Rok se s rokem sešel a v Brně se konal tradiční, již 35. ročník mezinárodního festivalu setkání autorů a příznivců fantastiky, Fénixcon. I pro nás, redaktory MFantasy, bylo toto setkání výjimečné, protože po měsících planých řečí jsme se konečně setkali „face to face“. Kvůli pracovním povinnostem jsme si bohužel museli nechat ujít páteční promítání Drsného spasitele, o to akčnější pak byla celá následující sobota.

Letošní půlkulatý Fénixcon byl hodně výroční, a to samozřejmě díky koncové devítce letošního roku. A protože se jedná o setkání fantastiky, politická témata byste tu čekali marně. Ono samotné výročí patřilo totiž Měsíci. Jak už mnozí tuší, jednalo se samozřejmě o první přistání člověka na Měsíci i jemu předcházející starty Apolla 10, Apolla 11 i Apolla 12. Rok 1969 se tak o trochu víc promítl na Fénixconu  v roce 2019 a dokonce i s mezinárodní účastí!

Jako na většině conů dochází k zásadnímu problému: na jakou přednášku se vydat. Mnohé komplikace nastávají, konají-li se zajímavé přednášky ve stejný čas. Válečná porada, co vidět a kam zajít, proběhla dlouho před conem, ale jak to běžně dopadá, ovlivní účast tam i onde nejeden faktor. Tak jsme se společně s redaktorkou Alčou rozhodly navštívit přednášku Leonarda Medka Železnice, kterou nikdo nepostavil, o cestě Cyrana na Měsíc trochu verneovským způsobem, který připomínal Prášilovské/Münchhausenovské universum. A tady došlo k první kolizi v programu, neboť ve stejný čas přednášela Františka Vrbenská o kořenech filmového umění, kde se nejednomu posluchači představily zapomenuté perly fantastiky. Odejít, neodejít z půlky první přednášky? V duchu hesla „stihni, co můžeš“, vyhrála Františka a její pravěk kinematografie. Jenže nás přivítal, jak jinak, totálně natřískaný sál, kde poslední dva příchozí možná způsobili větší nedostatek kyslíku v místnosti.

Po přednášce bylo potřeba svlažit hrdlo na baru obleženém spisovateli, nakladateli, hosty a fanoušky, kteří si con užívali všemi smysly.  Rozhodně všemi, protože co se dělo před Měsícem v hlavním sále, za to mluví snad všechny fotografie! Ano, organizátoři tematiku Měsíce vzali doslova a kdo chtěl, mohl se s různými rekvizitami vyfotit přímo před osvětleným vesmírným tělesem. Že se na fotky stála fronta, netřeba zdůrazňovat.

Po náladě v sále, hutné a dusné, že by se dala krájet, stačila sklenice osvěžujícího moku a hurá na další přednášku. Trio Kotleta, Sněgoňová, Merglová se rozpovídalo o Všech příbězích, které jsou o lásce. O lásce se toho neřeklo téměř nic, za to se trio zaměřilo na loučení. Kdo si oblíbil knihy Ve stínu Říše, Apokalypsy a Magie, může být zklamaný. Spolupráce dua Kyša–Hokr bohužel končí a tento úspěšný projekt s nimi.  Těšit se ale můžete na zbrusu nový. František Kotleta spolu s Michaelou Merglovou připravuje nový koncept antologie, tentokrát s držiteli ceny Magnesia Litera. Víc než o lásce byla přednáška o novinkách, o tvorbě Kristýny Sněgoňové a Míši Merglové a o tom, ve které brněnské restauraci končí nejedna večeře s pořádnými následky.

Loni, po úspěšné návštěvě Kevina J. Andersona, se fanoušci zahraniční sci-fi mohli těšit na Davida Webera. Ten se rozpovídal o trochu jiné sérii, než je ta s Honor Haringtonovou. Davida Webera, provázeného flotilou fanoušků s Janem Kotoučem v čele, bylo možné si odchytit nejenom v sále a naše redakce si zahraničního hosta také nemohla nechat ujít, přestože kolem prosakovaly informace, že con navštívil mnohem známější Sapkowski. Toho jsme informačnímu šumu navzdory s Alčou nepotkaly, takže na památku máme fotku s ochotným panem spisovatelem. Jak jinak než před Měsícem.

Přednáškový cyklus ukončil workshop Roberta Waschky o bojových uměních v podivných podmínkách, kde jste se mohli dozvědět něco o boji ve snížené gravitaci či třeba v zákopech. Waschka je kromě znalosti všemožných bojových umění také vynikajícím vypravěčem, který by se neztratil ani ve stand-up pořadu, takže publikum řvalo smíchy a zároveň soucitně tleskalo nebohému figurantovi, na kterém zkušený šermíř demonstroval efektivitu či naopak nemohoucnost jednotlivých technik.

Vrcholem sobotního večera bylo udělování literárních cen v soutěži Daidalos, ceny Fénix a PAFu. Naše redakce samozřejmě držela palce kolegovi Markovi (gratulace k jeho umístění v Daidalovi)! A chybět nemohli ani křty knih našich oblíbených autorů.

Fénixcon byl pro nás zkrátka parádní zážitek! Vždyť kde jinde si utvrdit nejenom pracovní přátelství, porozhlédnout se po knižních novinkách, popít s celebritami české fantastiky nebo si prostě jen užít skvělý večer? Pokud tedy máte mezeru v kalendáři a přemýšlíte, čím začátek prosince 2020 vyplnit, napište si do řádku Fénixcon. My se těšíme už teď!