Stvořit vlastní svět a nechat se v něm uctívat jako bůh. Kdo by o to nestál? Stačí se narodit s nadáním Tvůrce. Jenže ony světy se začínají hroutit…“

Kniha Destrukce českého spisovatele Alexe Dreschera, slibuje už podle anotace skvělé počtení. Vylepšení agenti, paralelní reality fiktivních světů, nebezpečná monstra a mutanti a podrazy na každém kroku. Vítejte ve světě bez pravidel.

Samotná obálka knihy by na první pohled mohla připomínat spíše detektivku, nežli sci-fi. Rozhodně by se dalo využít něco mnohem originálnějšího než zdánlivě obyčejný muž držící pistoli. Ale čert to vem, nesmíme soudit knihu podle obalu, že ano? Protože to by byla v případě Destrukce velká chyba.

Hlavním protagonistou příběhu je Kryštof Farský – tvůrce, který se ve svém světě nenechal uctívat jako bůh a raději v něm toužil zapomenout. Nicméně ho jeho minulost dostihla a on je nucen vypořádat se s těmi největšími problémy a děsy, jaké si kdy dokázal představit – všichni Tvůrci jsou v nebezpečí!

Samotný koncept Tvůrců je velice originálně vymyšlen. V příběhu nás jejich světy zavádí například do prostředí inspirovaného francouzským zámkem Versailles, Tolkienovým Rohanem či steampunkem. Samozřejmě nechybí ani ten náš – míněno Země, nicméně v trochu jiné podobně než je nám znám (například Valašsko – místní si jednoduše založili enklávu, unijní předpisy zde neplatí a je to jediné místo, kde lze sehnat slivovici).

Příběh je celkově svižný, i když občas lehce předvídatelný, ale hlavně má silný základ. Detaily děje se postupně rozkrývají, ale na některá drobná vysvětlení si budeme muset nejspíš počkat až ve druhém díle. Velkým tahounem celé knihy je zejména humor. Vtipné hlášky srší jedna za druhou a hlavně, což je nejdůležitější, jsou originální – v tomto ohledu na české autory nikdo nemá.

Kniha má občas i své, dalo by se to označit jako nechutné, scénky (pokud si ovšem v nechutnostech nehovíte). Takový sex s hadím mutantem, zkrátka není pro všechny. I když se mezi námi pár zvrhlíků najde, že ano?

Toto scifíčko zkrátka neurazí jak znalé čtenáře, tak začátečníky, kteří tento žánr teprve zkouší. Má akci, má vtip a hlavní hrdiny si zkrátka zamilujete. Navíc je i rozsahově příjemná, žádná pěti set stránková bichle plná podrobných popisů okolí a pocitů protagonistů, vše zde zkrátka odsýpá. Je to prostě trefa do černého.

Navíc Alex Drescher není ve světě knih žádným nováčkem. Pod tímto pseudonymem se skrývá právník žijící v Havířově (v Destrukci má Ostravsko velký význam), který má na kontě již řádku úspěšných knih. Například můžete znát série Prolnutí, Klopp Yggredd nebo Světla v temnotách.

Fantom Print již nyní připravuje druhý díl série Tvůrci světů s pracovním názvem Odplata!

Vydal: Fantom Print; 2019

ISBN: 978-80-7594-031-5

EAN: 9788075940315