Obě dvě hry jsou krásné, vychytané a úžasné. Obě jsou si tak podobné – a přesto je každá z nich jiná. Kterou tedy zvolit? Tohle dilema může rozseknout jen duel, jenž zatřese celým světem. Titán proti Titánovi. Souboj Titánů!

Vítejte v druhém díle naší rubriky Souboj Titánů (první díl)! Kde je zábava, párty praská ve švech a něco se popije, občas se strhne děsivá rvačka. A přesně to se stalo i Dixitu a Krycím jménům! Tito dva králové párty her už mají vzájemného okukování, pomlouvání a vybírání, kdo že je vlastně lepší, tak akorát dost. Tohle vyřeší jen pořádná hospodská bitka, respektive Souboj Titánů!

Mechanika – První kolo je dost vyrovnané! Obě hry vypustily pár zkušebních úderů, ale na dominanci to zdaleka nestačí. A není divu, jak genialita Krycích jmen, tak nekonečná fantazie Dixitu jsou zbraněmi, které by na lopatky položily i King Konga. Úvodní třenice tak musí zákonitě skončit remízou.

PřístupnostDixit vysvětlíte ve třech větách, takže se zdá jako bezproblémový, jenže bacha – jakmile si někdo pustí pusu na špacír a bude komentovat dění už během přemýšlení nad nápovědou, klidně pohřbí celý tah i geniálně vymyšlený hint. A pokud se účastníci párty odvážou, je úplně konec, žádná „utajená zjevná“ nápověda se nekoná. Na druhou stranu, v Krycích jménech musí lidé vymýšlet nápovědy, a to, jak jsme zjistili, po láhvi vodky nejde úplně snadno. Takže zase jednou remíza.

Vizuál – Konečně tlak! Dixit praštil Krycí jména kamionem takovou silou, až z kapoty vypadl zmatený polský řidič s rozbitou navigací. Protože grafiku má z těchto dvou her v podstatě jen jedna, a parádní. Právě bizarní výjevy, odkazy na řadu mytologických, popkulturních či pohádkových příběhů a postav či bezbřehá kreativita malířů Dixitu dělá z téhle hry to, co je. Pravou pecku. Vedení se tak ujímá Dixit.

Počet hráčů – Když párty, tak párty, a na té nejste čtyři, pokud na tom s přáteli nejste fakt bídně. Kolem Dixitu si sedá klidně deset lidí a vypadá to na tvrdý útok kandelábrem, jenže Krycí jména se kryjí za štít z pásu dálnice D1 a vracejí úder urvanou benzínovou pumpou. Kolem nich totiž posadíte, tadá, nekonečno lidí! Pokud všichni aspoň trochu vidí na stůl, máte vyhráno. Diskuze, která se strhne nad partií, nevychladne ani na poločasové cigaretě, tomu věřte. Tohle kolo jde do kapsy Krycím jménům.

Pestrost – Kreativní hry jsou vždycky trochu o něčem jiném, ale kreativnější dnes bude jen jeden. V Dixitu můžete nápovědu zazpívat, zatančit, odříhnout, zkrátka cokoliv – a občas někdo tuhle možnost chutě využije. Krycáky zůstanou slovní hrou, a proto dostanou v tomto kole od Dixitu po držce. Střechou z autobusové zastávky.

Znovuhratelnost – Jeden by řekl, že nápovědy brzy dojdou, není-liž pravda? V Dixitu se nám skutečně stávalo, že na jednu kartu už bylo vymyšleno tolik nápověd, že měli hráči problém slepit další. Jenže vždycky je nakonec vymysleli. A když byla krize největší, vždycky se objevilo rozšíření a převrátilo celou hru vzhůru nohama. Jenže za ně musíte platit, není-liž tomu tak? V Krycích jménech se snad nestane, že byste vylosovali dvě stejné kombinace slov; to byste se museli jejich hraním živit (to by byla skvělá práce)! Tohle kolo vyhrají o jedno pohlazení stánkem s hotdogy Krycí jména.

Praktičnost – na párty se občas stane, že jsou hosté neohleduplní a klidně vylijí pivo po stole. A v ten moment se ukáže genialita Krycích jmen. Tento kolos je totiž nejen odolný, ale hlavně neobsahuje skoro žádné nenahraditelné komponenty. Zatímco kartičky z Dixitu si domalujete jen stěží, Krycí jména byste si dokázali na koleně vyrobit i sami, i když máte obě ruce levé. A taky, Krycí jména jsou v podstatně menší, šikovnější krabici, která se lépe vleze do dámské kabelky. Takže zatímco Dixit rozdýchává poslední nálož, Krycí jména ho chytají za vlasy a mlátí s ním o Karlův most. Hele, to by byla dobrá nápověda, že? Goťák… muzikant… most… hřbitov… eh…

Naši Titáni zase jednou rozšmelcovali betonovou džungli na prach, takže než se pustíme do kopání hrobů pro nevinné kolemjdoucí a focení selfíček se zdemolovanými paneláky, pojďme se podívat na vítěze. Tím jsou dnes Krycí jména, a ne náhodou! Tahle hra je prostě pecka. Jenže každá mince má dvě strany. Někteří lidé mají mnohem raději vizuální než verbální vyjadřování, některým se nechce vymýšlet složité nápovědy, což Krycí jména občas obnášejí. V takových momentech se Dixitu vůbec nebojte. Dnes sice prohrál, ale přesto je stále pekelně zábavným Titánem!