Mnoho let po událostech v Říši divů a za zrcadlem se Alenka ocitá zpět v zemi, kde prosté „Sněz mě“ a „Vypij mě“ může mít zcela katastrofální následky. Kraj divů je však jiný, než si ho Alenka pamatuje. Nebezpečí číhá na každém rohu a Alenčini dávní přátelé už nejsou co bývali. Je potřeba se mít na pozoru, než si položíte základní otázku: Jsem připraven znovu vstoupit do králičí nory?

Ano, otázku si zde místo hlavní postavy pokládá především čtenář. Alenčina Noční můra v Říši divů je totiž gamebook, který oblíbené téma klasické literatury představuje svérázným způsobem v mnohem temnějším hávu.

Než se pustíte do samotného čtení, je třeba mít na paměti několik věcí. Tou první je skutečně pročíst úvodní pravidla hry. Její průběh je možné ovlivňovat třemi způsoby: pomocí kostek, karet nebo všechna pravidla ignorovat. Já jsme vsadila na dvě kostky. Jejich používání mi přijde praktičtější (v případě, že si knihu berete na cesty, můžete použít tabulku náhody v závěru hry) a poměrně napínavé. Protože se nacházíte v Říši divů není totiž od věci nechat některé věci náhodě. Třetí pravidlo, a to ignorování všech pravidel, jsem zkoušela v závěru, ale brzy jsem od něho upustila. Připraví vás totiž o většinu požitku z putování po netypické Říši divů.

Máte-li za sebou výběr způsobu, jaký budete u četby používat, přesouváte se k charakteru postavy, tedy Alenky. Pomáhá k tomu určité množství bodů, které podle uvážení rozdělíte mezi všechny Alenčiny schopnosti (hbitost, logika, šílenství, bojovnost, výdrž). Tyto je možné v průběhu hry zvyšovat díky nalezeným předmětům nebo úspěšným bojem. K dispozici jsou dvě bonusové dovednosti: Pero je mocnější a Divoucí a divoucnější, které mohou zvrátit průběh vyprávění a minimalizovat nebezpečí, ale tady však pozor! Ne vždy sázka na tyto žolíky zvrátí situaci v Alenčin prospěch.

Alenčin stav po náročném boji nebo střetu s nástrahami Říše divů umožňují nalezené předměty (kupř. nůžky, koláčky, marmeládu) které během putování vpisujete do Alenčina průvodního listu (k dispozici v knize nebo na www.mytago.cz). Ale ani tady není nic jisté a opatrnost je na místě. Ne všechny koláčky posílí Alenku po náročném boji a ne všechny zbraně přispějí k vítězství v soubojích. Těch je tu pravdu hodně. Od úvodního střetu s mechanickými tikaly, přes lidožrouty, smrtící pasti v podobě rostlin, divokých zvířat, Srdcovou královnu, šachové figurky až po samotného Tlachapouda. Alenka kromě nich zápasí i sama se sebou, pokud se setká se situací, která v ní samotné probudí známky šílenství.

Atmosféra Alenčiny noční můry v Říši divů je velmi sugestivní. Temná, místy znechucující, jak to u hororů bývá zvykem. Jako čtenář se skutečně bujnou fantazií jsem v určitých pasážích strachy a napětím měla strach obracet stránky. Většina sekvencí připomene známé kulisy knih Lewise Carolla, propojené s kreativními inovacemi autora gamebooku. Ráz původní knihy dýchá ve většině ilustrací, které se volně inspirují prvním anglickým vydáním Alenky.

Do děje se čtenář dostane, jak jinak, králičí norou. Ale nenechte se zmást. Autor sám nastíní, jak se tomuto dobrodružství vyhnout a v několika návrzích se pokusí čtenáře od nory odradit. Konec hry tu nečekejte, autor má v zásobě další trumf, jak čtenáře do Říše divů dostat a pak už knihu neodložíte. Napětí skutečně střídá napětí. Ve většině případů bych doporučila používání tužky a papíru, pokud nemáte extrémně dobrou paměť. Jednou ze stěžejních lokací je totiž labyrint a přiznám se, že jsem se v něm sama dvakrát ztratila. Příjemný zpestřením je několik linek, jakými lze hru ukončit, pokud na namístě z nějakého důvodu nezemřete. K příběhu bych měla jen jednu nepatrnou výtku, a to vykreslením charakteru Srdcové královny, které je i na Říši divů poměrně na sílu.

Alenčina noční můra v Říši divů nepatří k úplně nejrozsáhlejším gamebookům, ale slibuje vskutku vzrušující zážitek, který se dá prožít opakovaně a pokaždé trochu jinak. Z každé stránky navíc dýchá hutná hororová atmosféra, nebezpečí ve formě nestvůr nebo lidožroutky i ticho labyrintu. Nevěříte-li, ponořte se sami do temného kraje a jednoduše objevujte. Máte-li ke všemu rádi klasická Alenčina dobrodružství, pak vězte, že její noční můru si zamilujete!

Autor: Jonathan Green

Překlad: Jan Snášel

Název: Alenčina noční můra v Říši divů

Obálka: Kev Crossley

Ilustrace: Kev Crossley

Vydal: Mytago, 2017

ISBN: 978-80-87761-34-2

EAN: 9788087761342

Počet stran: 280