Píše se rok 900 po Kristu a Západofranská říše je na vzestupu. Hrady a katedrály rostou jako houby po dešti a s kupci přijíždí do měst i bohatství. Jenže zlato plodí závist, a ta ková meče. Na severu brousí zuby vikingové, Saracéni už chystají vpády a i okolní sousedi lačně pokukují po franském luxusu. Tady pomůžou jen nejlepší z nejlepších válečníků, udatní paladinové.

Ti přicválají na podzim, alespoň tedy na český trh, kam je připravuje firma TLAMA Games. Paladinové Západního království jsou dílkem designéra Shema Phillipse a jeho kolegy S. J. Macdonalda. Od těch jste si už mohli vyzkoušet třeba Nájezdníky Severního moře, případně další hry ze série „of the North Sea“. Také Paladinové jsou součástí trilogie („of the West Kingdom“), ale samozřejmě fungují jako samostatná hra.

Každý z hráčů se chopí role vznešených obyvatel říše, kteří dělají vše pro to, aby svoje království ochránili. Vyhraje samozřejmě ten, kdo nahraje nejvíce vítězných bodů, koneckonců, jde o klasické point salad euro. Body získáváte za budování pověstí a opevnění, za boj a šíření víry. Deus vult!

Naštěstí vám přijeli pomoct královi nejvěrnější rytíři, udatní paladinové. V každém kole si vyberete, který z nich vám pomůže, a svoláte dělníky, každý paladin totiž dostane k dispozici jiné. Stěžejním mechanismem je tedy worker placement (a dále třeba podle referencí velmi uspokojivý engine building). Ne každý dělník může navštívit každé políčko, máte tedy nad čím dumat. Na herním plánu vaši Ukra… ech, Frankové sbírají suroviny, rekrutují vojenské síly, ukecávají do vašich služeb mnichy s misionářskými tendencemi a občas se chopí zbraní a jdou vyhnat cizáky.

Nejsilnější stránkou Paladinů bude patrně jejich komplexnost. Podle dojmů hráčů jde o tvrdé euro, u kterého si pořádně procvičíte mozek. Partie vám zabere asi dvě hodinky. Zajímavostí je také možnost sólové hry. Naopak, nenajdete tu mnoho interakce, takže milovníci vzájemného škození možná sáhnou raději jinam. Českou verzi jde již v současnosti objednat v rámci předprodeje, pokud vás tedy zaujala, nadělte si dárek na Vánoce už teď!