Na sklonku roku je spoustu důvodů k oslavám, všechna vydavatelství se snaží dostat svá žhavá želízka z domácí pece přímo do ohně. Takže my rázem nevíme, kde vzít dost peněz k pořízení všech těch her, které se na nás valí. Jenže utratit všechny prostředky před Vánoci by bylo neprozřetelné, protože i v příštím roce se na nás chystají opravdové lahůdky. V sérii několika článků si probereme ty, na které se my v redakci nejvíce těšíme. A začneme rovnou od těch nejmacatějších obrů.

Letošek byl ve znamení Gloomhavenu, Nemesis (preview), Pána Prstenů a Tapestry, což jsou natolik obří, náročné a nádherně vyprodukované hry, že naše srdce plesá v očekávání věcí příštích. Český trh už se definitivně může považovat za vyspělý!

_

Začneme u Albi. Tam naváží na dosavadní spolupráci s Awaken Realms a brzy po Novém roce by na trh měli vpustit další obří pecku z Kickstarteru, Tainted Grail: Pád Avalonu (preview). Příběhová kooperativka pro až čtyři hráče nás zavede do světa, kde se mísí keltské mýty a artušovské legendy, a stavět bude na propracovaném příběhu s příslibem kvalitní rpg zábavy. A viděli jste už ty sundropem ošetřené figurky?!

_

Blackfire nezůstane pozadu, chystá se vydat do jaderným spadem zamořené oblasti v deskovce ZONA: The Secret of Chernobyl. Pokud jste viděli parádní minisérii z dílny HBO, stačí, když si k tomu přidáte trochu nadpřirozena a dobrodružství v postnukleární pustině, a máte zhruba představu, na co se můžeme těšit ve hře od polských autorů.

Brutální a nesmírně těžká videohra Bloodborne už do světa deskovek vkročila ve formě fajn karetky. V CMON ale chtějí tento krutý svět přinést na stůl i v podobě regulérní (a samozřejmě figurkové) hry. Mělo by jít o kooperativku, v níž si projdeme kampaň na záchranu Yharnamu před šílenstvím, které ho stravuje, po cestě kuchat monstra a tak dále. Kromě toho doufáme, že by se mohlo dostat i na třetí díl volné trilogie z pera maestra Langa, po vikinzích a samurajích se ve hře Ankh podíváme do starověkého Egypta. Spolehnout se můžeme na parádní figurky a velké bitvy na obřím plánu.

_

Další na řadě je vydavatelství Fox in the Box. Od středních her se tentokrát rozmáchlo k plnotučným záležitostem, a tak se můžeme těšit hned na tři kousky, které spadnou do této kategorie.

Jako první bychom se měli začít obávat stejné věci jako Obelix a další Galové – tedy že nám na hlavu spadne obloha. Pád Nebes bude jedna z prvních válečných her s plnohodnotnou lokalizací do češtiny. Umožní nám zhostit se rolí několika frakcí (Římanů i galských kmenů) v době slávy Římské říše, která vzkvétala pod pevnou rukou Caesara. Každá z nich přitom bude mít odlišné podmínky pro vítězství, důležité bude i dbát na diplomatickou stránku války a zásobovat své jednotky. Hra je postavená na systému COIN, který se vyznačuje konfliktem několika asymetrických frakcí, postaveném na reálném základě.

Nechutnají-li vám bojůvky v Galii, vrhněte své zraky do míst, kde se kdysi rozkládala říše Alexandra Velikého. V další válečné hře, resp. ve čtvrté edici hry Successors (preview), se porveme o titul nástupce Velkého Saši. Nástupnictví není žádná selanka, takže se budete muset pěkně otáčet, aby uvolněný trůn připadl právě vám. Bitvy, intriky a schopnosti v oblasti taktiky, kdo nejlépe obstojí v těchto disciplínách, bude vítěz.

Aby toho nebylo málo, Fox in the Box přinese v roce s magickou číslovkou 2020 i jeden vesmírný opus ve čtvrté edici. High Frontier (krátké představení) od Phila Eklunda je počin na pomezí deskové hry a výukového materiálu pro raketové inženýry a na Kickstarteru nedávno vybral téměř 8,5 milionu Kč. K tomu solidně přispěli i backeři z ČR, kteří (a nejen oni) se mohou na hru těšit na přelomu první a druhé půlky příštího roku.

_

MINDOK ke konci roku 2019 mocně zabodoval vetřeleckým nářezem Nemesis, ani pro rok 2020 ale nechtějí dámy a pánové z Korunní ulice hrát druhé housle. Rok zahájí odloženým vydáním westernového sandboxu Legendy Západu (preview). V tom si budeme moci užít roli desperáta nebo obránce zákona, bloumat po saloonech, krást nebo chránit dobytek a hrát poker. Her s touto tematikou na našem trhu moc není (Bang!, Colt Express), takže každý výlet do světa rychlých koltů vítáme.

_

O plánech REXher na příští rok toho víme jen pomálu, jisté ale je, že by měl v příští roce dorazit reprint kultovního Talismanu. Tato dobrodružná legenda přivedla k deskovým hrám nespočet hráčů, kteří na ní nedají dopustit, i když mohou někomu její mechanismy připadat zastaralé. Dočkáme se základní hry i rozšíření Ledový chlad.

_

Mirek Tlamicha z vydavatelství TLAMA Games chtěl letos na náš trh (kromě Escape Planu, Architektů + Paladinů Západního království) přinést i dva obry, On Mars a Fuji Koro. Kvůli zpoždění na straně původních vydavatelů ale tyhle dvě těžkotonážní záležitosti vyjdou až v roce 2020, takže TLAMu čeká taky pořádně nabitý vstup do nového roku. Jako první by měla dorazit hutná eurovka On Mars od Vitala Lacerdy, která nás zaúkoluje kolonizací Marsu (TLAMě se nakonec podařilo do ČR přivézt dostatek her na vykrytí předobjednávek a pár kousků navíc!). Klíčová bude stavba správných budov, shánění nákresů a promyšlené cestování mezi povrchem a orbitou planety. Cílem je vybudovat soběstačnou kolonii, která Mars zbaví závislosti na špinavé Zemi.

Druhý kousek, Fuji Koro, nás vezme do světa, který má před sebou pár posledních hodin, než z něj předpovídaná erupce mocného vulkánu vymaže pořádný kus mapy. Hra přijde s kooperativní i kompetitivní variantou, a kromě parádního vizuálu nabídne i zajímavé craftění zbraní. Součástí hry bude i zabíjení monster, průzkum krajiny a hledání artefaktů k záchraně před všeničící lávou.

_

Je vidět, že naše peněženky nezůstanou ušetřeny ani v příštím roce. Vždyť výše jmenované hry dohromady přijdou na minimálně 20 000 Kč!

Na kterého z obrů roku 2020 se nejvíce těšíte vy?