Píše se rok 850 a římský císař Karel Veliký rozpaluje plameny karolínské renesance. Zázraky Říma, jež shořely s barbarskými nájezdy, se začínají pomalu obnovovat. Jsou zakládány školy, bují řemeslo a architekti celého západu staví svoje divy. Budete ten nejlepší z nich?

V této hře, jejíž českou verzi připravuje vydavatelství TLAMA Games, se ocitnete v roli jednoho z Karlových architektů. Jenomže král a císař římský Karel nemá malé nároky a konkurence nespí. Musíte být ten nejlepší z nich. Protože architekti jsou euro pro jednoho až pět hráčů, nepřekvapí vás, že vyhraje ten, kdo získá nejvíc vítězných bodů. K tomu musíte těžit suroviny, najímat učedníky a pomocníky a pochopitelně stavět budovy.

Podobně jako třeba v Citadele, i zde začnete tím, že si naberete pár karet budov, zde konkrétně draftem. Dostanete stříbro, služebníky, vyberete si, zda bude mít každý hráč stejnou hrací desku nebo zda hru zpestříte různými schopnostmi, a můžete začít.

Ve svém kole nejprve umístíte služebníka na herní plán, kde provede některou z akcí. Může těžit suroviny, podlézat králi, abyste získali jeho přízeň, najímat učedníky a stavět budovy. Kromě obyčejných baráků se můžete podílet také na stavbě arcibiskupské katedrály. Specialitou hry je šedá ekonomika – můžete nakupovat na černém trhu, zajímat protihráčovy služebníky, nechat je vsadit do vězení nebo získat peníze od výběrčího daní. Abyste to nepřeháněli, je ve hře k dispozici stupnice počestnosti, a na rozdíl od Dungeon Keepera zde není vždy dobré být zlý. Kdo to se šmelinou přehání, dočká se přísného trestu.

Reakce na hru jsou veskrze pozitivní. Co si budeme říkat, nemáme tak velký trh, aby se sem dostala kdejaká hovadina, takže horší než průměrné hry se do češtiny prakticky nepřekládají, ale Architekti budí v recenzentech zdravé nadšení. Téměř všichni se shodují na jednoduchých, ale vychytaných pravidlech, solidní interakci mezi hráči (žádný solo multiplayer!) a vychytané hratelnosti. Zdá se, že worker placement zdaleka neřekl poslední slovo!

Za hrou stojí dvojice S. J. Macdonald a Shem Phillips. Prvně jmenovaný má na kontě zatím jen dva díly série ze Západního království (kromě Architektů ještě Paladiny, které vám také brzy představíme), Phillips má bohatější zkušenosti – třeba Noctilucu nebo sérii ze Severního moře (recenze Nájezdníků). Hra bude na trhu už v říjnu, zpestřete si šeredný podzim výletem do středověké Francie!