Deskové hry mají jednu skvělou vlastnost – spojují lidi mezi sebou. Nejen kamarády, ale občas se přes hry seznámíte i s cizími lidmi. Třeba na nějaké deskoherní akci. Po celé České republice se v rámci jednoho roku koná několik takových malých či větších deskofestiválků. Je to tedy docela dobrá příležitost si vyzkoušet co jste třeba v minulém roce nestihli, či najít hru, která by se mohla stát vaším oblíbencem  v roce 2020.

Pro nadcházející víkend se nám rýsují hned dvě herní události:

Kladenská herna Herní prostor pořádá v sobotu 18.1. Lednové Deskohraní a jako bonus vás zasvětí do tajů karetky Keyforge od autora kultovní karetní hry Magic: The Gathering.  Začátek je od 14:00 a konec v nedohlednu, což je ideální. Vstupné je dobrovolné, takže pokud chcete, můžete klub podpořit. Osobně jsem v prostoru byl a vládne tam velice přátelská atmosféra s fajn lidmi, kteří jsou velmi ochotní a ve všem poradí. Těšit se můžete na mnoho her určených pro začínající hráče i zkušené mazáky. Herna nabízí kolem 200 her, takže určitě bude z čeho vybírat.

Druhá akce se koná taky v sobotu 18.1. Zavede vás do města Litomyšl, kde pod záštitou farní charity pořádají členové klubu stolních a deskových her tradiční DeskFest 2020. Bonusem letošního ročníku bude i testování autorských her, na které jinde nenarazíte, takže určitě je se na co těšit. Mimo jiné se bude pořádat i několik turnajů v různých deskových hrách. I zde platí, že si na své přijdou začínající hráči i hráči pokročilejší úrovně. Akce se koná ve velkém sále Lidového domu od 13:00 do 19:00 a vstupné činí 30 Kč. Aby hráčům při herním zápalu nevyhládlo, bude připraveno i drobné občerstvení.

Pokud vám však z nějakého důvodu tento týden nevyjde, nevěšte hlavu. Hned příští týden v pátek i v sobotu 24.–25.1. nás totiž čeká celkem velká akce s názvem Brnohraní v Tržnici v našem druhém největším městě. Pořadatelem je samotná brněnská tržnice společně s obchodem Planeta her a fanoušky deskových her. K vidění a zahrání bude zhruba 100 titulů včetně novinek, takže o pestrost se nemusíte bát. Na akci nebudou chybět čeští vydavatelé jako např. MINDOK, Albi, Blackfire, Piatnik a domácí REXhry, takže o festivalové ceny deskových titulů nebude nouze.

V pátek můžete naběhnout na plac už v 15:00 a zdržet se klidně až do zavíračky, dle plánu ve 21:00. V sobotu jsou pořadatelé vstřícnější k ranním ptáčatům a pustí vás ke stolům už od 9:00 na pěknou 12 hodinovou směnu. Nesmím zapomenout zmínit ještě vstupné, které je stejné jako minulý rok, takže si do kapsy sbalte pár drobných na vstup (40 Kč) a zbytek nechte na kartě, asi ji budete potřebovat :).

Jestliže se vám do Brna cestovat nechce, nebo to máte třeba daleko, můžete se vypravit do České Třebové. Tam se koná 3denní deskoherní párty nazvaná příhodně Herní Víkend (24.–26.1.). Akce proběhne v DDM Česká Třebová a pořadatelé jsou herní kluby Griffin a DDM Kamarád. Můžete se těšit zhruba na 150 různých deskových, karetních i figurkových her, takže to určitě bude stát za to. Výhodou této události je i fakt, že se nemusíte starat o ubytování. Pokud se budete chtít zdržet, stačí pouze nahlásit počet osob a datum přespání pořadatelům. Dle posledních informací místa stále jsou. Myslím, že takový půlnoční Arkham Horror nebo Panství Hrůzy úplně vybízí k zahrání. Osobně jsem to jednou zažil a byla to paráda. Tento zážitek pořídíte za 40 Kč na celý víkend (a to včetně přespání!).

_

Doufám, že jsem vás alespoň trochu navnadil na nadcházející dva víkendy. Věřím, že pokud budete mít čas, náladu a chuť tak vezmete rodinu či přátelé k jednomu stolu při návštěvě alespoň jedné z těchto událostí. Zahrajete si společně nějakou pěknou stolní hru, pobavíte se a zažijete spoustu zábavy.