I po porážce Temnyje nevládne v Ravce klid. Na jejích hranicích se shromažďují nepřátelé vlastnící drogu zvanou jurda parem, pohromu všech grišů. Mladý král Nikolaj Lantsov čelí kromě nebezpečí války i vlastním démonům. Přesněji jednomu, který v jeho nitru den ode dne sílí. Nikolaj a jeho věrná pobočnice, větrostrůjkyně Zoja, musejí podstoupit nebezpečnou cestu, aby na Nikolajovo prokletí našli lék. Mezitím se Nina Zeniková vydává do Fjerdy, aby zde pohřbila tělo milovaného Matthiase. I ona se musí utkat s vlastní minulostí a s protivníkem, který ji málem připravil o život.

Úspěšnou autorku Leigh Bardugo netřeba představovat. Její knihy, většinou zasazené do fantasy světa Grishavers, pravidelně obsazují žebříčky bestsellerů. Tentokrát se po dobrodružství ve špinavém Ketterdamu přesouváme do nitra divoké Ravky a vzdálené Fjerdy. Zjizvený král navazuje na duologii Šest vran a zároveň na trilogii Griša. Kdo se ke knize dostane bez předchozích znalostí postav nebo událostí Grishaversu, může se cítit lehce zklamaný. Řada okolností mu totiž nebude dávat smysl.

Zjizvený král zaujme na první pohled nepřehlédnutelnou obálkou, které dominuje Lantsovův rodový znak, a která vším tím zlatem evokuje bohatství a slávu carského Ruska – v tomto případě Ravky. Už jenom pro ten obal se kniha stane jistojistě ozdobou všech domácích knihoven.

Ve Zjizveném králi se navzájem prolínají dva příběhy, které však se sebou úplně nesouvisí. Oba jsou však svým způsobem působivé a aspoň jeden z nich odpovídá na otázku: Co se stalo po událostech v Prohnilém městě?

Bardugo má jedinečný vyprávěcí talent a řemeslnou zručnost, s jakou konstruuje své příběhy, zvládá téměř dokonale. Její postavy ožívají hned s prvními větami. Čtenář ocení barvitost postav a jejich charakterů. Ať už je to čestný, přesto mládenecky naivní král Lantsov, cynická a opatrná generálka Zoja, fanatický stoupenec Temnyje Juri, anebo ve druhém příběhu Nina Zeniková. Vztahy mezi postavami se vyvíjejí pozvolna a uvěřitelně, a třebaže to mezi Nikolajem a Zojou jiskří, silnou romantickou linku tu nečekejte. Tu si autorka dovolila jen ve smutném putování Niny s mrtvým Matthiasovým tělem. Leigh Bardugo se jednoduše nebrání tomu zabít oblíbené postavy. Za slabší pasáže považuji jen ty s Isaacem, královým dvojníkem, a princeznou Šu Hanu, i když chápu, že pro logický závěr knihy byly nezbytné.

Co do akčnosti má Zjizvený král pomalejší tempo než Šest vran nebo Prohnilé město. Mezitím, co se v Ravském paláci řeší nastávající válka, vzestup Temnyjových stoupenců i sílící démon, Nina se v myšlenkách často vrací zpět do Ketterdamu. Avšak v momentě, kdy se Lantsov setká s knězem Jurim, vydá se na samotnou cestu k Vráse a Nina se dostane na stopu velkému tajemství, dostává příběh nečekaně temný spád. Zatímco vyústění Lantsovovy linky je předvídatelné a přesto dechberoucí, u Niny je zakončení zcela nečekané, ale oba jsou slibným navnaděním na druhý díl.

Zjizvený král je zlatým mostem mezi Ketterdamem a Ravkou, slibně rozvíjí osudy svých hrdinů a posouvá je dál, vstříc dalším nebezpečným dobrodružstvím. Zjizveného krále si užijete a pokud jste kromě něj ještě náhodou nečetli žádnou knihu ze světa Grishaverse, učiníte tak velmi rychle, protože svět grišů je samo o sobě návykovou drogou.

Autor: Leigh Bardugo
Vydal: Fragment, 2019
Série: Nikolaj Lantsov
Překlad: Dana Chodilová
ISBN: 978-80-253-4405-7
EAN: 9788025344057
Počet stran: 424