Kluci a holky z vydavatelství Albi si na minulý pátek nachystali video s oznámením několika novinek. A k tomu jsme se o dva dny později vydali na premiéru nové velké hry Tapestry (preview) do Geekárny. Pojďme si projít novinky i krátký report z akce.

V dubnu opět plánují velký Albi Game Day, takže bylo potřeba ohlásit některé chystané hry. Formát této slavnosti her ze stáje Albi se změní, v předvečer hlavní události proběhne novinářská část, na které bude (pravděpodobně opět formou prezentace s živými vstupy Michala Davida, tedy pardon, Michala a Davida) představena sestava pro další sezónu. A druhý den se na novém místě, v klášteře Minoritů, bude konat celodenní deskohraní se spoustou stolů, hermanů a her k vyzkoušení. Albíci vyslyšeli četná přání návštěvníků a rozhodli se nám poskytnout plnohodnotný den plný deskovek ze svojí stáje. Podle mě jde o velmi dobré rozhodnutí. 

Ale než tato akce vypukne, přiblížíme si několik her, které byly představeny před týdnem. Začneme zlehka a navnadíme hlavně příznivce party her. Chystaná novinka Hlavně klid slibuje divokou akci pod tlakem, při které vždy jeden hráč odpovídá na otázky od dvou dalších, jednomu z nich ústně, druhému písemně (resp. skládáním odpovědí z kostek s písmeny). V dalších kolech se k již tak obtížnému úkolu přidá ještě povinnost sledovat čas na přesýpacích hodinách a potom dokonce bez nich.

Další oznámenou novinkou je velká hra z prostředí legendárního ostrova Catan. Tato nesmrtelná rodinná klasika dostane velkého bratříčka, který vzhlížel ke hvězdám tak dlouho, až se tam vydal. Catan: Hvězdoplavci je velká a propracovanými komponentami nabitá verze osadníků, i když ve skutečnosti se jedná o novou verzi 20 let staré hry. Takže vesmírný Catan už jednou objevován byl. Oproti standardní verzi nabídne futuristický vizuál a také postupně objevované planety, což by mělo dodat vyšší míru znovuhratelnosti.

Malé příběhové karetky jsou jedním z trendů poslední doby. Kapesní balení a jednorázový zážitek za pár korun, to zní prostě lákavě. Albi má už v této kategorii své koně díky sérii her Únikovka a již v těchto dnech k nim přidá hry ze série Změň osud, ve kterých se budeme snažit zachránit někoho před smrtí tím, že budeme měnit různá rozhodnutí v situacích, které ke smrti vedly. V první várce se podíváme do Japonska, Chicaga 20. let 20. století a do starého Egypta.

Největší pecku jsem si nechal nakonec. Po dlouhých měsících popírání Albi konečně oznámilo, že lokalizuje dětskou/rodinnou verzi vynikající hry Scythe s názvem My Little Scythe. Hra původně vznikla jako print’n’play fanouškovská verze, získala ocenění Golden Geek 2017 a dosáhla takové obliby, že ji nakonec vydali samotní Stonemaier Games. A na začátku příštího roku se dočkáme i my. Zjednodušená verze Scythe s krásnými figurkami a přístupnou hratelností je na vrcholu mého seznamu rodinných her, takže už se nemůžu dočkat.

Během updatu zaznělo ještě připomenutí a upřesnění termínů již oznámených her. SiegeStormu 24. 11. začíná liga, rozšíření ke Karaku s podtitulem Regent vyjde tento měsíc, rozšíření ke kooperativce Robinson Crusoe Záhada ztraceného města vyjde chvíli po Regentovi, rozšíření V obležení pro atmosférickou pecku This War of Mine nás čeká v únoru nebo březnu 2020.

_

Nyní už pár slov k akci, na které byla na český trh slavnostně uvedena hra Jameyho Stegmaiera Tapestry. V poměrně netradičním čase, v neděli v 15h, se několik desítek nedočkavých deskohráčů vrhlo na krabice s Tapestry, které si na akci rovnou mohli vyzvednout 5 dní před oficiální premiérou neanglických verzí. Já jsem byl na akci na značkách těsně před třetí, a když se dveře Geekárny otevřely, lidé nás nahrnuli dovnitř a obsadili většinu velkých stolů. Celofán se trhal, žetonky vyplokávaly a na všech vhodných stolech se začaly chystat partie této hry. Sám jsem nehrál, ale pendloval jsem mezi stoly, sbíral dojmy a vysvětoval pravidla. U stolů vládla vesměs spokojenost, někteří hráči ani nebyli schopni odpovídat, jak byli ponořeni do svojí partie. Rozložená hra vypadá opravdu úžasně, takže se Geekárna pro toto odpoledne úplně ponořila do barev Tapestry.

Kromě horké novinky jsem na místě omrkl ještě o dva dny dříve ohlášené My Little Scythe (už vidím, jak náš synek hýká blahem z figurek), anglickou verzi partyovky Hlavně klid a německé vydání Catanu: Hvězdoplavci s impozantní krabicí plnou plastu a žetonů (cenovka hry bude pravděpodobně začínat dvojkou). Také blížící se Tainted Grail: Pád Avalonu si urval kus mojí pozornosti, na místě jsem totiž s Davidem Rozsívalem kuchnul Monsters of Avalon (add-on s figurkami) s nádhernými detailními figurkami. Šlo dokonce o verzi se sundrop úpravou, která vypadala tak skvěle, že už snad ani nepotřebuje nabarvit (u nás bude možná k prodeji jen základní verze doplňkových figurek, bez sundropu). Hvězda večera, Tapestry, si ještě ten večer našla u mě doma cestu na stůl a… to se dozvíte v recenzi!