„Čas je vězení. Jen ona má klíč.“

V království Sempera se platí časem. Hodiny, dny i roky jsou extrahovány z krve a pomocí magie přetavovány v kovové mince. Bohatí aristokraté Gerllingové je neúprosně daní, a zajišťují si tak dlouhověkost…

Hlavní hrdinkou tohoto dlouho očekávaného díla je Jules Emberová. Jules žila na panství Everless dokud nebyl nucena jej se svým otcem opustit. Avšak nyní její otec umírá a Jules se rozhodne vydělat pro něj nějaký ten čas navíc. Vrací se tak na panství Everless, kde ji stíhá nejen vlastní minulost, ale i děsivá tajemství.

Jak už to v dnešní době bývá, posuďme nejprve knihu podle obalu. Grafické zpracování Everless se opravdu vydařilo. Černo červené nádechy vzbuzují ve čtenáři tajemno a nebezpečno a přesýpací hodiny na přední straně knihy jsou skvělým symbolem pro gro  celého příběhu, kdy krev znamená čas, a ten si můžete vydělat ale také o něj lehce přijít. Zkrátka pastva pro oči.

Příběh již od počátku pozvolna ubíhá, ale rozhodně se nevleče. Kapitoly na sebe plynule navazují, jsou stručné a velmi čtivé – což de facto platí o Everless celkově. I když se jedná o autorčinu prvotinu, uměla se řádně chopit pera a napsat opravdu dobrý příběh.

Hlavní hrdinkou příběhu je mladá Jules Emberová, sympatická slečna, která to v životě nemá jednoduché a snaží se přežít v chudobě a nebezpečném světě. Postava Jules je velmi realisticky zpracována, žádné přehánění o její kráse nebo schopnostech (i když jednu takovou speciální má, ale to bych prozradila příliš) ,jak to bývá zvykem v mnoha dnešních dílech. Zkrátka se s ní můžete dobře ztotožnit a prožívat tak její příběh hlouběji.

Ale i ostatní postavy mají cosi do sebe. Všechny mají pečlivě vymyšlený příběh i charakter, nejsou pouze černobílými figurkami pro doplnění příběhu. Každý jednotlivý charakter je něčím unikátní a zvláštností je, že nikdy dopředu nevíte, zda je tento hrdina klaďas nebo záporák. Kniha má totiž spoustu opravdu překvapivých zvratů.

Bonusem pro mnohé čtenáře (spíše tedy čtenářky, abych byla přesná) je i lehká romantičnost. Nicméně ta je opravdu jen na pozadí a není, jak to často bývá u podobného typu knih, rušivým elementem příběhu.

Everless se řadí do Young Adult žánru, který je v dnešní době velice oblíbený. Rozhodně jej mohu doporučit nejen mladším čtenářům, ale i těm straším a zkušenějším, pro které bude tato kniha pěknou relaxací.

A jelikož má kniha otevřený konec, můžeme se těšit na její pokračování, které bude snad stejně dobré jako první díl.

Vydal: Albatros Media, 2019

Překlad: Pavla Kubešová

Počet stran: 339

ISBN: 978-80-253-4342-5

EAN: 9788025343425