„Mám pocit, že se ztratím. Že zůstanu uvězněná uvnitř. Nebo co se s lidmi, kteří cestují z jedné dimenze do druhé, vlastně děje.“

Tisíc životů. Tisíc možností. Jeden osud.

Seznamte se s Marguerite. Dcerou dvou úspěšných fyziků, kteří sestrojili vynález zvaný Ohnivák, pomocí kterého lze cestovat skrz různé dimenze. Nicméně rodinu Marquerite zasáhne tragédie – její otec je zavražděn a hlavním podezřelým je jeho asistent Paul Markov. Paul se však zmocnil Ohniváka a prchnul do některé z tisíců dimenzí. Marquerit a druhý asistent jejích rodičů se vydávají Paula hledat a pomstít se za smrt jejího otce…

Kniha na první dobrou zaujme především svým krásným přebalem symbolizujícím různé dimenze – v tomto případě moderní Londýn a historickou Moskvu. Za mě byla tato volba trefou do černého. Avšak ze zbytku knihy jsem již tak nadšená nebyla.

Hlavní je si uvědomit že Tisíc kousků tebe má být klasická young adult fantasy (tentokrát spíše víc pro ynoug než adult). Takže očekávání jsou jasná – hlavní hrdinka prožije nějakou tragédie, snaží se s ní vyrovnat a do toho se připlete pohledný mladý muž, do kterého se zamiluje. Všechny tyto aspekty dílo splnilo. Avšak ne úplně zdárným způsobem.

Příběh knihy začíná opravdu svižně a autorka nás vrhá přímo do jedné z dimenzí za Marguerite a Theem. Zde by neuškodilo úvod trochu víc rozvést – čtenář se jen narychlo dozví, co se vlastně stalo a proč jsou v jiné dimenzi, autorka se nicméně snaží hrát na tajemno a postupně rozkrývat pravdu.

Dále hlavní hrdinka, Marguerite, je typicky černobílou postavou. Čtenáři si u YA už zvykli, že jejich protagonisté jsou něčím výjimeční, ať už jejich schopnostmi anebo těžkou minulostí, ale zde to neplatí. Ano, slečna má sice za sebou trauma v podobě smrti jednoho z rodičů, ale i tak je její charakter velmi děravý.

Jedním, dalo by se říci, pozitivem je styl psaní knihy. Autorka píše jednoduše, krátkými větami a bez přikrášlování, což se velmi hodí k hlavní postavě „puberťačce“. Dodává to autentičnosti celé knihy. Trošku závadným mi přišel občas překlad, například takový Ohnivák jako přístroj, pomocí kterého se cestuje do různých dimenzí, si mohl rozhodně zasloužit lepší a výraznější název.

Tisíc kousků tebe je prvním dílem trilogie Ohnivák. Nicméně po jeho přečtení, jsem usoudila, že mě další díly nejspíše nenadchnou. Tato kniha je zejména pro mladší čtenářky, které mají rády zejména romanci s prvky sci-fi či fantasy.

Trilogie pochází z pera autorky píšící pod pseudonymem. Na českém trhu jste se mohli setkat s například s její sérií Evernight.

Vydalo: CooBoo; 2017

Překlad: Zuzana Bičíková

Počet stran: 277

ISBN: 978-80-7544-421-9

EAN: 9788075444219