Poslední díl našeho seriálu o vlajkových lodích si vezme na paškál brněnskou bandu, která pod značkou vydavatelství REXhry vydává deskovky už pěkných pár let. Příští rok oslaví už 10 let od vydání první hry (k té se ještě dostaneme)! Za tu dobu se z původního trpaslíka zařadilo téměř až po bok ostatním obrům mezi českými vydavateli. V jejich portfoliu se potkává hodně různorodá sorta her, od těch nejjednodušších pro nehráče až po náročné strategie, které uspokojí i opravdové fajnšmekry.

 

Za první vlajkovku REXher se dá považovat příjemná strategie pro dva až čtyři hráče z března 2015, Settlers: Zrod Impéria. Tato přístupná hra baví ženy, dospívající, starce i stratégy, skvěle funguje i jako dvojkovka a u nás v redakci na její krabici ještě nikdy nesedl prach. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších her od brněnských REXíků, za což si vysloužila vydání několika velkých i menších rozšíření. V podstatě vše, co ke hře vyšlo, má i počeštěnou variantu, to na našem trhu zdaleka není obvyklé. Letos by se navíc měla settleří rodina rozrůst o nevlastního bratříčka, Settlers: Vládcové Severu.

 

Settlerům se daří dodnes, ale po roce a půl od vydání museli předat své žezlo něčemu opravdu velkému. V listopadu 2016 totiž dorazil Blood Rage, vikinská pecka od slovutného Erica M. Langa. Vydání hry v češtině předcházel do té doby nevídaný předobjednávkový systém, díky kterému získalo vydavatelství skvělou zpětnou vazbu od komunity a zákazníků. U nás Blood Rage zabodovalo krásným vizuálem a zábavnou hratelností, kterou měl na svědomí zmenšující se herní plán, velmi rozdílné karty schopností, různorodost strategií a dobře vymyšlený systém soubojů.

 

Blood Rage se stal opravdovou stálicí portfolia REXher a vydržel na trůnu celkem 2 roky. V listopadu 2018 ho vystřídal Detektiv: Po stopách zločinu, ve kterém si můžeme zahrát na vyšetřovatele celkem pěti případů. Propracovaná kooperativní hra od Ignaczyho Trzewiczka, autora Settlerů, Robinsona Crusoe a dalších fláků, posbírala spousty ocenění a nabízí unikátní propojení deskovky s internetovou databází (ta je přeložená taky!), abyste si mohli vyzkoušet, jak tvrdý je chlebíček policejního detektiva.

 

V prosinci 2018 konečně dorazil dlouho slibovaný a vyhlížený Břink! Při čekání na tuhle hru určitě kluci v REXhrách zestárli o několik let navíc, ale čekání se vyplatilo. Chytlavý deckbuilding o vykradačích dračí jeskyně oblékl prověřený herní mechanismus do vtipného fantasy kabátku a na úspěch bylo zaděláno. K pěkně vypadajícím ilustracím se přidala dobrá znovuhratelnost a funkčnost v různých počtech hráčů, nezbývá tedy než doufat, že i vesmírná verze nebo některé z rozšíření základní hry také najdou cestu na český trh.

 

Jak se blížíme k dnešnímu datu, situace se nám zahušťuje, vlajkovky se střídají častěji. Je tedy hezky vidět, že se REXhrám daří a nebojí se jít do náročných a velkých her s vyšší frekvencí, než tomu bylo dříve. Není tedy divu, že hned v lednu 2019 vyšla ta nejobrovštější krabice v portfoliu REXů a jedna z největších deskovek na našem trhu, reprint oblíbené hry od Vlaadi Chvátila Mage Knight. A dorazil ve velkém stylu, nekompromisně v ultimátní edici obsahující rovnou i všechna tři rozšíření. Tenhle fantasy epos obsahuje několik scénářů i sólo mód, které vás vezmou do fantasy světa, v němž se dá zažít tolik dobrodružství, že se s tím může měřit jen Gloomhaven. Dostat tuhle hru znovu na trh bylo skoro stejně dobrodružné jako ji hrát.

 

A už tu máme poslední kousek, březen 2019 a s ním příchod Hrdiny v kostce. Tvorba a tunění vlastního hrdiny, toť jedna z nejlepších částí každého RPG. A v téhle hře je to pořádná zábava, při které házíte kostkami, vylepšujete statistiky, nakupujete vybavení a své reky pak mezi sebou poměřujete s ostatními hráči. Podle našich informací hra na trhu uspěla a už se pomalu šušká o případném rozšíření.

A jaké další hry měly vliv na směřování REXher, které kousky se zapsaly do kroniky tohoto vydavatelství, ale nebyly ve své době vlajkovkami? Tak třeba „kvízovka“ Timeline z roku 2010, vůbec první hra vydavatelství, se dočkala několika verzí, z nichž česká a slovenská dokonce vznikly přímo pod taktovkou REXher. Dalším důležitým stavebním kamenem portfolia je Takenoko, roztomilá stálice o pěstování bambusu a krmení nenasytné pandy z roku 2012. V lednu 2018 vyšel druhý díl severské trilogie, Nájezdníci ze severu, se svým unikátním twistem na worker placement. V červnu 2018 zase u rodinných hráčů uspěli Hrdinové bez záruky, v srpnu 2018 vyšla pro náročnější tolkienovská Honba za prstenem. No a z letošního roku stojí za zmínku ještě Ex Libris z února 2019, která se zapsala do kroniky REXher hlavně svým vyšperkovaným (a oceněným) překladem.

Co vy a REXhry, které jejich hry máte v domácí sbírce?