Pamatujete ještě z dětství na příběhy o hodných vílích kmotřičkách, které využívají svou magii k tomu, aby pomáhaly lidem? Tak na ně rovnou zapomeňte. Vílí svět, do kterého byla jako dítě unesena Jude, hlavní hrdinka této knihy, spolu se sestrami, jim totiž nemůže být na hony vzdálenější. Víly Holly Blackové jsou zákeřná, mnohdy násilnická stvoření, přesto nemine den, kdy by si Jude nepřála mezi ně zapadnout. Jako člověk totiž musí snášet šikanu nejen od Cardana, vílího prince proslulého svou krutostí, ale i celkově od celé společnosti. A všechno se s nadcházející korunovací nového krále začíná stupňovat…

 

Holly Blacková rozhodně nepatří mezi neznámé autory. Srdce čtenářů celého světa si dobyla už v roce 2003 se svou knižní sérií Kronika rodu Spiderwicků, která se záhy dočkala i filmového a videoherního zpracování. Krutý princ, který otevírá chystanou trilogii o Jude, není autorčiným prvním výletem do tohoto barvitého světa nelítostných víl. V příběhu se můžeme setkat s postavami z jejích předchozích děl, a to zejména z Tithe: A Modern Faeri Tale a The Darkest Part of the Forest.

Příběh Krutého prince je vyprávěn z pohledu Jude, sedmnáctileté lidské dívky, která byla v dětství proti své vůli zavlečena do světa, o němž ví, že do něj nepatří, a vychována vrahem svých rodičů.

V knize je brilantně popsány její emoce – pocit bezmoci a rozpolcení, a další její prožívání. Dalo by se říct, že styl Holly Blackové je obecně hodně popisný, vyžívá se v detailech, které skvěle dotvářejí její svět, jenž je sice velmi různorodý a barevný, ale pod krásnou maskou dává tušit zkažené jádro.

Tady nastává ale problém. Děj působí velmi roztahaně, autorka načíná hned několik dějových linek najednou, aby je záhy na nějakou dobu zase opustila a zdánlivě ponechala bez řešení. To může být pro čtenáře v první chvíli velmi frustrující, nemusí zcela chápat účel těchto „brzd“ v hlavním příběhu. Naštěstí se všechny odpovědi dostaví v samém finále, které je vskutku velkolepé a uzavírá takřka všechny volné konce, ale zároveň si nechává volná zadní vrátka pro další pokračování.

Příběhem čtenáře celou dobu provází zajímavé postavy, které, i když by název knihy a zařazení do Young Adult kategorie svádělo k něčemu jinému, mají překvapivou hloubku a pro veškerá svá jednání pádné argumenty. Ne všem se však dostalo pozornosti, které si nepochybně zasloužily. Například Vivienne, starší sestra Jude, která má jako jediná ze sourozenců vílí krev a přesto se chce vrátit mezi lidi k přítelkyni, měla neskutečný potenciál a já s napětím vyčkávala, jakou úlohu tato divoká karta sehraje.

Jak jistě víte, v Young Adult knihách existuje nepsané pravidlo, že aby byly úspěšné, musí hlavní hrdinka s někým navázat romantický vztah. Je jedno s kým, kolikrát jde stranou i chemie a vzájemná přitažlivost a milostné pletky tam jsou prostě proto, že musí. To se nevyhlo ani tomuto dílu a musím říct, že to nebylo úplně šťastné rozhodnutí. Romance Jude s jedním z víl, které jí vždy ztrpčovaly život, působí, jako by ji autorka do příběhu musela přibít hřebíky, protože tam sám nechtěl držet. Ano, až tak moc nepřirozeně vyhlíží. Neprospívá tomu ani fakt, že jejich románek je právě jednou z těch na první pohled „příběhových brzd“, o kterých jsem mluvila předtím.

Krutý princ je čtivě napsaná kniha z pera zkušené autorky, jejíž svět je svým zvráceným způsobem půvabný a hlavně dokonale promyšlený. Jako kterékoli jiné dílo se však nevyhne drobným nešvarům, jako je přílišná rozmělněnost příběhu, nevyužitý potenciál několika postav a nepříliš přirozená romantická stránka příběhu. To jsou ale vady, které čtenář promine. Vždyť kdo by dokázal odolat vábení charismatického, avšak krutého prince?

 Vydal: CooBoo, 2018

Autor: Holly Blacková

Přeložila: Radka Kolebáčová

ISBN: 978-80-7544-666-4

Počet stran: 420 str., brož.