Blíží se doba změn. Lidstvo, vyčerpané neustálým kočováním a toužící po klidu a blahobytu, začíná zakládat zemědělské osady, dobývat ze země rudy a rozvíjet svoji dosud primitivní kulturu. Některé kmeny selžou a zůstanou navěky zapomenuty; jiné se rozvinou v mocné civilizace, jejichž sláva přetrvá tisíciletí. Jaký osud postihne váš kmen?

Tribes
Autor Rustan Håkansson
V ČR distribuuje Piatnik
Počet hráčů 2–4 hráči
Časová náročnost 45 minut
Vhodné od 10 let
Jazyková závislost Česká pravidla, české texty na komponentech
Rok vydání 2018
Pořadí na BoardGameGeeku 3 963. (celkově)
Mechanismy Umisťování dílků, pohyb po mapě, draft

Rustan Håkansson je mezi designéry spíše nováčkem, jeho sláva ale neustále stoupá. Kromě Tribes má na kontě například Nations, Warhammer: Age of Sigmar – The Rise & Fall of Anvalor či Cities: Skylines. Tribes patří k jeho starším kouskům a jde o klasické draftovací euro.

Jeho nejoriginálnějším prvkem je, že v rámci rozvoje svého kmene každý hráč staví svoji vlastní mapu. Začínáte se třemi dílky krajiny a jedním neandrtálcem, který obsadí první území; rozvoj vaší civilizace teprve přijde. Před hráče se položí veliký herní plán plný potenciálních technologií. Můžete třeba zdokonalit umění lovu, objevit tajemství výroby šperků či se naučit dělat takové sýry, až v Olmě puknou závistí. Ve své podstatě je ale jedno, co vyzkoumáte. Jediné, co vám nová technologie vylepší, je vaše pořadí na stupnicích průzkumu, boje, porodnosti a pohybu.

Tah každého hráče spočívá nejprve v draftování akce, kterou v daném kole udělá. Akce jsou znázorněny na sebe navazujícími žetonky, přičemž když nějakou vyberete, umístíte ji na konec řady. Akce nejvíce vlevo je zdarma, za ostatní už musíte platit mušličkami – takže když chcete udělat to samé, co váš kolega před vámi, prohnete se. Musíte tedy najít dobrý kompromis v tom vybrat lacinou a zároveň efektivní akci, která vám pomůže v daný moment nejvíc.

Kromě výzkumu mezi akcemi najdete také možnosti odpovídající zmíněným stupnicím. Když zvolíte průzkum, nalosujete si nové dílky mapy a přidáte je k vašemu plánu. Když porodnost, váš kmen se rozroste, a když pohyb, můžete běhat po vaší minimapě a obsazovat tak nová území. Každé z nich vám dává nějakou surovinu, které vám zpřístupňují další technologie, je tedy důležité šikovně šibovat se svými pralidmi a dívat se, na které políčko je máte poslat. Jednoduše řečeno, chcete objevit nová území, zplodit nové soukmenovce a pohnout s nimi, aby tyto „kolonie“ obsadili.

Tento mechanismus je jednoduchý, ale přijde mi velice atraktivní. Především v tom, že hráči si nekonkurují na mapě, ale pouze si kradou akce a předhání se, kdo má rychleji jakou technologii a tím více vítězných bodů. Stavět si před sebou vlastní minimapu mě moc bavilo a považuji to za nejoriginálnější a nejzábavnější prvek hry.

Občas musíte mezi akce přihodit nějakou událost, kterou je možné zahrát místo akce. Některé se vám vyplatí; rozmnoží váš kmen či objevíte nová území. Jiné vás postihnou: nemoc zkosí vaše lovce, sucho zničí krajinu. Proč byste si takové akce tedy kupovali? Protože jste nezodpovědně utráceli vaše mušličky a teď nemáte na výběr! Je dobré se dívat dopředu, zjišťovat, kolik mušlí vám zbude, kdy vzít slabou akci, na které se shromáždily, a kdy pokrčit rameny a utratit je i s tím, že neúroda navštíví právě vaše končiny. Nikdo neříkal, že se počítání bodů musí dožít celý kmen, že jo. Některé akce pak vyžadují umět se zapojit do pranice a být vysoko na stupnici boje, třeba když toužíte ulovit velká zvířata. Boj jinak ve hře obsažený není, na krvavé třenice mezi národy si tak musíte nechat zajít chuť.

Na konci o celkovém vítězi rozhodne počet vítězných bodů. Hlavním způsobem, jak je získat, je vynalézat technologie (ideálně dřív než ostatní kmeny) a posouvat se na stupnicích. Musíte být agresívní a chytří; dobře kočovat se svým kmenem po vaší krajině, efektivně zabírat suroviny a posunovat stupnice ve správném pořadí, abyste se zbytečně nezdržovali. Obrovská krajina je vám na nic, když nemáte dost lidí.

Přes svoji strategičnost je hra velice jednoduchá. Spoluhráče ji naučíte doslova za pár minut, nachystáno máte za minutu a boj o pomyslnou bronzovou korunu krále pravěku může začít. Funguje jak ve dvou, tak ve více lidech, aniž by výrazně utrpělo tempo. To je další silnou stránkou; partie ubíhá svižně a na kamarády nečekáte moc dlouho.

Příliš originality v Tribes nehledejte, na to stavěné nejsou. Výjimkou je jen neotřele pojatá stavba vlastní mapy. V kombinaci s pohybem kmene jde o podařenou vychytávku. Určitě jste také již narazili na mnohem komplexnější eura, ale Tribes nabízí výborný mix přátelské obtížnosti a rychlosti hry. Dobře fungují jako „gateway“ euro pro nehráče či děti a díky nenáročné hrací době také jako větší filler. Díky těmto vlastnostem se nezřídka kdy stane, že krabici vytáhnete ze skříně a pošlete Veverčáka i s Kopčemem do boje za lepší zítřky.

VERDIKT
Příjemné jednoduché euro nabídne slušnou zábavu a originální stavbu vlastní mapy navíc.