Obě dvě hry jsou krásné, vychytané a úžasné. Obě jsou si tak podobné – a přesto je každá z nich jiná. Kterou tedy zvolit? Tohle dilema může rozseknout jen duel, jenž zatřese celým světem. Titán proti Titánovi. Souboj Titánů!

Další díl naší rubriky Souboj Titánů (1. díl, 2. díl) bude pravým dobrodružstvím! Jak Vnější okraj, tak Fallout vám umožní prozkoumávat mapu, plnit zajímavé úkoly a nasávat atmosféru svého světa plnými doušky. Která z těchto her je lepší? Ať rozhodne kumite!

MechanikaStar Wars začínají rovnou zostra laserovou salvou, která trhá mátožně se rozcvičující Fallout na kusy. Zatímco jinak sympatická postapokalyptická hra zápasí s obskurním bodovacím systémem, pašeráci ve Vnějším okraji vesele plní zakázky, loví lidi a snaží se dosáhnout svých životních cílů. Také v něm najdete lepší souboje. Vnější okraj je v této disciplíně zkrátka o copánek mladého Anakina lepší.

Rozvoj postavStar Wars žádný rozvoj postav v rpg duchu nemají, takže inkasují první kulku, jenže jinak jde o salvu dost nepřesnou. SPECIAL systém, který najdete ve Falloutu, většinu hráčů zklamal a v celé jeho nahotě náhle pochopíte, že vylepšování vaší lodi, nákup vybavení a plnění osobního questu či questu lodi ho bohatě nahradí. Světelné meče odrážejí kulky a Fallout je brzy v defenzívě, zatímco ho Vnější okraj bombarduje koulemi z gunganských katapultů.

Příběh – Všichni víme, že od té doby, co má Star Wars Disney, to je s příběhy trochu na levačku. Tvůrci Vnějšího okraje se snažili tuhle reputaci napravit, ale nestačilo to. Ne že by zakázky, pašování ilegálních nákladů, zajímavá setkání s kontakty a další střípky z univerza byly málo, ale Fallout je v této disciplíně opravdovým supermutantem, který roztrhne Chewbaccu jako pytlík s čipsy. Tisíce kartiček, navazující questy, černý humor, to vše říká, že kolo píšeme Falloutu.

Vybavení – Obě dvě hry stojí na tom, že v nich můžete nakupovat spousty předmětů. Jenže. Zatímco ve Falloutu je zázrak, když vyděláte peníze, a před rozšířením nebyla nabídka v obchodu bůhvíjaká, ve Hvězdných válkách si užijete vylepšování vaší lodi, nakupování luxusního zboží a zbrojení. A kdo má rád, když peníze chřestí a trh se protáčí, ví, že Fallout skučí, zatímco Vnější okraj bije.

Znovuhratelnost – Jak se to sakra stalo, že je ve Vnějším okraji tak málo karet? Tohle kolo by se pašeráci měli radši schovat za svoji falešnou zeď v nákladovém prostoru, protože paladinové Bratrstva oceli je jinak rozstřílí na hadry. Vnější okraj budete znát nazpaměť dřív, než si ve Falloutu vůbec zahrajete každý scénář jednou.

Prvek náhody – Ve hrách tohoto typu se obvykle na euroidní počítání nehraje, ale možná je dobré vědět, jak moc si svou výhru musíte zasloužit. A Fallout nám zase jednou pokouše asfalt, až ho Huttové přilehnou k zemi. Podivné bodování už jsme zmínili, ale co plnění questů všemi hráči? Odhalíte část questu a někdo, kdo je na mapě sto kilometrů od vás, ho dorazí. Ačkoliv Vnější okraj také nemá čisté svědomí (proč jsou zakázky o tolik těžší než lov lidí?), přece jen vám dá pocit, že máte svoji loď aspoň trochu pod kontrolou.

Interakce mezi hráči – V obou hrách se můžete posadit k ohni, dát si společně pečenou ještěrku a vyměňovat si předměty. Jenže tím Fallout končí – a Vnější okraj začíná. Má váš kamarád v posádce muže, jehož tvář je na vašem zatykači? Pokud nechce shořet ve vakuu (fyzikáři pomlčí), snad aby vám ho vydal! Nadělal si spoluhráč mocné nepřátele? Vypadá to, že hon na Starfighter může začít! Tajemství, lži, útoky ze zálohy, to vše říká, že Vnější okraj dál kope do ležícího Falloutu a šlape mu po prstech.

Rozhodčí vyhlašují technické KO, aniž by tušili, že je paprsek Hvězdy smrti brzy spálí i s celou pustinou na prach. Vnější okraj je pro nás zkrátka o kus lepší hrou. Rychlý, akční, s parádním systémem vylepšování lodi a vtipnou interakcí mezi hráči si získal naše srdce. Ne že by Fallout neměl co nabídnout; tuny questů, nekonečná znovuhratelnost a solidní příběhové podhoubí z něj dělají atmosféricky silnou záležitost a pokud jste fandové pc série, patrně nemáte co řešit. Jenže v dnešním souboji jsou dva; Vnější okraj je mistr a Fallout jeho učedník.

Koho byste chtěli vidět v Souboji Titánů příště? Napište nám!