Češi, to jsou usilovní vlastenci, ať jde již o hokej, fotbal či třeba pití piva. Na naše slavné rodáky jsme pyšní a českými produkty se rádi chlubíme po celém světě. Máme ale čím se pyšnit, jde-li o deskové hry? To víte že ano! V našem žebříčku jsme dali přednost „dospělejším“ hrám, takže se nedivte, když zde nenajdete třeba Louku jak vyšitou nebo Karak. Dámy a pánové, deset nejlepších českých her podle redaktorů MFantasy:

10) Legendy země Euthie (Tadeáš Spousta) – amatérských počinů u nás vyšla celá spousta. Většina z nich zůstane v propadlišti zapomnění, u některých nechápeme, jak mohly opustit prkna designérů. Jenže Euthie mezi nimi září jako diamant na hnoji. Má obstojně vychytané mechanismy, je epická a baví i veterány. Její tvůrce Tadeáš Spousta se má čím chlubit! Brzy navíc vyjde další edice, takže pokud ji ještě nemáte…

 

9) RONE (Štěpán Štefaník) – Češi jsou na karetky divousi a počin Štěpána Štefaníka to jen potvrzuje. Tahle postapo hra nabízí zajímavý koncept práce s vlastním deckem, slušnou hratelnost a turnajový potenciál. Pokud jste ztratili mládí u Magicu, vytaste sedmikilo a udělejte si radost. RONE vám a vaším geek kamarádům nabídne pěkných pár hodin zábavy.

 

8) V pasti (Jan Březina, Martin Hrabálek, Michal Požárek) – ač se mohlo nejprve zdát, že půjde jen o variaci na nyní populární party hry se slovy, při hraní téhle brněnské záležitosti jsme zjistili, že se dá pořád vymyslet něco nového. A tahle do fantasy kabátku oděná (jak vizuálně, tak sadou slov) hra si nás získala. Vymýšlení pastí pro soupeřova napovídače, to je prostě skvělý twist a studnice zábavy!

 

7) Pulsar 2849 (Vladimír Suchý) – začínáme se dostávat do opravdové profiligy. A když souboj těžkých vah, tak Vláďa Suchý. Už Sedmiměstím a Klubem ztroskotanců nám tento designér dokázal, že umí, ale Pulsar, to je jinačí lahůdka. Nenechte se odradit abstraktním sci-fi tématem, hra nabízí parádní mechanismy a mezi eury patří rozhodně mezi ty originálnější.

 

6) Galaxy Trucker (Vláďa Chvátil) – poprvé, ale zdaleka ne naposledy se v našem žebříčku objeví Wayne Gretzky deskoherního designu Vláďa Chvátil. Galaxy Trucker je hra, která sama sebe nebere příliš vážně, zato vám nabídne spoustu zábavy. Kdo by nechtěl vytvářet vlastní raketku a pustit se s ní do závodu napříč galaxií? Snad jen nudný suchoprd!

 

5) Vládci podzemí (Vláďa Chvátil) – milovali jsme Dungeon Keepera, milujeme i Vládce podzemí. Vždyť založit si svůj vlastní dungeon, na tom je něco překrásného! A vydrtit ty hodné, naivní hrdiny pod pěstmi trollů a těžkými balvany nás plní rozkoší. Za pozornost stojí i nepřímé pokračování Příšerky z podzemí, ale Vládci jsou pro nás prostě kvalitativně jinačí kalibr.

 

4) Mage Knight (Vláďa Chvátil) – ačkoliv nemá každý z naší redakce tuhle hru tak moc v oblibě, nemůžeme ignorovat jak její kvality, tak celosvětový dosah. Mage Knight kombinuje řadu mechanismů, nabízí více variant, jak hru hrát, a vypadá nádherně. Pokud máte rádi fantasy, určitě si tuhle pecku pořiďte, nebudete litovat.

 

3) Podmořská města (Vladimír Suchý) – těžká eura, na těch si s chutí pošmákneme. A Vláďa Suchý dal dohromady tak skvělé mechanismy, že se olizujeme i teď při tvorbě tohoto popisku. Umisťování karet, návyková produkce zdrojů, spousta věcí, za které lze sbírat body, no a aby to nebylo málo, Podmořská města i nádherně vypadají. Vybudovat říši pod hladinou oceánů můžete klidně i ve dvou, na zážitku to nic neubere. No nic, jdu hru opět vytáhnout z police.

 

2) Krycí jména (Vláďa Chvátil) – pokud bychom dnes vyhlašovali nejprodávanější, nejrozšířenější a nejznámější českou deskovku, Krycí jména by opanovala žebříček na celé čáře. Jenže my chceme tu podle nás nejlepší, a zde Krycím jménům patří „jen“ stříbrná příčka. Nenechte se tím ovlivnit, tahle „Vláďovina“ je po všech směrech dokonalost, královna pártyovek, císařovna slovních her a držitelka tolika nej, že bychom je ani nedokázali vyjmenovat. Pokud by každá sbírka her měla obsahovat alespoň jednu krabici, je to ta s Krycími jmény.

 

1) Through the Ages (Vláďa Chvátil) – králem našeho žebříčku se stává civilizační hra Through the Ages, opět od Vládi Chvátila. Přesvědčil nás především fakt, že hra byla svého času jedničkou BGG žebříčku a že nemůžeme než obdivovat její komplexnost, pocit z vytváření dějin a přes jistou obtížnost přátelská, pochopitelná pravidla. Tahle hra vládla světu a byla by velká škoda, kdybyste ji aspoň nevyzkoušeli!

 

Na závěr nám dovolte pár slov. Ačkoliv českých designérů není mnoho, jejich počty se rozšiřují a přibývá her, které říkají naší malé, podle cizinců někde v Sovětském svazu umístěné zemičce domov. Těšíme se tak na novinky – jaký bude Project L nebo Space Race? Co dalšího vymyslí Michal Ekrt (nápověda zde) či Jiří Slavík? Samé otázky a tolik, tolik nadějí!

Na článku spolupracoval David Navrátil.