Končí nám listopad. Měsíc po Essenu to vypadá, že Kickstarter zeje prázdnotou. Ale to není tak úplně pravda, her je sice méně, ale pár zajímavých tipů jsme našli. Pojďme si je projít.

Začneme u známých tvůrců ze studia Awaken Realms. Tihle pánové si umí podmanit Kickstarter a po kampaních třeba k Nemesis, Tainted Grail, Lords of Hellas nebo Etherfields přichází s novinkou zasazenou do Číny z období starověku. Great Wall je obří euro s figurkami, ve kterém se jeden až čtyři hráči (s expanzí až pět) snaží bránit Velkou čínskou zeď před nájezdy mongoských hord. Hra kombinuje občasnou spolupráci se soupeřením, z mechanismů se dočkáme umisťování různých druhů dělníků (tedy spíše vojáků), dávání rozkazů, ale dojde i na trochu diplomacie mezi hráči. Samozřejmostí je nadupaný vizuál, však už teď kampaň přetéká komponentami, je možné zvolit levnější verzi s dřevenými meeply, nebo dražší s plastovými modely. V rámci stretch goals už je odemčený kooperativní režim, ve kterém se bráníte silnějším hordám. 16 dní před koncem kampaň atakuje hranici 1,5 milionu dolarů, levnější verze vás přijde na 59 dolarů (cca 1 360 Kč).

Další tip je z kategorie komornějších her, i když jeho téma hovoří o velkých věcech. O původu druhů, dílo evolučního biologa Charlese Darwina, ožije ve hře On The Origin of Species. Stanete se jeho asistenty při klíčové cestě na Galapágy, během které objevil spoustu nových druhů a položil základy svého díla. Jádro hry spočívá v pokládání destiček na mapu a prozkoumávání fauny a flóry pro zisk zdrojů, vše je zabaleno do krásné stylizované grafiky. Ke hře se posadí dva až čtyři hráči a jejich průzkumná výprava na lodi Beagle po ostrovech zabere něco mezi 40 a 80 minutami. Kampaň ke hře poběží ještě 5 dní a k účasti v ní vám stačí vyškrábat ze dna účtu 25 dolarů (cca 580 Kč), což zní jako velmi přijatelná částka za hru, která by se mohla líbit i rozmlsané manželce.

Jako třetí tip jsem vybral kousek s českou stopou. Tedy stopou, celým holubníkem. Pigeonpocalypse je svižná karetka od Čecha Marka Matase. Slibuje bitvu mezi přírodou a lidským pokolením, a vzhledem k zapojení holubů je jasné, že tady půjde o útoky létajících krys na vše, co se pod nimi hýbe. K holubí letce (neplést s Holubovou letkou) se přidají ještě další zvířátka, která se společně snaží bránit park před lidmi. Herně by mělo jít o filler pro dva až čtyři hráče (rozšířená verze až pro šest), naučitelný za 2 minuty a dohratelný za 20. Silnou zbraní hry jsou stylizované ilustrace, ulítlé téma a přístupnost, velké strategické orgie ale od hry čekat nelze. Kampaň již v minulosti jednou nevyšla, snad bude mít autor tentokrát větší štěstí. Do konce kampaně zbývá týden a vybrány jsou již skoro dvě třetiny požadované částky. Za 14 EUR (cca 360 Kč) dostanete základní verzi hry s 56 kartami a elektronickou verzí pravidel v češtině.

Dnešní putování po Kickstarteru zakončíme u putovací hry Namiji. Kampaň ke hře Antoina Bauzy (7 divů světa, Ghost Stories) s nádhernými ilustracemi od Naïada sice včera skončila, ale za zmínku rozhodně stojí. Vybrala přes 16 milionů Kč a vypadá prostě parádně! Podobně jako v předchůdci, Tokaidu, se hráči potulují po světě a provádí různé akce. Tempo si volí vlastní, kdo jde pozvolna, hraje vícekrát než ten, co kvaltuje. Vašim dopravním prostředkem je loď, se kterou se vydáte za skrytými poklady podél japonského pobřeží, k tomu se na vás z krabice usměje ještě velká hromada krásných komponent, obří herní plán a spousta karet. Základní verze přišla na 60 EUR (cca 1 560 Kč).

_

A jsme u konce, vybrali jste si? Zaujalo vás něco jiného?