Tklivá harmonika, melodie od Ennia Morriconeho, k tomu přes cestu se kutálející chomáč roští. Divoký západ, jak ho známe z filmů, teď přichází v pořádné deskovce, která jako by z oka vypadla oblíbenému hitu z konzole PlayStation, Red Dead Redemption.

Ve hře Legendy Západu od MINDOKu se budete moci stát, inu, opravdovou legendou, a to buď v pozitivním, nebo negativním smyslu. Deskovka přišla na svět díky Kickstarteru a přispěvatele nalákala hlavně na systém tzv. pískoviště, tedy otevřeného světa, ve kterém můžete dělat „co chcete“, kterým se proslavila série Grand Theft Auto.

V Legendách Západu se proti sobě postaví dva až šest pistolníků, kteří budou prahnout po Bodech věhlasu. Ty půjde získat třeba za postup na stupnici obou stran zákona: strážců zákona nebo psanců. Sláva padouchů stoupá za okrádání ostatních hráčů, přepadení banky nebo třeba prodej kradeného dobytka. Lesk svojí hvězdě strážce zákona naopak dodáváte odvozem dobytka, zatýkáním hráčů, kteří se dali na stranu odpadlíků, a čištěním skrýší od banditů. Ať je vaše postava jakéhokoliv přesvědčení, Body věhlasu vám přinese i uspořádání pořádné pitky v kabaretu, prodej nugetů v bance, vítězství v pokeru nebo vyhraný souboj s jiným hráčem.

Před každou partií si určíte, do kolika Bodů věhlasu chcete hrát, délka hry je tedy volitelná. A pak už nastane ta správná westernová akce. Hráči se střídají v tazích a provádějí dostupné akce, kterých je opravdu pořádná porce. Můžete běhat po krásné mapě, hrát akce svých karet, bojovat proti ostatním hráčům nebo využít jednu z lokací. Skákněte si do obchodu pro vybavení nebo rychlejšího oře, prohrajte kalhoty ve zjednodušené verzi pokeru v saloonu, vytěžte nebo vyrýžujte zlaté nugety, prodejte nugety v bance, nebo ji rovnou přepadněte. Svoje bebíčka si nechte pofoukat u felčara, vypijte do dna zásoby místního kabaretu a na ranči si opatřete nějakou hovězinu, buď za pět prstů, nebo za vydřené peníze. Dobytek pak pošlete po železnici ke kupcům. Nakonec ještě dejte přes prsty banditům ve skrýši. A kdyby vám došla představivost a cítili jste se na trochu obyčejné práce, nechte se najmout jako nádeník a vydělejte aspoň pár babek poctivě.

Řada variant, co dělat, příběhové karty, možnost přecházet z jedné strany zákona na druhou, tenhle mix mi voní už z dálky. A když k tomu ještě přidám parádní tematické texty od našeho redakčního kolegy Marka, krásně zpracovaný herní materiál (figurky, kostky, žetonky, herní plán, stojánek na vybavení, hráčské desky i karty), začínám odpočítávat dny, kdy tenhle westernový kousek přistane na mém stole.

Těšíte se na Legendy Západu? Dorazit by měly sice až po Vánocích, ale o to lepší začátek roku si užijeme!