„Před demogorgonem…

Před přízraky z Druhé strany…

Mělo zlo lidskou tvář.“

Stranger Things: Temný experiment byl dlouho očekávaný knižní prequel jednoho z nejúspěšnějších seriálů současnosti. Alespoň takto to stojí na zadní straně knihy…

Celkově jsem ke knižním prequelům, sequelům a jim podobným formám, které vyšly k různým filmům či seriálům dosti skeptická a nemám od nich veliká očekávání a to samé platilo i pro toto dílo Gwendy Bond.

Gwenda Bond je v českých luzích a hájích ještě autorkou neznámou, nicméně v zahraničí se jí pár knih vydat podařilo, jako například sérii knih o Lois Lane (pro neznalé postava z univerza Supermana), kterou zasadila do stylu Young Adult.

Kromě nevelkého očekávání od příběhu jsem se z půli tohoto prequelu nemohla dočkat  – přeci jen jsem zarytým fanouškem seriálu. Temný experiment slibuje strašidelnou knihu a plno nových informací, včetně detailů ohledně narození El (Eleven, Jedenáctky – jak chcete). Nicméně skutek utek.

Ocitáme se ve státě Indiana v USA. Terry Ivesová (jak víme ze seriálu matka El) bydlí na univerzitní koleji a přivydělává si na brigádě. Nedaleko od ní leží město Hawkins, v němž se nachází Státní laboratoř a jedním z jejích pracovníků je doktor Martin Brenner (opět znalci seriálu ví, o kom je řeč). Terry se dostává příležitosti podílet se na experimentu,  za který by dostala slušně zaplaceno,  jako pokusné morče, a proto neváhá a do laboratoře se přihlásí. Doktor Brenner testuje nejen na ní, ale také na dalších subjektech vlivy omamných látek. Jaký to má všechno smysl? Co je cílem experimentu? A proč je v laboratoři malé dítě? To všechno se pokouší mladá Terry s přáteli odhalit, jelikož ví, že Brenner je výborný manipulátor a skrývá možná i zrůdné tajemství…

Kromě Terry a Brennera potkáváme i další postavy známé ze seriálu, například Kali. Kali – Osmička – byla jedním z dětí, na kterých Brenner experimentoval ještě před narozením El a která má schopnosti měnit realitu.

Na začátku příběhu jsou velmi hojně popisovány samotné experimenty na Terry. Čtete, čtete a pořád čekáte, kdy už se konečně začne něco dít. Bohužel časem začne být toto popisování nuda a vy budete nejspíš čelit pokušení pár stránek (možná i kapitol) přeskočit. Dostáváme se skoro do opakující se smyčky – na Terry je prováděn experiment, ta potom přemýšlím, co to mělo znamenat, probere to s kamarády a potom znovu vyrazí na další. Takovéto umělé natahování není v knižním světě nic nového.

Velikou nevýhodou celé knížky je, že většina z nás už ví, jak to s Terry dopadne (opět odkazuji na seriál), tudíž ony malé zápletky pro nás nemají smysl. Ale abych nebyla jenom negativní – příběh je hlavně o síle přátelství (stejně jako v seriálu mezi partou kluků), za což má u mě autorka malé bezvýznamné plus.

Hodnoceno celkově, kniha se dá označit jako tzv. dojná kráva na peníze. Spoléhá hlavně na to, že si ji lidé koupí hlavně kvůli tomu, že má v názvu Stranger Things. V zásadě nic extra nenabízí, což je veliká škoda, protože z tohoto tématu by se dalo vyždímat mnohem a mnohem více.

Kniha se spíše hodí pro znalce seriálu, kteří si chtějí alespoň trochu zpříjemnit čekání na čtvrtou sérii a pokud jste jej vůbec neviděli, nemá cenu ji ani otevírat.

Originální název: Stranger Things: Suspicious Minds

Přeložila: Anna Vrbová

Vydalo: DOBROVSKÝ, s.r.o.

Počet stran: 317

ISBN: 978-80-7585-789-7

EAN: 9788075857897