Už dlouho jsem nečetl natolik drsnou a neotřelou fantasy jako jsou Šedí bastardi od Jonathana Frenche. Připravte se na pořádnou jízdu na divokých prasatech, nemilosrdné bitky, ale i záludné politické intriky.

Hlavní roli tentokrát hraje rasa poloorků. Většina z nich žije v jednom z osmi bratrstev, které přežily obléhání souzených. V našem příběhu se většina děje soustředí okolo Šedých bastardů. Jeden z jeho členů s přezdívkou Šakal už nesouhlasí s kroky vůdce a zakladatele Jílmistra, a proto se rozhodne převzít jeho místo. Po jeho boku stojí věrný přítel Kaňour a Nádherná, jediná členka opačného pohlaví v tomto kopytu (klanu). Rozhodně to ovšem není žádná něžná slečinka, protože se svým uměním boje vyrovná i všem svým kolegům.

Na začátku se budete muset zorientovat v tomto světě, poznat pravidla v bratrstvu a celou problematiku vztahů mezi jednotlivými národy. Vedle poloorků totiž potkáte čistokrevné orky, se kterými válčí, ale třeba i Elfy, přestože nehrají natolik zásadní roli. Ale nebojte se. Autor se nesnažil vymyslet zbytečně složité univerzum.

Téměř od začátku do konce se totiž jedná o nepřetržitou akční jízdu plnou šarvátek. Přesto je děj zároveň zajímavě promyšlený, ale i velice čivý. Tvůrce se nebál ani obhroublejší řeči, takže jestli jste úplní slušňáci, asi to není nic pro vás. Časté jsou i sexuální narážky či přímo tělesný kontakt, protože poloorci jsou prostě pořádně nadržení pašáci.

Vedle soubojů s meči a dalšími ostrými nástroji se dočkáte i slušné porce magie. Chvílemi jsou některé konflikty možná až přehnané. Některé z postav jsou takřka nesmrtelné, a přestože už mají být dávno pod drnem, stále se vesele procházejí po pustinách. Aby to bylo trochu odůvodněno, dostane jeden z hlavních hrdinů dar od bohů, a právě díky němu stále přežívá i sebevětší zranění.

Zajímavostí je i vztah poloorků a jejich mazlů, jak sami říkají obrovským divokým prasatům. Ten je velice intenzivní a o něco hlubší, než mají třeba lidští bojovníci s koněm. Zároveň je používají i v boji, a to velice úspěšně. Nejedno prase roztrhalo nepřátelského orka.

Postupem času přibývají zajímavé zvraty, situace v kopytu i mimo něj se neustále proměňuje a chvílemi budete určitě zírat, jak to autor celé vymyslel. Zejména v jednom okamžiku, kdy jsem čekal naprosto jasné pokračování děje, přichází opravdu nečekaná změna. Zároveň zatímco na začátku sledujete zejména osudy rasy poloorků, později dostávají události daleko větší rozměr a přidává se i velké množství dalších jedinců.

Šedí bastardi jsou velice zajímavou fantasy, která se nebojí ani ostřejších slov, pořádně krvavých bojů i příjemných chvilek v náručí ženy. Těšte se na pořádnou jízdu, která vás nenechá ani na chvilku odpočinout, a nakonec vás celého přežvýkaného vyplivne.

Zajímavostí je určitě i skutečnost, že knihu vydal její autor nejdříve vlastním nákladem a až poté dostala prostor u velkého nakladatele. Díky tomu se stala jedním z jeho nejúspěšnějších děl.

Vydal: Host, 2019
Originální název a rok vydání: The Grey Bastards, 2015
Autor: Jonathan French
Překlad: Hana Vrábelová – Šimečková
ISBN: 978-80-7577-959-5
Počet stran: 461