Když měsíc před svými 33. narozeninami Alexandr Makedonský zemřel, jeho ambice na ovládnutí známého světa skonaly s ním. Ještě nad jeho smrtelnou postelí se chtiví generálové dostali do sporu, který zasadil semena krvavých válek. Kdo z nich je vyhraje a stane se Alexandrovým následníkem?

Pokud se o deskové hry alespoň trochu zajímáte, jistě vám neuniklo, že české vydavatelství Fox in the Box se stalo jednou ze společností, která vrací Successors, úspěšnou klasickou war game, zpět na stůl formou čtvrté edice. V době, kdy píšu tyto řádky, již skončila kampaň na Kickstarteru (hře jsme věnovali část pravidelného KS okénka). Nutno říct, že dopadla veleúspěšně a za rok už tu máme následníky i v češtině. Pojďme si tedy tuto hru představit.

Successors je historická válečná hra, v níž se v rolích Alexandrových generálů utkáte o jeho říši. Každý z vás dostane do začátku několik generálů, vojáky a žetony kontroly. Na mapě se kromě toho rozmístí Alexandrovi příbuzní, kteří vám můžou pomoci, a neutrální jednotky. Hra může začít! V každém kole se nejprve určí první hráč, potom nastává fáze uzurpátora – kdo má nejvíc bodů, získává tento nelichotivý titul a tím na sebe maluje terč pro ostatní. Každý z hráčů také naverbuje nové válečníky.

Poté přichází strategická fáze. V ní hrajete karty, hýbete s jednotkami, umisťujete žetony kontroly a podobně. Zde také dochází ke krvavým šarvátkám! K boji potřebujete kromě perfektní taktiky i kousek štěstí, hází se zde totiž kostkami. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že by Successors byli hra o náhodě, to v žádném případě. I když na slony není právě spoleh…

Vítězem partie se můžete stát hned několika způsoby. Můžete nahrát dostatek vítězných bodů nebo bodů legitimity, s Heraklovou pomocí se můžete stát regentem, nebo válku prostě uzdržujete až do konce a v té chvíli máte nejvíc bodů. V případě remízy pak rozhoduje, kdo vládne Makedonii či Alexandrovým veteránům.

Hra slibuje to, co máme od lišky v krabici tak rádi – komplexnost, složitost a pocit, že šibujete s dějinami. Máme se tedy na co těšit!