Již je tomu nějaký ten pátek, co u nás na Mfantasy vyšla první recenze na knihu, která tvoří úvod do velkolepého, ne – li dokonce monstrózního příběhu. Jedná se totiž o zatím třídílnou ságu, čtvrté pokračování se pilně připravuje, v níž autor představuje vesmírné i pozemské dobrodružství tří mužů, kteří kdysi bývali nerozlučnými přáteli. Možná, že již někteří z vás tuší, o čem je řeč, ale když zmíním jméno Arnošta Kodexe jako Koordinátora Země, či astrobiologa Filipa Fixe nebo věčně šarmantního Petra Askortu, nebude třeba dál hádat. I když uplynula již nějaká doba od vydání druhého dílu Tří kapitánů, věřím, že i tak je to dílo, které si zmínku zaslouží.

První díl končil ve chvíli, kdy každý ze tří ústředních hrdinů začal pracovat na řešení svých úkolů, které patří mezi ty nejnáročnější, mimo jiné například nalézt prastarý poklad, odchytit jedny z nejnebezpečnějších zástupců mimozemské fauny nebo, jako v případě Arnošta Kodexe, snažit se udržet vesmírný mír, aby nevypukla Třetí galaktická válka. Otevřené otázky jen vybízejí čtenáře, aby s očekáváním se vrhl na další knihu. Situace se totiž opět komplikuje, už jen proto, že odlet astrobiologické lodi, které velí Filip Fix, má zpoždění, což dohání vědce k šílenství. Koho by taky ne, když má na obtížný úkol zatraceně málo času, a ještě k tomu jej doprovází člověk od Koordinátora, který situaci příliš nevylepšuje. Už jen proto, že vzhledem ke svému věku disponuje až přehnanou suverenitou.

Zato Petr Askorta prožívá o něco akčnější okamžiky, když uniká neznámým pronásledovatelům. A to dokonce několikrát. Nejdříve sám a následně v doprovodu charismatického korzára Ramiréze a jeho společnice. Otázkou zůstává, kdo má útoky, vedené na Petra a jeho korzárské společníky na svědomí a proč se je vůbec snaží zabít na jejich vlastním území. Právě pro tyto odpovědi se tři druhové vydají do skoro zapovězených končin korzárské lodi. Toto není nicméně jediná procházka do podivných míst, která Petra čeká. Ovšem stejně tak jako oba bývalí Arnoštovi přátelé, ani sám velký Koordinátor si takříkajíc nefláká šunky. Musí se totiž vydat do hlubin skladu, kde se skrývá spousta artefaktů z dávno padlého Císařství, aby našel jeden konkrétní. Všichni tři tedy musejí bojovat, a to ve všech možných významech tohoto slova. Nemusím zdůrazňovat že konec této části opět jasně vybízí k četbě následujícího dílu.

Autorem jejich osudů není nikdo jiný než majitel nakladatelství a tvůrce příběhů který už od mládí miluje jejich kouzlo, Michael Bronec. Kromě toho, že právě do jeho dílny patří právě knihy o Třech kapitánech, ale také několikero povídek ve sbírkách např. Legendy: Prokleté knihovny či Excelsior, gentlemani! nebo třeba několik povídek v různých ročnících Drakobijců. Ovšem kromě vlastní tvorby se hlavně věnuje vydávání knih.

Já osobně jsem si četbu užívala už jen kvůli jemnému lehce ironickému humoru a odkazům na různorodé zajímavé skutečnosti, v nichž lze shledat nápadnou paralelu v našem světě. Příklad třeba v různorodém repertoáru písní, které se zpívají u korzárských ohňů či které vyhrávají u kolotočářských stánků či například narážky na známé autory věků dávno minulých. Nicméně tohle nelze považovat za jedinou přitažlivou okolnost celé knížky, už jen kvůli charismatickému vystupování jak hlavních hrdinů, tak postav, které se třeba jen mihnou, a přesto zanechají hluboký dojem. Kromě toho opět okouzlí nádherná obálka a také vnitřní ilustrace.

Těm, kteří měli tu čest číst první díl, nemusím jistě dále popisovat, jak příjemné počtení další dílu přineslo, a vám, jež jste ještě neokusili nic ze světa Tří kapitánů, bych ráda počtení doporučila. Člověk si u knížky příjemně odpočine, pocítí lehké napětí a společně s hrdiny opět poodhalí kousek z rozsáhlého, nekonečného vesmíru. Takže jen směle do objevování nového a nepoznaného.

Nakladatelství: Straky na vrbě

Autor: Michael Bronec

Autor obálky: Tomáš Kučerovský

Vnitřní ilustrace: Jan Pekárek

EAN: 9788087364758

INSB: 978 – 80 – 87364 – 75 – 8

Počet stran: 354