Babylonská věž, prastará a vznešená, patří k nejúžasnějším divům světa a jako taková k sobě láká nejrůznější existence od snílků až po vychytralé obchodníky. Stavba sestávající z několika prstenců, naskládaných na sebe jako patrový dort, je ale také světem tyranů, podvodníků, lupičů; vzducholodí i jiných vynálezů. A svou pověstí nekonečných radovánek patří k vyhledávaným letoviskům. Právě tady chce své líbánky strávit Thomas Senlin, který bádání o Babylónské věži zasvětil téměř celý život. Krátce po příjezdu však Senlin svou manželku ztrácí v davu a ve snaze ji najít, v sobě bude muset nejenom objevit hrdinu, ale také navázat nejedno nebezpečné spojenectví.

Josiah Bancroft je americký spisovatel fantastické literatury, Než začal psát fantasy, věnoval se poezii a tvorbě komiksových scénářů. Cesta do Babylonu je první díl tetralogie Knihy Babylonu, kterou autor nejdříve vydal samonákladem. The Washington Post ji zařadil mezi pět nejlepších fantasy roku 2018.

Thomas Selin je zapřisáhlý nudný knihomol, který svoje nejlepší léta tráví vyučováním, bádáním o Babylonské věži a nikdy by si nedokázal představit, že se jednoho dne ožení s výrazně mladší, dobrodružství milující, Maryou. A právě jeho touha po idylickém, vzrušujícím místě, o jakém dosud jen četl, ho přivede až k samotné Babylonské věži, ke které cestují lidé z celého Uru. Ano, přesně z toho starobylého města staré Mezopotámie. Josiah Bancroft ve svém příběhu zachoval nejen původní polohu sumerského zikkuratu, ale použil v něm i biblické zmatení jazyků vedoucí k chaosu. Strukturou připomíná kniha mnohá alegorická putování a do jisté míry tomu i tak je. Thomas Senlin začíná svou cestu hned v přízemí, mezi lapky, vyděrači a kuplíři a jeho poutí, bizarní ve všech směrech a eskapádami vyhnanou do absurdna, připomíná dobrá třetina knihy beznadějné, kafkovsky laděné příběhy. Naštěstí pro čtenáře autor záhy zdlouhavý způsob vyprávění opouští a děj získá svoje tempo, které nepustí až do úplného konce.

Co patro, to změna kulis v prostředí i lidí a další bobřík odvahy pro Thomase Senlina. Jako důvěřivý knihomol, teoretik a žádný praktik, je Senlin poměrně nesnesitelná postava. Kroutit hlavou může čtenář nad jeho myšlenkovými pochody i nad tím, jak mohl připustit ztrátu své ženy. Marya je jeho úplným protipólem, který se ke slovu dostane až v půlce knihy ve vyprávění mapující její pohyb po věži. Důvtip a odvaha mladé ženy je v tomto kousku příběhu mnohem zajímavější než toporné putování jejího muže. Thomas Senlin to samozřejmě nemá jednoduché, ale nutno podotknout, že mu to autor v mnohém usnadňuje. Mnohdy totiž zasáhne samotný deus ex machina, aby Senlina vytáhl z jedné mizérie a vzápětí ho hodil do druhé.  V Novém Babylonu absurdní příběh díky páře, vzducholodím a pirátům sklouzne do steampunkového ladění. Tady se z Thomase konečně stane rozhodný muž, ryzí dobrodruh se smyslem pro okamžitou akci, a ke všemu pochopí podstatu Babylonské věže. Odhalení je to překvapivé a potěšující, protože autor čtenáře nevodí za nos, jen záhy vysvětlí, co čtenář po celou dobu čtení přehlížel.

Cesta do Babylonu přináší originální a zajímavě zpracovaný příběh. Svým alegorickým pojetím lehce vyčnívá nad jinou fantastikou, přestože ti, co očekávají velkou akci mohou být zklamáni. Cesta do Babylonu je o přerodu z průměrného člověka v hrdinu, o neúnavném hledání, byť na první pohled beznadějném. Je to příběh plný absurdity a autorské fantazie, kde bývalý knihomol a nyní pirát a dobrodruh neřekl poslední slovo, protože ke konci poutě, až na vrchol Babylonské věže, mu zbývají dobré tři knihy. Doufejme jen, že je všechny Host vydá co nejdříve.

Vydal: nakladatelství HOST, 2019

Autor: Josiah Bancroft

Překlad: Aleš Drobek

ISBN: 978-80-7577-966-3

Počet stran: 550 str., váz.