A už jsi viděl Avengers? Ne? Co jsi to za člověka? Marvelománie v posledních několika letech ovládá svět, a další byznys, kam ještě evidentně nenakouklo dost maskovaných superborců, jsou deskové hry. Alespoň to si patrně řekli ve FFG a připravili pro nás kooperativní karetní LCG hru Marvel Champions. Překoná Legendary: Marvel?

První, co z této řady vyjde, bude core set, tedy základní balení. V něm bude více než 350 karet obsahujících nejznámější hrdiny – Spider-Mana, Iron Mana, Captain Marvel (ok, tu ještě před chvílí nikdo neznal, ale časy se mění), Black Panthera a She-Hulk. Proti nim se postaví Rhino, Klaw a Ultron.

Na začátku hry si vyberete základní nastavení, tedy padoucha a jeho ďábelský plán – shodou okolností to samé jako v Legendary. Každý záporák bude mít ale také svůj balíček karet, mezi nimiž nebudou chybět spojenci, zbraně či dokonce armády pohůnků. Potom si vytvoříte vlastní balíček karet svého hrdiny. Hrdina má k dispozici čtyři druhy karet: spojence, vylepšení, události a support. Za zahrání karty platíte kartami z ruky, musíte tedy pečlivě zvažovat, co a jak uděláte, abyste nevyplýtvali váš kung-fu kop jako palivo.

Možná nejzajímavějším prvkem je přeměna ve vaše alter ego. Začínáte tedy jako Peter Parker, ale jakmile jde do tuhého, nesmělý fotograf zmizí na toaletách a z okénka wc se do pouliční bitvy přihrne pavoučí muž. Jakmile ale slízne nářez a potřebuje se vyléčit nebo vybavit, zmizí po anglicku ze scény a Peter Parker krčí rameny: „Monokl? Narazil jsem do kandelábru!“

Na vaši identitu reagují i padouši. Zatímco řešíte civilní problémy, pracují na svém plánu, jakmile ale vyjdete do ulic v kostýmu, hned vystartují jako býk na rudý hadr. Důležitá je také spolupráce, pokud budou Tony i s Peterem bádat v laboratoři nad novým oblečkem, Rhino jim zatím rozfláká město na padrť.

Ačkoliv Marvel Champions silně připomínají své Legendary „předchůdce“, přesto nás velice lákají. Komiksový styl grafiky, jednoduché, ale dobře vypadající mechanismy a možnost si pořádně zahrát za alter ego, to jsou mlsy, kterým těžko odolat. Bude hra tak dobrá, jak vypadá?

A to nejlepší na konec, Marvel Champions (alespoň základní sada) vyjdou také v češtině v režii vydavatelství Blackfire, a to na konci letošního roku.

Kromě toho FFG chystají také figurkovku ze světa Marvelu, ale o té až příště.