Jsou hry, které jsou pro děti vhodné. A potom hry, které z různých důvodů tak úplně ne. Nejde ani tak o náročnost, ale… No, však uvidíte. Soustředili jsme se především na česky dostupné hry a ideálně také na ty, které mají kromě silného tématu i rozumný herní potenciál. Radši vás ale upozorníme, že výlučně erotické hry na našem seznamu nenajdete. V posteli se totiž věnujeme lásce, ne házení kostkami. A hračky vhodné pro tuto příležitost vám lépe popíšou na úplně jiných serverech. Takže, které hry vybalit, až budou vaši nejmenší spát?

10) Gloomhaven – Začneme opravdu zlehka. Gloomhaven nabízí pěkně drsnou fantasy se vším, co k tomu patří. Klidně se můžete vykašlat na záchranu světa a nechat ho shořet v pařátech démonů a mezitím okrádat nebohé starce, které potkáte na prašných cestách. A to není morálně dobrý příklad. Zato třeskutě zábavný!

9) Zaklínač – Sapkowského svět se s nikým nemazlí, a hráči téhle deskovky nejsou výjimkou. Občas musíte podrazit kamarády, neštítit se špinavostí a vyhýbat se zbytečným ohledům, které akorát zavazí. Však už to znáte ze seriálu.

8) Fallout – Proč si nedát Fallout s devítiletým synem? Možná by se divil, až budete nebohým sirotkům shánět drogy nebo se na nich stanete závislými. Možná by nesouhlasil s vaším rozhodnutím vedoucím k masakru ghúlů. Těžko mu vysvětlovat, že takhle chutná život. Jednou to budete muset stejně udělat, ale není kam spěchat.

7) Codenames: Deep Undercover – Jasně, Krycí jména jsou fajn sama o sobě. Ale spojit dohromady slova jako orgy, swallow a diarrhea, zatímco vám zavazí orgasm, wet a sausage, to není žádná ass. Tedy řachanda. Zato se u téhle dospělácké verze dobře pobavíte!

6) Autofarmer – Až přijdou děti poprvé domů s rudýma, mongolsky šikmýma očima a poručí si dvakrát svíčkovou a půl dortu k tomu, nejspíš si s nimi budete chtít popovídat. A časem, až se téhle epizodě srdečně zasmějete, můžete vytáhnout Autofarmera a vypěstovat si to nejlepší konopí na světě. Ale zatím tahle hra ještě počká ve skříni.

5) Rytíř Klouzek – Musíte vzít udatného rytíře a strčit ho přímo do díry. Nepřipadá vám to jako metafora? Ne? Že je to pro děti od sedmi let? Ech… Tak promiňte. Naše chyba. Zapomeňte na to.

4) This War of Mine – V téhle hře žádný nevhodný obsah nenajdete. Jen nekonečnou, na nervy brnkající depresi, která zvlášť během dlouhých zimních večerů chutná jako chleba z pilin a naladí vás jako oprátka přehozená přes trám půdy. S tímhle děti neobtěžujte, pokud z nich nechcete mít ubrečené melancholiky.

3) Zima mrtvých: Dlouhá noc – Ne nadarmo obsahuje tahle hra speciální sadu kartiček s varováním, že nejsou určeny pro slabší povahy. Namol ožralý Santa Claus, ředitel bordelu, kanibalismus, násilí… Sakra, to jsme se ale zasmáli! Ale na školní výlet první třídy dětem Dlouhou noc balit nebudeme.

2) Narcos – Glorifikaci kriminálníků má náš národ v krvi už od časů komunismu a Jirka Kajínek to jen dokresluje, ale Narcos představují další level. Chopte se role El Patrona, vyrábějte ten nejlepší kokain na planetě a pak se nechte zvolit prezidentem. Však co, my jsme si jako premiéra taky vybrali estébáka.

1) Karty proti lidskosti – Až je nám trapné, že jsme jako první dali hru, kterou vlastně tak rádi ani nemáme. Hry, které mají za cíl rozesmát protihráče, obvykle radši necháváme lidem, co sledují Na stojáka a chodí na natáčení Partičky. Ale tady nešlo neudělat výjimku. Karty proti lidskosti představují svěží mix nekorektního, brutálního a urážlivého humoru, jaký má každý rád. I když to někdy nepřizná.