Zbývá poslední hodina do půlnoci a svět je na pokraji zkázy. Samozřejmě, to je podle klimatologů a mnohých politologů už dávno, ale my se nyní přeneseme do světa o půl milimetru děsivějšího, než je ten náš. Do světa deskových her podle H. P. Lovecrafta, kam brzy přibude další kousek – Arkham Horror: Final Hour.

Zbývá už jen hodina času; šedesát minut, než kultisté dokončí svůj rituál a Prastarý přijde na tento svět. 3600 vteřin zoufalé naděje, během které musí vyšetřovatelé přijít na to, jak zaklínání zastavit, než se stanou hračkami v rukách bohů, jež kráčeli po Zemi před dávnými časy.

FFG už z Arkhamu vyplivlo hodně her, čím je tato jiná? Její partie se dá stihnout do šedesáti minut! Hraje se na osm kol, které se klasicky dělí na fázi vyšetřovatelů a fázi „mýtu“. Tentokrát se bude dobrodružství odehrávat přímo v Miskatonické univerzitě, kde kultisté naštěstí nechali dost stop, aby jim šlo v rituálu zabránit. Na výběr budete mít šest vyšetřovatelů, z nichž každý má svůj unikátní balíček karet.

Situaci by měla komplikovat nemožnost plnohodnotné komunikace, která je zároveň originálním prvkem hry. Nemáte čas se sáhodlouze radit, musíte jednat! Hráči vyloží své karty a pomocí dalších, speciálních karet priority určí, kterou považují za nutné zahrát. To je jediný způsob, jak s týmem komunikovat!

Abyste rituál přerušili, musíte najít komponenty k jeho realizaci, které se ukrývají mezi stopami na univerzitě. Musíte je tedy propátrávat svými akcemi, ale pozor, monstra zatím řádí a Prastarý se probouzí. Někdy je nutné obětovat pár studentů, abyste získali čas a na jejich vyhřezlých vnitřnostech vykonali ono pověstné vyšší dobro.

Části rituálu, které naleznete, určí symbol, jenž rituál v dané partii zastupuje. Tyto symboly se objevují i na kartách priority. Pokud se vám podaří uhodnout ten správný a všichni hráči naráz zahrají dost karet, na nichž je nakreslený, máte šanci. Jinak je lidstvo odsouzeno k věčnému otroctví (jasně, podle Hayeka už tam míříme, ale chápeme se).

Hra zatím působí půl napůl – na jednu stranu jako klon všech lovecraftovek, co jich kdy bylo, na druhou stranu, mechanismus omezené domluvy a šibeniční časový limit nás příjemně lákají. Této hře určitě dáme šanci. A protože přijde příští rok v češtině od Blackfire, budou si ji moci naplno užít i ti, kdo preferují lokalizované hry.