Bytosti z hlubin, sirény, nebo zkrátka mořské panny od pradávna fascinují nejen literární svět. A přece to, kromě vyprávění větrem a mořem ošlehaných námořníků, byla právě pohádka Hanse Christiana Andersena, co svět mořských žínek svým způsobem poprvé přiblížila čtenářům všech koutů světa.

Mořská panna americké autorky Christiny Henryové je podobnou variací na známý příběh dánského pohádkáře. Nicméně nečekejte retelling Disneyho Ariel ani jemu podobný příběh pro náctileté čtenáře. Mořská panna je totiž něčím víc: pohádkou zasazenou do historických kulis moderního věku, milostným příběhem i slovy vyjádřenou touhou po svobodném životě.

Jako ve většině příběhů i tento začíná dychtivostí mořské bytosti přiblížit se alespoň zdánlivě světu na konci oceánu, souši a lidem. Mořská panna se ale jednoho dne stane kořistí rybáře, který ji však propustí na svobodu. Jak už to bývá, bytost se k němu vrátí rozhodnutá žít po jeho boku, naučí se řeč i zvyky. Dostane lidské jméno – Amelia. Po manželově smrti žije Amelia dál v jeho chatrči, nestárne a svým způsobem je přijímána obyvateli nedaleké vesnice. Její poklidný, jednotvárný život naruší návštěva Leviho Lymana, právníka sběratele kuriozit a showmana, P.T. Burnama. Levi, přestože nevěří, že se jedná o skutečnou mořskou pannu, se Amelii snaží zlákat pro nové Burnamovo představení. Amelia zprvu odmítá, ale vzápětí se sama vydává za hranice svého známého světa, aby se stala obdivovanou atrakcí. Zvládne však čelit nástrahám lidské chamtivosti, závisti i lásce?

Americká spisovatelka Christina Henryová v Mořské panně výborně kombinuje prvky magického světa s historickými reáliemi. Dokonce tak dobře, že je zatěžko nevěřit v reálný svět mořských bytostí. Tempo příběhu autorka záměrně zvolila pozvolné, bez výrazných dějových zvratů, což o to víc přispívá k melancholické a tajuplné atmosféře. Není třeba se obávat, že by kniha nudila. Naopak. Spolu s Amelií je čtenář vtažen do živého chaosu mladé Ameriky, do světa, kde bylo možné uvěřit čemukoliv. Jejím prostřednictvím vnímá, cítí i sleduje myšlenky i Amelininy touhy.

Jako postava reprezentuje Amelie divokou, nespoutanou bytost, odlišnou od lidí, která jim také může být nebezpečná. Není naivní, jen opatrná a přímá, jako ženy přírodních národů nezkažené civilizací. Jejím protipólem je Karolína, Burnamova manželka, žena hluboce ukotvená v povinnostech manželky vůči manželovi. Kontrast obou žen autorka bohužel místy zbytečně vyhrotila, kvůli čemuž příběh trochu ztratil ze své uvěřitelnosti. Myšlenka vyjádřit ženskou touhu po samostatném rozhodování současně s postavením žen v tehdejší společnosti funguje sice velmi dobře, avšak sem tam zbytečně odvádí pozornost od Ameliina vlastního příběhu. Kromě Amelie se ostatní postavy mohou zdát černobílé. Třeba v případě Burnama a Leviho. I Burnam a Levi jsou každý svým protipólem. Bezskrupulózní podnikatel proti čestnému právníkovi. A právě nejen díky tomu si čtenář uvědomí, že čte skutečně kouzelný pohádkový příběh, nikoliv historický román.

K vůbec nejlepším pasážím patří začátek a první poloviny knihy vůbec, kde se Amelie stává součástí lidského světa. Ty se totiž přes sebe přelévají jako mořské vlnky, navozují klid i obavy a rozprostírají před čtenářem celou škálu emocí, který si příběh díky pomalému tempu o to víc vychutná. V druhé polovině je to především Burnamovo divadlo plné divů, které upoutá čtenářovu pozornost. Fakt, že autorka čerpala z historických pramenů, přidá na autenticitě. Za jedinou zbytečnou věc by se daly pokládat otázky k diskuzi vložené jako příloha knihy. Jeví se totiž jako domácí úkol z literatury a nutí čtenáře pohybovat se ve vymezeném prostoru, místo aby na sebe příběh nechal prostě jen působit.

Mořská panna rozhodně není šlápnutím vedle. Spíš naopak. I přes drobné nedostatky se jedná o magický, úžasný příběh, který zaujme nejenom obálkou odkazující na námořnické příběhy nebo divadla kuriozit. Je to příběh, který čtenáře vtáhne do sebe, nechá ho nahlédnout do světa pod hladinou oceánu i mimo něj a ke kterému bude radost se vrátit. Jedná se zkrátka o knihu pro snílky, nenapravitelné romantiky a všechny, kdo chtějí uvěřit, že mořské panny možná skutečně žijí mezi námi.

Autor: Christina Henry
Vydal: Jota, 2019
Překlad: Tereza Suchá
ISBN: 978-80-7565-506-6
EAN: 978807655066
Počet stran: 264