První měsíc roku 2020 je za námi a některá z tajemství ohledně chystaných deskovek na rok 2020 se odkryla. Po minulém díle minisérie článků o očekávaných deskových hrách roku 2020 jsem tu s dvojdílným seznamem chystaných her, které jsou určené pro masový trh. Zahrají si je tedy středně nároční hráči, rodiny, i nadšenci, kteří si chtějí odpočinout od svých několikahodinových eposů. Začneme podle abecedy, v prvním díle pokryjeme vydavatelství Albi a Blackfire, o jejichž line-upech toho víme nejvíce.

V Albi oživili vesmírnou verzi nestárnoucí klasiky. Catan: Hvězdoplavci jsou v těchto dnech již na trhu a ve své obří krabici skrývají mapu vesmíru a velké plastové lodě, které lze vylepšovat, zesilovat tím akce a zvyšovat svoje naděje na úspěch. Komponenty vypadají skvěle a hodně z dálky hra připomíná Twilight Imperium, mapa je také modulární.

Brzy dorazí i rodinná verze jiné legendy, Scythe. My Little Scythe přicválá na náš trh na konci února i s parádními figurkami, barevným herním plánem a přístupnými mechanismy. Co zůstává z originálu, je obsazování mapy, místo bojů obřích mechů po sobě ale metáte koláče a akce se zjednodušily. Na hru se osobně moc těším a pokud to bude možné, přineseme vám recenzi.

Začátkem března ještě dorazí frenetická partyovka Hlavně klid!, ve které bude vždy jeden z hráčů odpovídat na otázky dvěma dalším a k tomu ještě sledovat čas. Zní to jako solidní mozkovar, uvidíme, jak bude hra vypadat v běhu. Z party soudku se ještě můžeme těšit na kreslící hru Co to čmáráš?, která by měla bodovat jednoduchostí a svižností, klíčovým prvkem zábavy bude rozdílné pojetí čmáranic jednotlivých hráčů.

Blackfire má letošní line-up také nabitý, ostatně jako obvykle. Těšit se můžeme na Fallout Shelter, deskovou verzi velmi oblíbené mobilní hry o správě vaultu. V něm budujete jednotlivé místnosti, staráte se o spokojenost obyvatel, to vše s pohlednou komiksovou grafikou a mechanismem umisťování dělníků. Hra by měla bodovat svojí přístupností a těžit z oblíbené licence.

Fanoušky Munchkina potěší chystané Munchkin Podzemí, regulérní desková verze karetního evergreenu. Podle prvních obrázků se můžeme těšit na pěkné figurky, z herního hlediska budeme pokoušet štěstí a vzájemně si škodit.

Z odlehčenějšího soudku se utkáme ještě v bitvách s létajícími pěnovými burrity ve hře Bum Bum Burrito (zatím pracovní název). Další úlet ze stáje tvůrců her Výbušná koťátka a Medvědi vs. Mimina nepůjde herně do hloubky, ale komerční úspěch má skoro zaručen.

Na závěr jsem si nechal příběhovou Kolonii. Malá zvířátka se snaží přežít ve světě, ze kterého ze dne na den zmizeli lidé a příroda si postupně začíná brát zpět města i další výdobytky lidské civilizace. V kooperativní hře se vydáte do opuštěného světa, kde se ve více než 20 misích snažíte prolézat ruiny a hledat jídlo a zásoby pro svoji kolonii. Přitom se musíte mít na pozoru před predátory a po úspěšném návratu domů ještě přiložit ruku k dílu a pomáhat s rozšiřováním kolonie. Hra patří do série příběhových dobrodružných knih (na každé stránce je nová mise), kterou začala Plyšová hlídka.