozřejmě Chňapka, vládce Pekla, jehož jméno samo se postará o jistou dávku vtipu.

Přestože se Odměna z pekla žánrem řadí mezi horory, jedná se spíš o zábavnou nekomplikovanou zombie vyvražďovačku okořeněnou množstvím hlášek, příměrů i vulgarismů. Bohužel kromě dobrého vtipu, který skutečně nutí ke smíchu, je ti i takový, kterým bratři Lansdalové doufali vyplnit hluchá místa. A toho je někdy až zbytečně moc. Stejně tak sklouzává i Quillova přeměna v démona do laciných popisů jako vystřižených z japonského hentai. Naštěstí bratři Lansdalové udrželi míru bizarnosti na uzdě a Odměna z pekla se tak nese na vlnách pronásledování zombie ghúlů v krajině protnuté temnotou, s osamělou zvonicí jako vystřiženou ze starých westernových filmů, kde Smith svede svou poslední bitvu. Tady vzdávají bratři Lansdalové poctu Lovecraftovým hororům. Tu správnou apokalypsu totiž můžou odstartovat jedině Prastaří.

Odměna z pekla je přímočarý příběh, kterému nechybí jedna akce za druhou. Jedinou vadou na kráse je zde velké množství překlepů i chybějící slova, které kazí dojem z četby. I tak ale Odměna z pekla stojí za přečtení, zvlášť, pokud vás lákají zábavné příběhy ze starého Divokého západu, kde se přestřelky trochu netypicky mění ve zběsilý hon na zombíky. Je ostatně škoda, že bratři Lansdalové nezamýšlí pokračování. Nostalgicky laděný epilog k tomu totiž velmi dobře svádí.

Autoři: Joe R. Lansdale & John L. Lansdale

Název: Odměna z pekla

ISBN 978-80-7594–052-0

Žánr: fantasy

Překlad: Zdeněk Milata

Formát: brož., 145×205 mm

Počet stran: 256