Vydavatelství MINDOK má na letošní rok nesmírně nabitý line-up, vrchol přichází právě teď na podzim, kdy do obchodů a k nadšeným hráčům míří hned čtveřice velmi očekávaných kousků. Ani nevím, na který z nich se těším nejvíc, jak byste se rozhodli vy? Sestava je následující: Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvika (aneb libozvučné MDZŠKL) – budovatelská strategie vytvořená jako syntéza dvou oblíbených her, Nemesis – nádherné a propracované figurkové vetřelčí orgie, Legendy Západu – můj milovaný Divoký západ v deskovce! Že jsem zmínil jen tři? Na konec jsem si totiž nechal ptáčky, kteří dorazí ve hře Na křídlech.

Tato hra nás zavede do světa ornitologů a dalších fandů do ptáčků, kteří se snaží přilákat do svých voliér (hráčských desek) ty nejúžasnější ptačí jedince (karty). Voliéry mají 3 typy biotopů, do kterých se ptáci hodí (lesy, lučiny a mokřady), každý z biotopů je také spojen s jednou z akcí, které ve hře využíváte. Partie se hraje na 4 kola, po kterých následuje závěrečné vyhodnocení.

Ptáčky vykládáte z karet (první typ akce), které máte v ruce, získáváte je na začátku hry i v jejím průběhu. Jejich umístění je dáno biotopem, ve kterém se danému jedinci líbí. Opeřence je třeba krmit, takže jim musíte sehnat potravu (druhý typ akce), té je celkem pět druhů (hmyz, semena, ryby, plody a hlodavci). Dále chceme sehnat vajíčka, která ve hře fungují jako platidlo, kde je vzít? Přece snůškou v rámci biotopu louky (třetí typ akce)! Když své okřídlené svěřence dodatečně nakrmíte, můžete je popohnat k lepší produktivitě a získat vejce navíc. Posledním, čtvrtým, typem akce je dobrání karet do ruky, abyste měli co hrát i v dalších kolech. Při shánění potravy, snůšce vajec a dobírání karet platí, že čím více ptáků máte v daném biotopu, tím silnější efekt akce má. Stejně tak můžete spouštět akce, které mají některé karty, a to vždy, když využíváte akci v biotopu, kde pták hnízdí.

Karty ptáků jsou kapitola sama o sobě, kromě krásných ilustrací a edukativního textu obsahují celou řadu informací potřebných pro hru: v jakém biotopu se opeřenci líbí, čím se živí, kolik bodů přinese, jaká staví hnízda, jak velkou má snůšku, do jaké kategorie patří, efekt při vyložení/ve svém tahu/v cizím tahu a rozpětí křídel.

Na křídlech provází nadšené ohlasy na zábavnost a povedené herní mechaniky, kromě toho je z obrázků vidět, že hra na stole vypadá prostě úžasně: barevné desky hráčů s biotopy, nádherné ilustrace ptáků, roztomilá vajíčka a krmítko (!!) s potravou. Aby hra netrpěla stereotypem, snažíte se v každé hře o různé osobní cíle pro zisk bonusových bodů a také se s ostatními předháníte v plnění veřejných úkolů.

Hra je svými mechanismy přirovnávána k Marsu: Teraformaci či novějším Gizmos, základními stavebními kameny je budování enginu a správa karet a surovin, ve hře bychom se měli dočkat i oblíbeného „pocitu uspokojení“ (např. při povedené produkci a spuštění efektů z více karet), který mám osobně hodně rád.

Na křídlech už je za rohem, hra by měla do skladu MINDOKu dorazit za pár týdnů a pokud to bude možné, dočkáte se od nás brzy i recenze.