Už jste se vzpamatovali z novoroční kocoviny? My tak tak, svůj zamlžený zrak jsme upřeli na Kickstarter a vybrali vám z něj pár tipů na zajímavé hry.

O Elonu Muskovi toho v poslední době moc neslyšíme a vypadá to, že jeho smělé vesmírné projekty jen tak naplnění nedojdou. Spravit si náladu ale Elon může nejnovější Marsokolonizační deskovkou Migration Mars. Tato hra je určena pro 2–4 hráče, kteří nad ní prosedí asi dvě hodinky. Budete sbírat suroviny a stavět za ně město s krásnými 3D budovami, přičemž každá z nich vám dá nějakou schopnost. Vaše populace postupně poroste, a kdo první dosáhne stanoveného množství kolonistů, vyhraje. Chcete vědět, jak se hra liší třeba od Teraformace nebo Prvních Marťanů? Zjistíte to cca za 50 babek (asi 1 100 Kč), čas přitom máte do 20. února. 

Deskových her ze světa sportu vychází žalostně málo, proto oceňujeme každou novinku. Tou poslední jsou Visions of Rainbows, kde se v roli šéfa cyklistické stáje pokusíte vyhrát Grand Tour. Musíte dostat všechny vaše jezdce co nejrychleji do finiše, což budete dělat pomocí karet. Některou posunete jezdce v čele dané skupinky, ale ostatní včetně soupeřových se svezou s ním. Někdy budete naopak následovat cyklistu před vámi, jindy posunete jediného jezdce, který se tak pokusí o trhák. Ale pozor, čím více karet hrajete, tím jsou vaši hoši unavenější – a EPO jim dát nemůžete! Podle prvních dojmů testerů si hra v taktičnosti nezadá s šachy. Do závodů se můžete vrhnout za 60 dolarů (cca 1 300 Kč), přispívat můžete do 10. února.

Další tip potěší vědce, mladé nadšence do genetiky a milovníky hrášku. Ve hře Genotype si zahrajete na asistenty Gregora Johanna Mendela, zakladatele moderní genetiky. Budete představovat vědce snažící se provádět výzkumy a vyšlechtit hrášek. Mechanismy je hra postavena okolo umísťování dělníků a házení kostkami (to simuluje výsledky šlechtění rostlin), přitom se snažíte splnit zadání ze získaných bodovacích karet hrášku. Ušpiníte si i ruce, práce v dílnách a na klášterním pozemku se ošidit nedá, na druhou stranu si sáhnete na finanční pomoc mecenášů vědy, což urychlí váš výzkum. Grafika dobře doplňuje téma, tahle milá hráškovaná vyjde na 39 dolarů (cca 860 Kč) a její kampaň potrvá ještě skoro 4 týdny.

Autor megahitu Root, Cole Wehrle, se se svojí novinkou opět vydává na Kickstarter. Jeho nejnovější počin se jmenuje Oath a jedná se o hru pro 1 až 6 hráčů. Ústředním motivem je dilema mezi zachováním říše a jejím zbořením. Jeden z hráčů vždy představuje Kancléře, vládce říše, ti ostatní začínají v exilu a chtějí říši rozebrat a restartovat celé zřízení, případně přijmout nabídku od Kancléře a přidat se na stranu vládnoucí garnitury. I tak ale mohou usilovat o konec vlády Kancléře. Každá partie hry by měla mít dopad na tu následující, ale tvůrci se dušují, že nejde o legacy princip, pouze to znamená, že vaše rozhodnutí mohou změnit dostupnost surovin a akcí, či upravit podmínku pro vítězství ve hře v dalších partiích. Silnou zbraní hry jsou krásné komponenty a grafika od autora vizuálu Rootu. Za pořádně nabitou krabici si tvůrce nechá pěkně zaplatit, vstupní cena je 90 dolarů (cca 2 000 Kč), kampaň běží ještě 4 dny.