Každé srdce je bránou v knize Seanan McGuire. Připravte se na trochu ostřejší young adult, které si bere inspiraci z mnoha knih, a přesto se snaží být i trochu originální. Najdete v něm řadu kouzelných světů, ale všechny prozatím poznáte jen prostřednictvím vyprávění. Jejich návštěvníci se z nich totiž vrátili do běžného života a nyní se s tím musejí smířit.

A to samozřejmě není vůbec jednoduché. Obyčejný život je přece tolik jiný než svět víl nebo Síně mrtvých. Naštěstí je tu Domov slečny Westové, ve kterém se snaží pomoci právě dětem, které navštívili jiné světy. Jednou z nich je i Nancy, která do tohoto “internátu“ právě nastupuje. A velice brzy po jejím příchodu se objeví první mrtvý. A rozhodně ne poslední.

Hned v úvodních větách jsem zmínil, že tato kniha si bere nápady hned z několika dalších děl. Patří mezi ně Alenka v říši divů, Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a možná ještě pár dalších. Určitě se ovšem nedá říct, že by to bylo jen kopírka výše zmíněných. Děj se totiž neodehrává v žádných nadpřirozených světech, ale snaží se čtenářům ukázat, jak se musejí jednotliví jedinci srovnat s tím, že už do nich nepatří. Určitě je tedy v knize i trocha psychologična.

Vzhledem k faktu, že hlavními postavami jsou především mladší jedinci, výrazně dávají najevo své emoce v typicky dětské bezprostřednosti. Zvykly si žít třeba i několik let v naprosto jiných poměrech a dospělí to samozřejmě nechápou. Všichni si myslí, že jejich “pohádky“ jsou způsobené prožitými traumaty.

A když se takováto partička dětí spojí, určitě si mají o čem vyprávět. Může to sebou ovšem přinést i negativní důsledky, což se projeví právě v našem příběhu. Vedle young adult žánru je totiž částečně zastoupen i ten detektivní. Dočkáte se několika mrtvol a pachatel bude opravdu důkladně skrytý. Rozhodně to tedy není žádná romantická slaďárna a tomu napovídá i použitý humor.

Ten by se totiž někdy dal označit až slovem černý a poměrně výrazně vylepšuje celou knihu. Vtipných momentů v ní totiž najdete hned několik a děj tak nabízí zajímavou kombinaci vážných chvilek střídaných právě zábavnými hláškami.

Celkově se ovšem opět nacházíme v tolikrát provařeném školním prostředí, kterého už někdy mají čtenáři trochu dost. I když tentokrát zde není ani příliš mnoho učitelů a samotné prostory Domova slečny Westové na mě nenechaly hlubší dojem. Ostatně příběh je poměrně krátký, celkový počet stran se totiž zastavil na necelých stosedmdesáti a to je v něm ještě několikrát prázdných mezi kapitolami. Takže text se vešel tak na stopadesát.

Nějaké výrazné rozvinutí zápletky ani důkladné popisy prostředí tu tedy nejsou. Zároveň je to znát i na trochu uspěchaném konci. Vlastně je to docela škoda. S použitým námětem si určitě šlo daleko více vyhrát, ale touto knihou to rozhodně nekončí.

Každé srdce je bránou má být součástí větší série, takže se v dalších dílech určitě dozvíme více podrobností. A třeba nabídnou i trochu obsáhlejší svazky. Nějaký potenciál by tu určitě byl a své fanoušky si příběh najde. Dopomoci tomu může i pěkná obálka, která nepostrádá trochu mysteriózní prvek. Jestliže jste tedy četli některé ze zmíněných inspirací, zkuste i tohle. Třeba budete příjemně překvapeni.

Autor: Seanan McGuire

Vydal: CooBoo, 2020

Překlad: Karolina Medková

Počet stran: 168

ISBN: 978-80-754-4945-0

EAN: 9788075449450