Japonská manga je v poslední době oblíbenější i v našich českých vodách. Stačí zmínit třeba sérii Čarodějova nevěsta nebo Tokijský ghúl. Nakladatelství Crew, co se mangy týče, vydává jeden kvalitní počin za druhým. Jednou z nich je i Královská hra, psychologicky zaměřený příběh o smrtící hře. Že vám to něco připomíná? Podobný námět už by samozřejmě několikrát zpracovaný, ale to nic nemění na tom, že je Královská hra chuťovkou, po které budete chtít nejmíň dvakrát takový přídavek.

Za Královskou hrou stojí dvojice autorů Hitori Renda a Nobuaki Kanazawa. Málokdo ovšem ví, že se zprvu nejednalo přímo o mangu, nýbrž o román Osama Game, jehož autorem byl právě Kanazawa. Do podoby mangy ho zpracoval až Hitori Renda a podle románové předlohy vzniklo i anime.

Příběh se odehrává na střední škole, prostředí, které je většině čtenářů velmi blízké, a ještě před samotným začátkem dostává čtenář do ruky seznam všech studentů, mezi nimiž se – nečekaně – objevuje i č. 12 samotný autor, Nobuaki Kanazawa, který sám sebe stylizoval do role hlavního protagonisty. Nobuaki dostane pozdě večer SMS tvářící se jako prostý kanadský žertík. Kdosi jménem Král požaduje, aby se dva studenti políbili. Jednoduchý úkol vede samozřejmě ke klasickému popichování, předzvěst povahy dalších úkolů. Druhý úkol – olízat dívce nohy, nečekaně spustí lavinu tragických události. Když je splněn, výherci předchozího úkolu Král zadá další – osahávat školní krasavici. Ta ovšem ze strachu nepřichází do školy a pro nesplnění úkolu je nejenom ona odsouzena k trestu smrti. A umírá.

Královská hra se v tomto momentu nedá ignorovat a tady se ukazuje nejzajímavější stránka příběhu, a to charakter všech postav. Co Kanazawa umí skvěle je gradace děje. Král není společným nepřítelem studentů. Ti totiž většinu vehementně brojí mezi sebou. Někdo stojí pasivně stranou a nalhává si, že hra nesouvisí s mrtvými; záhy se objevuje šikana, agrese i pomsta. Král záhy přitvrzuje a zakrátko je jasné, že ze smrtícího koloběhu nelze jen tak uniknout.

Kanazawa vsadil na hned několik funkčních momentů. Kromě samotných úkolů vzbudí čtenářův zájem o jejich plnění i napětí kolem nich. Funkční je i zasazení příběhu do prostřední střední školy. Všichni, kdo nějakou někdy navštěvoval, se totiž přímo nebo nepřímo setkal s posměchem, nečinným přihlížením, soubojem v oblíbenosti, nebo dokonce šikanou. A právě proto má Královská hra i psychologicky morálním přesah.

Stejnou gradací jako příběh procházejí i ilustrace. Tady Hitori Renda odvedl skvělou práci. Známé líbivé kresby, typické pro mangy, se se stupňováním emocí mění v expresivní sled obrazů a mnohdy dávají tušit nepříjemný zvrat. Mírně rušící jsou snad jen citoslovce typu „řach“, „beng“ nebo „krach“.

Královská hra postrádá magické prostředí většiny japonských mang, ale to nemění nic na tom, že je to skvěle propracovaný příběh, u kterého budete obracet stránky jednu za druhou, až na samotný konec. Na velmi vyhrocený konec. O něm budete přemýšlet dlouho, minimálně tak dlouho, dokud nevyjde další díl. A dobrou zprávou je, že druhé pokračování už v českém překladu spatřilo světlo světa.

Královská hra je nebezpečně chytlavá a rozhodně stojí za pozornost!

Název: Královská hra

Autor: Nobuaki Kanazawa

Kresba: Hitori Renda

Překladatel: Tomáš Jurkovič

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2019

Počet stran: 180

ISNB: 978-80-7449-727-8