Bylo jednou jedno království, a v tom království měli děsně nepříjemný problém. Bylo totiž plné děr, bomb a padouchů. A protože nešlo takhle dál žít, musel zákonitě povstat hrdina, rek natolik udatný, že si se všemi nástrahami poradí, svrhne padouchy a nastolí pořádek.

A tím hrdinou je Rytíř Klouzek! Muž zvláštního vzezření, kterému byl do vínku dán hodně zvláštní způsob, jak se pohybovat. Místo páru nohou má pod brněním kuličku, na které se vozíod jednoho dobrodružství ke druhému. Nová rodinná hra, zvláště vhodná pro děti, k nám dorazila ze stáje MINDOKu a rovnou vám můžu říct, že nás doma uchvátila.

Jde totiž o šikovnostně-trpělivostní kousek pro jednoho až čtyři hráče, pyšnící se opravdu nápaditým mechanismem. Při přípravě hry vybrakujete všechny díly ze dna krabice a nachystáte do ní plastovou plochu plnou děr, který z každé ze čtyř stran podložíte plastovými pacičkami. Ty pak umožňují její nadzvedávání. Na tohle „hrubé síto“ potom umisťujete jednotlivé mapy, které musí váš klouzavý rytíř zdolat.

Map je celkem 20, jsou rozdělené do 4 tematických světů (pobřeží, hory, …) a jejich obtížnost se postupně zvyšuje. Zpočátku stačí, když projdete konkrétní předkreslenou mapu, později už se musíte vyhýbat výbušným překážkám, odtlačovat padouchy do děr, po celou dobu ale platí, že si musíte dávat pozor na to, aby vám do nastražených děr nezapadl váš svěřenec. Když se tak stane, celou mapu musíte projít od začátku a ztratíte cenný život. Je jich omezené množství a pokud si chcete zahrát „kampaň“ (několik na sebe navazujících map), musíte s nimi šetřit.

Ovládání Rytíře Klouzka je tak ošidné, jak naznačuje jeho jméno. Mačkáním páček nakláníte hrací plochu a rytíř se na své kuličce vydává na cestu. Než se vám podaří vyladit správnou sílu a náklon, bude vám lítat sem a tam a dojdete leda do propasti, nikoli na konec mapy. Na nějaké jemnější manévry si počkáte, dokud hru neovládnete trochu lépe.

Když ale pustíte ke kormidlu trpělivost a jemné, opatrné pohyby, situace se rázem změní a budete si moct s přesností na centimetr určit, kam se Rytíř vydá. To zní jako cvičení pro vyrovnané a střízlivé dospěláky, ale opak je pravdou. K dispozici jsou celkem čtyři páčky, kterých se můžete chopit. Není tedy nutné, aby děti hrály se dvěma zároveň, u prvních partií jim necháte na ovládání jednu a jim pomalu začne docházet, o čem je fyzika této hry. Rytíř bude sice chvíli mizet pod úrovní mapy asi čtyřikrát častěji, než kolikrát úspěšně dorazí do cíle, ale za trpělivost na začátku budete odměněni skvělými zážitky při dalších partiích.

To stejné platí i při hře s dospělými hráči, kteří mají chuť na něco svěžího a odlehčeného. A je jedno, zda předtím požili či nikoliv. Rytíř Klouzek je jedna z mála vzácných výjimek, která poskytne zábavný a plnohodnotný zážitek dospělým i dětem.

Celý koncept proměnné herní desky je skvěle vymyšlen. Díky děravému podkladu lze umisťovat různé mapy s rozličným rozložením překážek, zábran, nástrah, průjezdů a dřevěných figurek, které musíte porazit shozením do děr, než si můžete započítat splnění daného dobrodružství. Hra se tedy jen tak neohraje a vydrží slušně dlouho. Pro mladší děti můžete dokola točit ty nejjednodušší mapy, s těmi staršími si můžete obtížnost zvýšit pomocí kampaně s omezenými životy.

Tak či tak je napětí u každé partie vystupňované, což může někdy vést až k menšímu konfliktu u stolu. Vždycky totiž za chybu a potupný konec v prohlubní může ten druhý, který mačkal moc nebo málo. Menší obavu mám také z pevnosti krabice, která by se při intenzivním a častém hraní mohla poškodit. 

Jinak se ale na Rytíři Klouzkovi hledají negativa jen hodně těžko, protože tenhle nápad má skoro všechno. Je krásný na pohled, šikovně vymyšlený, naláká děti i rodiče a vydrží je bavit pěkně dlouho. Pokud máte chuť otestovat svoji trpělivost, naučit děti trochu šikovnosti s nakloněnou plošinou a zachránit království, povolejte do akce rytíře s kuličkou vespod!