Ballengerova říše má nového krále, Jase. Nicméně okolní království nejsou jeho nástupem příliš nadšena, jelikož se Jase řídí svými vlastními pravidly. Jedna z vládkyň chce situaci změnit, proto vyšle na tajnou misi zlodějku Kazi. Avšak poté co Kazi narazí na nového vládce Jase, rozhodne se svůj úkol a plány trochu pozměnit…

Autorka Zlodějského tance Mary E. Pearsonová je pro české čtenáře známá hlavně díky trilogii Kroniky pozůstalých.

Zlodějský tanec je další dílem z dnes tak populárního žánru Young Adult. Nutno podotknout, že tento žánr z knihy duje na míle, jelikož hned v prvních kapitolách knihy se dva hlavní protagonisté knihy setkávají a čtenář už má více méně tušení, že příběh se bude točit zejména kolem jejich románku. Nicméně kromě romantické zápletky, se můžete těšit i na dobrodružství plné intrik.

Kniha samotná je psaná z pohledu dvou hlavních hrdinů – Kazi a Jase. Jejich vyprávěcí linie se navzájem střídají a doplňují se. Pozitivem této formy vyprávění je, že děj na sebe opravdu plynule navazuje.

Samotné postavy protagonistů nejsou zvláště převratné. Opět tady máme klasické Young Adult klišé v podobě silné hlavní hrdinky, která prožila těžké dětství a pomocí vlastních sil se z ní stala silná dívka. A postavu velmi pohledného chlapce, který se sice tváří jako nedotknutelný a silný vládce, ale pod skořápkou najdeme onoho citlivého prince na bílém koni.

 Zajímavým faktem knihy je, že příběh se odehrává ve stejném městě jako děj Kronik pozůstalých a dokonce se zde setkáte i s některými jejich postavami. Za tento čin dostává autorka palec nahoru. Knihu je možné ale číst i bez znalosti příběhu Kronik.

Lehce rušivým elementem pro některé čtenáře se může stát předvídatelnost a pomalý spád příběhu. Zlodějský tanec tak náročné čtenáře nejspíše nenadchne ale příznivci právě Young Adult literatury si přijdou na své.

Co čtenáře může nadchnout je prostředí a atmosféra knihy. Dostáváme se do fantasy světa připomínající středověké časy, kdy vládli královny a králové a ulice byly nebezpečným místem, kde vás mohli nejenom okrást, ale také zabít.

Kniha je prvním dílem plánované stejnojmenné série.

Originální název: Dance of Thieves

Překlad: Jana Jašová

Vydal: CooBoo, 2019

Počet stran:447

ISBN: 978-80-7544-789-0