Nakladatelství CooBoo přichází s dalším zástupcem série Ikony DC, která vypráví o mládí a počátcích populárních superhrdinů. Tvůrcem je tentokrát Matt la Peňa a hlavní postavou Superman. V knize s podtitulem Ničitel úsvitu se podíváte na zrod jeho kariéry i první lásku.

Už samotnými náměty si tento soubor knih získává velkou pozornost. Superhrdinové mají po celém světě milióny fanoušků a v tomto případě se navíc seznamujete s mladím těch nejoblíbenějších. Po Wonder Woman, Batmanovi a Catwoman konečně došla řada i na létajícího muže s pláštěnkou. Supermana si ovšem vzal do parády pro našince nejméně známý autor této série. Leigh Bardugo, Marie Lu i Sarah J. Maas u nás přecijenom vydali trochu více knížek. Dokázal se s tím Matt la Peňa popasovat?

Samotný titul by se vlastně dal rozdělit na dvě části. V jedné linii se věnujeme samotné osobě superhrdiny, který teprve poznává nadpřirozené schopnosti a získává informace o svém původu. Čte se to velice dobře, je to zábavné, ale zároveň to nepřináší vůbec nic nového. Všechna sdělení už známe z komiksů nebo filmů, takže se netěšte na žádné velké odhalení.

Na druhou stranu je docela legrační sledovat, jak je budoucí sebevědomý Superman vyjukaný z toho, že může zmrazit věci svým dechem nebo mu vystřelují lasery z očí. Na začátku knihy dokonce ani neumí létat, takže musí všude chodit po svých.

Druhá část příběhu potom nabízí zápletku, ve které jde především o získání velké moci. Znáte to, bohaté firmy chtějí ovládnout svět a nebojí se kvůli tomu jít přes mrtvoly. Výraznější rozpletení konfliktu se objevuje až v druhé půli, která je díky tomu i o dost akčnější. Všechno se připravuje na mostrózní finále, při kterém vás čekají divoké přestřelky a možná i nějaká ta slza.

Ale to trošku předbíhám. Pojďme se ještě raději vrátit k předchozím událostem. Na celé knize je znatelně znát, že je uzpůsobena pro mladou generaci. Ostatně Clark Kent teprve chodí do školy, občas se zúčastní nějakého toho večírku a dost ostýchavě pokukuje po jedné spolužačce. Opět se jedná především o první část, protože po uvědomění si svých schopností a role jakoby náhle výrazně zestárne. Zodpovědnost je prostě hodně vážná věc.

Vedle něj se můžete těšit i na několik dalších starých známých. Samozřejmě nechybějí Clarkovi adoptivní rodiče, objeví se i Lex Luthor a alespoň zmínka padne o Lois Lanové. Veskrze se autorovi povedlo postavy dobře vykreslit, nepostrádají smysl pro humor, ale i základní vlastnosti, které se výrazněji projeví v budoucnu.

Superman: Ničitel úsvitu je poměrně zábavný a čtivý příběh, který by určitě neměl uniknout všem fanouškům tohoto superhrdiny. Nenabízí sice nic moc objevného, ale na druhou stranu ukazuje Clarka Kenta v trochu jiném světle. Ještě to není ten sebejistý superhrdina vrhající se do každého nebezpečí. Před sebou totiž máte mladíka, který se neumí prát a je vyděšený z toho, co by mohl svou silou dokázat. Naštěstí se postupem času zmátoří a uvědomí si, že na něj čeká mnoho statečných činů.

Matt la Peňa se svého úkolu zhostil dobře a díky němu tedy můžete číst další zajímavý příběh ze světa DC. No uvidíme, koho nám nakladatelství CooBoo představí příště.

Vydalo: Albatros media a.s.; CooBoo, 2019

Originální název: Superman: Dawnbreaker

Překlad: Blanka Schůtová

Počet stran: 328

ISBN: 9788075448453