Jako každý měsíc i v říjnu se můžete těšit na novou Pevnost! Co si pro vás obránci pevnosti přichystali tentokrát?

Z obálky se na nás směje Joker a vsadím se, že se brzy budete usmívat také, až zjistíte, co se na vás chystá. V únoru se uskuteční první pražský Comic-con! Pokud jste ještě nezačali škrtat kalendář, stříhat metr nebo cokoli, čím odpočítáváte čas, měli byste, protože už za 4 měsíce se uskuteční akce fanoušky v ČR zatím neviděná. Program bude nabitý a organizátoři postupně odtajňují slavná jména, na která se můžete těšit. Jedním z prvních je Ron Perlman, kterého můžete znát jako Hellboye, Hannibala Chau z filmu Pacific Rim či záporáka Dietera Reinhardta, který skřížil cestu samotnému Bladeovi. A pokud se (jako já) už nemůžete dočkat, můžete si zkrátit čekání na některé z připravovaných akcí. FanCity, pod kterým jsou podepsáni stejní lidé jako pod Comic-conem, přinese jako již tradičně hry, přednášky, besedy, soutěže a ohlédnutí za letním Festivalem Fantazie. Whocon pak v Brně přivítá fanoušky Doctora Who. Pokud raději soutěžíte a nevynecháte jedinou příležitost rozdrtit své nepřátele, pak nesmíte vynechat Deskohraní, které začne již tento víkend v Tyršově domě v Praze.

A teď zpátky k Jokerovi a filmovému okénku. Veselý panáček zaplavil naše kina a podle všeho to bude jízda. Kdo je Joker? Odkud se vzal? Měl to v palici pomotané odjakživa? Odpověď na tyto a mnohé další otázky se dočtete v nové Pevnosti. Pokud ve vás Stephen King nevyvolal coulrofobii, nenechte si Jokera ujít. Jestli vám šílenější verze Šáši Krustyho nepřirostla k srdci, nevadí. Do kin se totiž řítí i sci-fi s Bradem Pittem Ad Astra či pokračování fantasy Růženky s Angelinou Jolie. Netflix už není jediný velký hráč na trhu se seriály, kdysi nulová konkurence vyústila v zajímavý souboj o nejatraktivnější podívanou, z čehož mají největší radost pochopitelně fanoušci. Krom chystaného seriálu See, se dočtete i o připravovaných seriálech Mandalorian, 3. řadě seriálu Westworld, Další temné stíny, I-land, nebo o severském mysteriózním počinu Zpřítomnělí.

Halloween se kvapem blíží, proč se trochu nepobavit se zombíky? Ty nejveselejší zombie fláky vám doporučí redaktoři Pevnosti. Za ošklivých a chladných podzimních večerů si tím příjemně zkrátíte čekání na Zombieland 2. Jak by vám doporučil Columbus – pravidlo číslo 5 – užívejte si maličkosti!

Jay Kristoff, současný autor young adult literatury, který vešel do povědomí čtenářů zejména knihou Nikdynoc, se objevil jako jedna z hlavních hvězd na nedávném Humbook festivalu. Jestli vás zajímá jeho další kniha – Boží hrob, budete potěšeni. V literární sekci Pevnosti na vás čeká Spousta. Nenechte se mýlit, knižních doporučení a recenzí je zde až až, ale teď mám na mysli Spoustu s velkým S od Brandona Sandersona. Mistrný fantasy vypravěč a autor megalomanských ság se tentokrát představí coby novelista a jde mu to přímo skvěle.  Z českých autorů se můžete těšit například na novou knihu Petra Heteši nebo Kristýny Sněgoňové, která přinese fantasy až na váš práh (tedy pokud bydlíte v Brně). Milovníky klasiky jistě nadchne počin Christophera Tolkiena (ne, není to jen shoda jmen), který vydal Pád Gondolinu. Srdéčko každého fanouška Středozemě plesá, a až uvidíte ilustrace z dílny Alana Lee, třeba uroníte i nějakou tu slzičku štěstí. U legend ještě chvilku zůstaneme – R.A. Salvatore se rozhodl pro ještě epičtější bitvu, kde se setkají postavy z předchozích knih, zhruba něco jako Postradatelní ze světa Drizzta. Stejně jako Matrix i Odkaz Dračích jezdců se po delší odmlce vrací zpět. Lovecraft? Ano, prosím! Na náš malý literární večírek se dostaví i Lady Mechanika, již potřetí. Klábosí v rohu s nejnovějším Simmonsem. Co víc si přát?

Dalibor Vácha se svou povídkou Bez konce a Darrell Schweitzer s dílkem Prizma temnoty vás pak mohou oblažit během nedělní siesty či při jízdě tramvají. Přiznejte se, kdo taky přejel?

Jak to sviští switchi? Podle nejnovějších zpráv ze sekce konzolových a počítačových her přímo skvěle. Kromě nových exkluzivních her se chystají i herní klasiky jako Zaklínač nebo Overwatch. Z dalších her se pak dočtete o Catherine: Full body pro PC a PS4 či paranormální střílečce Control. Ta vyjde na PC, PS4 a Xbox One. Brutální tempo říjnové Pevnosti nepoleví ani v sekci deskových her. Twilight Imperium. Dvě slova, jedna obří krabice a hodiny a hodiny komplexní zábavy od Blackfiru. Tento velikán, který dle recenzentů zabere až 8 hodin hraní, si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Chápu, že ne všichni si libují v masochistickém celodenním hraní, i pro vás se něco najde – sci-fi hra Nemesis či rychlá karetka Monstra vs. Hrdinové možná bude to pravé.

Historická sekce jako obvykle zakončuje pravidelné rubriky trochu serióznějším tónem. Tentokrát se slavným českým bitvám podíváme na zoubek, více se pak budem věnovat Bitvě U Brůdku. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Nejste sami. Nietzsche sem, Nietzsche tam, kdo byl vlastně tenhle pán? I to se dozvíte v Pevnosti.

Dnešní recenze byla trochu delší než obvykle, ale to víte, osm stran navíc se někde projevit muselo. Přeji příjemné čtení!