Na moji vlastní žádost se mi nedávno dostala do ruky malá karetka, které bych se dříve vyhnul obloukem. Jenže časy se mění, děti dorůstají, takže je třeba si rozšiřovat obzory i o kvalitní dětské hry. Spící královny navíc mají tak skvělou pověst mezi rodinnými hrami ve facebookové skupině Deskovky pro tři bratry, že jsem k obvyklé dávce náročnějších her poprosil v Blackfire i o tuhle krabičku s kartami. S rozšířením k Panstvím hrůzy se navíc nádherně doplňovaly 🙂

Spící královny jsou poměrně stařičká hra, původně vyšla v roce 2005, jenže prostě skvěle funguje a u nás se několikrát vyprodala. Letos dorazil další dotisk, po kterém se všechny maminky a tatínkové vrhli, aby svým ratolestem (a sobě) mohli dopřát herní zážitek z probouzení urozených dam.

V jednom velmi zvláštním království úřaduje několik královen. Jenže ty si rády dávají šlofíka, místo aby se věnovaly panovnickým záležitostem. Úkolem hráčů je probudit je a udržet si jejich přízeň do té doby, než jich nasbírají dost na vítězství. A mezitím je třeba držet na uzdě konkurenty, kterým se sestava královen příliš rychle rozrůstá.

Spící královny jsou čistě karetní hra, jiný typ komponent ve hře nenajdete. Ale i s pár desítkami kartiček lze udělat královské divadlo. Karet jsou ve hře dva základní typy. Prvním jsou královny, které na začátku hry spí (jsou vyložené na stole lícem dolů), druhým typem karet jsou akční karty, kterými se prochází balíčkem, probouzí, uspávají, kradou a brání královny.

Královen je několik druhů a mají různé bodové hodnoty, dočkáte se Růžové královny, Psí i Kočičí (ty se spolu nesnesou, pozor! 🙂 ). Cílem hry je potom sesbírat buď určitý počet královen (čtyři až pět, podle počtu hráčů), nebo královny o určité celkové hodnotě (opět záleží na počtu hráčů). Kresby královen jsou pěkné a vtipné, což ostatně platí i o kresbách na jiných kartách, Spící královny jsou velmi pohledná hra, která zaujme hlavně holky. Ale ani kluci nepřijdou zkrátka, draci, rytíři a šašci jim porci královen více než kompenzují.

Sestavu akčních karet tvoří rytíři, kteří se vydávají k soupeřům unášet jejich probuzené královny. Jenže tak jako se na každou svini vaři voda, je i na každého rytíře připraven oheň dštící drak (resp. karta draka), který ho zažene (karta funguje podobně jako counter spell v Magicu, efekt rytíře zahraný proti vám je jím eliminován). Dalším typem karet je uspávací lektvar, který ukládá probuzenou královnu soupeře opět ke spánku. I lektvar má svůj protipól, kouzelnou hůlku, která lektvar vyčistí, královně tak zbyde jen hořká chuť na patře, ale po spánku ani stopa! No a poslední akční karta, šašek, je vtipná a užitečná zároveň, jen ne vždy pro toho, kdo ji zahrál. Šašek umožní otočit horní kartu z balíčku a tu buď daný hráč dostane, nebo se kolem stolu rozpočítá, kdo dostane příležitost zdarma vzbudit královnu. Dále jsou tu ještě karty s čísly, ale ty v ruce pouze překáží a slouží k procházení balíčkem (podle čísel je můžete spojovat, třeba odhodit 2+3 a k tomu 5 a dobrat tři nové karty, aby váš příští tah stál za něco).

Při partii mají všichni hráči v ruce 5 karet, se kterými se snaží probouzet, krást, uspávat královny a distribuovat tak přízeň urozených dam všude okolo stolu. A že je to pořádná smršť! Ve svém tahu vždy zahrajete jednu či více karet, buď si vyměníte bezcenné karty za jiné, probudíte královnu ze stolu, případně kradete či uspáváte soupeřům ty jejich. Díky jednoduchým pravidlům jsou Spící královny přístupná hra, kterou můžete hrát nejpozději pět minut po rozbalení. Hodí se do rodin s dětmi, do školních kroužků, na skautské tábory, na vodácké výjezdy. Tam všude se malá krabička a její obsah osvědčí, věřte mi.

Ve Spících královnách si nikdo nemůže být ničím jistý, hráči si nic nedarují, heslem dne je vzájemná interakce. Pocit z prohry ale není natolik zdrcující, aby si mladí či staří něco vyčítali nebo se pro uraženost poražených nevrhli na další partičku. Jasně, je tu dost náhody, ale na druhou stranu hra umí ocenit dobrou paměť. Pokud víte, kde jsou lukrativní královny, probouzení je hned efektivnější. Díky náhodě si taky dobře zahrajete s dětmi, případně děti mezi sebou.

Tahle malá karetka prostě umí, dokáže posloužit jako příjemný filler, ale i jako gateway hra pro začínající hráče nebo děti. Těm navíc ony „neužitečné“ karty příjemně osvěží základní počty. A to jsou pozitiva, která podle mě v rodinách frčí. A když si pak všimnete, že si děti vytáhly hru samy a mastí karty jako staří karbaníci, víte, že jste vybrali dobře.