Byli jste v Essenu? Případně nechali jste si odtamtud něco přivézt? To vám asi těžko zbyly nějaké peníze na deskovky, nebo snad ano? V takovém případě to tedy pojďme napravit a představme si několik adeptů na odčerpání zbytkových prostředků!

Nemůžeme začít nikde jinde než u čtvrté edice vesmírného opusu od Phila Eklunda. V minulých dnech odstartovala kampaň ke hře High Frontier a její začátek byl jak jinak než raketový. I přesto, že jde o poměrně náročnou hru, se podařilo v prvních pár dnech vybrat přes 200 tisíc dolarů (přes 4,5 milionu Kč), k čemuž velkou měrou přispěli i fanoušci z ČR. Ptáte se jakto? Odpověď zní: protože nadšení Davida Hanáčka z Fox in the Box je prostě nakažlivé! Ještě dnes si pamatuji, jak o High Frontier básnil při našem prvním rozhovoru v roce 2016. A tak po několika úspěšných lokalizacích Eklundovek (Neanderthal, Pax Renaissance, BIOS: Genesis) David domluvil vydání české verze této hry (verze v češtině je součástí probíhající kampaně na Kickstarteru). Ve hře se staneme raketovými nadšenci (resp. korporacemi), kteří chtějí objevovat vesmír. Nejprve musíte z vyvinutých technologií vytvořit vesmírné plavidlo a úspěšně ho dostat z povrchu Země. Jakmile se vydáte na cestu do vesmíru, rovnou tam začnete zakládat továrny, abyste industrializovali Sluneční soustavu. Tento vědecký přesný kousek se na vás usměje, pokud vysolíte na dřevo 59 dolarů (cca 1 300 Kč), času je ještě něco přes dva týdny.

Scott Almes už si vyzkoušel malou velkou verzi kdečeho a jakmile se toto slovní spojení (resp. anglické tiny epic) objeví, naskakuje nám trochu husí kůže. Jenže teď se na Kickstarteru objevilo něco, co vyvolalo opačnou reakci, protože Tiny Epic Dinosaurs nás nalákali okamžitě! Jurský park v deskoherní verzi tak, jak si ho představujeme (už napjatě očekáváme, kdy dorazí 2. edice DinoGenics), tedy jako jurský tycoon. Povedeme dinosauří farmu, budeme nakupovat, množit a piplat dinosaury pro bohaté kupce, zlepšovat zabezpečení farmy a shánět potravu pro své obří macky. Jenže prehistorické potvory nejsou mopsi a s jejich chovem se pojí určitá rizika. Zvládneme ustát agresi a prodat mazlíčky zájemci s nejvyšší nabídkou? To se dozvíme, jen pokud obětujeme přátelských 20 dolarů (cca 450 Kč) a svezeme se s už dost úspěšnou kampaní.

U dinosaurů ještě chvíli zůstaneme. Kanadská společnost KTBG ve spolupráci s GameTrayz přináší na trh zajímavý koncept 3D archeologického naleziště, po němž putuje 1 až 5 meeplíků, odhrnuje žetonky hlíny, písku a kamene a odhaluje dinosauří kosti ve snaze nalézt kompletní kostry. Krom lákavého 3D provedení hra nabídne lehký rozvoj vlastní postavy, trochu překvapení a trochu taktiky, přesně to, co se hodí pro žánr tzv. family+. A navíc vytáhnout pinzetou dinosauří lebku je prostě cool (nehledě na to, že plast je z ropy a ropa z fosílií, takže vaše dinosauří kosti jsou možná vyrobeny ze skutečných dinosaurů).

 

Únava z Essenu a množství her čekajících na nastudování pravidel nám dnešní tipy zkrátily na čtyři kousky. Posledním tipem je záležitost, kolem které jsme na Essenu několikrát prošli a nemohli se vynadívat na její zajímavý 3D herní plán. Řeč je o hře Titan. Dnes se již podruhé vydáme do vesmíru, konkrétně k jednomu ze Saturnových měsíců, titulnímu Titanu. Nemáme příliš bohulibé pohnutky, chceme vytěžit, co jde, a zanechat po sobě jen zející pánve. Ve hře jde o těžbu surovin, stavbu sítí a správu surovin. Umisťováním těžebních zařízení a jejich propojováním získávají hráči suroviny, ty pak skladují na své nákladní lodi, která má ale omezenou kapacitu. Surovin je celkem 6 typů, každá má svoji úroveň vzácnosti, roli a schopnosti ve hře. Správnou manipulací s nimi se těžaři snaží získat co nejvíce kreditů. Kromě velkého a hezky vymyšleného herního plánu v podobě pořádného kusu plastu hra zaujala i zbytkem vizuálu, vzdáleně mi navíc připomněla parádní Podmořská města a slibuje odměňování za každou část sítě, kterou vybudujeme. A pro to já mám slabost. Za svůj unikátní herní plán si ale nechá zaplatit, minimum je 82 EUR (cca 2 100 Kč), ale na rozmyšlení jsou ještě téměř 3 týdny.

_

Zaujalo vás na Kickstarteru něco jiného? Dejte nám vědět co, těšíme se na vaše komentáře na Facebooku!