Králové Wyldu jsou debutem kanadského spisovatele Nicholase Eamese, přesto se zařadili mezi nejzajímavější knihu svého žánru, která v našich končinách letos vyšla. Nabízejí totiž velice vtipnou hrdinskou fantasy inspirující se tím nejlepším z minulosti, ale zároveň i kousek duše samotného tvůrce.

V hlavních rolích se objevuje pětice hrdinů, z nichž většina už má nejlepší léta za sebou. Na první pohled velice zanedbaný Gabriel, o něco lépe vypadající, přesto s bolavými zády se potýkající, Clay Cooper, král Matrick bojující s obezitou a nevěrou, čaroděj Moog posedlý hledáním léku na nevyléčitelnou nemoc a zabiják Ganelon, toho času proměněný v kámen.

Každý si žije svůj život a už nechce být součástí legendární skupiny s názvem Sága, o které se vyprávějí legendy a zpívají písně. Jednoho dne ovšem přijde zdrcený Gabriel za Clayem s tím, že jeho dcera Rose skončila uvězněná v městě s názvem Castie, obklíčeném krvelačnými nestvůrami. A protože každý z bývalých bojovníků má svou čest i velké srdce, stane se tato událost novým zrodem Ságy a začátkem jejího riskantního dobrodružství.

Králové Wyldu

Autorovi se podařilo vložit do svého debutu několik důležitých vlastností, které z něj dělají vynikající fantasy knihu. V první řadě jsou to postavy. Založit příběh hned na několika hlavních hrdinech, kteří jsou si takřka rovnocenní a každý je osobou s rozdílnou povahou i schopnostmi, není vůbec jednoduché. A v tomto případě se můžete těšit na opravdu různorodou skupinku. Jeden mistrně ovládá své nože, druhý bojuje především pomocí svého legendárního štítu, třetí má neméně proslulý meč, čtvrtý je zbraní sám o sobě a poslední je vtipným mágem. Každý z nich se chová trochu jinak, ale všechny je spojuje silné přátelské pouto a hodně zážitků z minulosti.

Vedle nich se ovšem můžete těšit na velké množství vedlejších postav. Ať už těch kladných nebo záporných. A rozhodně se nejedná pouze o lidi. Počet různých bytostí a monster je opravdu obdivuhodný a vykreslení dokazuje velkou autorovu fantasii. Můžete se těšit na draky, skřítky, wyverny, obry, infernala nebo třeba hodného zombíka. Pardon, chtěl jsem říct revenanta. Počty jednotlivých druhů odhaduji na několik desítek a velice brzy poznáte, že v tomto světě se prostě může objevit takřka kdokoliv a cokoliv.

Ono i samotné prostředí tomu hodně napomáhá. Ze začátku se pohybujete po poklidných vesničkách a městečkách, ale postupem času se můžete těšit třeba na opravdu temný les Heartwyld, kam se většina lidí bojí jen podívat. Právě na těchto místech číhá nebezpečí na každém kroku a příliš dobra tu nenajdete. No občas jo, ale ve většině případů se bojte nemilosrdných nestvůr.

Prakticky od začátku se můžete těšit na svižný děj, který je plný různých šarvátek i regulérních bitev. Krev často poteče proudem a občas ulétne i nějaká ta končetina. Vylíčení akčních scén je na vysoké úrovni a za finální bitvu by se nemusel stydět ani Tolkien. Předchází jí ovšem část plná putování, šťastných setkání, nebezpečných chvilek, nečekaných zvratů, ale i vtipných okamžiků.

Autor totiž očividně nepostrádá velký smysl pro humor, protože vtipných hlášek a momentů najdeme na stránkách knihy požehnaně. Někdy skoro na místech k tomu se nehodících, díky čemuž vyznějí ještě zábavněji. Hlavní hrdinové si dělají srandu ze svých schopností i neschopnosti a často se nebojí ani rýpnout do nepřátel. Tím si jejich oblibu samozřejmě příliš nezískávají. Toto spojení dramatického a akčního příběhu s velice humorným podkresem funguje prostě na výbornou.

Králové wyldu jsou opravdu velkým překvapením, protože naprosto předčili očekávání většiny čtenářů. Nabízejí dobře poskládaný příběh s příchutí hrdinské fantasy, kterému nechybí ani hodně humoru. Nadšeně budete sledovat pouť hlavních hrdinů, bát se o jejich zdraví při bitvách, a nakonec se smíchy za břicho popadat, když začnou nespoutaně hláškovat.

A dobrou zprávou nakonec je oznámení nakladatelství Host, že se volného pokračování s názvem Bloody Rose (Krvavá Rose) dočkáme v příštím roce.

 

Originální název: Kings of the Wyld

Autor: Nicholas Eames

Překlad: Michaela Šprtová

Vydal: Host, 2019

Počet stran: 520

ISBN: 978-80-7577-798-0